UrodaCiało i twarzKolczyk w nosie, czyli najpopularniejszy rodzaj przekłucia – co trzeba wiedzieć?

Kolczyk w nosie, czyli najpopularniejszy rodzaj przekłucia – co trzeba wiedzieć?

Przekłuwanie ciała jest jednym z najstarszych rodzajów zdobienia. Przez wieki kolczyki w nosie, wardze czy języku uznawane były za pewną tradycję, a posiadacz podobnej ozdoby sygnalizował, że nie odczuwa lęku przed wrogiem. Obecnie piercing to po prostu sposób wyrażenia siebie i pewna moda na inność.

Kolczyk w nosie jest najpopularniejszym rodzajem piercingu
Kolczyk w nosie jest najpopularniejszym rodzajem piercingu
Źródło zdjęć: © istockphoto.com
Joanna Kobylańska

15.07.2019 | aktual.: 15.07.2019 12:09

Kolczyk w nosie to jeden z najpopularniejszych przekłuć obok klasycznych kolczyków w płatkach uszu. Jednak piercing niezależnie od wybranego do niego miejsca na ciele, wciąż wzbudza wiele kontrowersji oraz niechęci. Nim zdecydujesz się na kolczyk w nosie, sprawdź o czym trzeba pamiętać?

Piercing nosa – podstawowe informacje

Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy piercing musi zostać wykonany w salonie do tego przeznaczonym. Zarówno kolczyk w nosie, jak i inne możliwe modyfikacje na ciele wykonuje wykwalifikowany piercer. Tylko on jest w stanie dopasować odpowiednią ozdobę oraz przeprowadzi zabieg w sposób sterylny i bezpieczny. Dodatkowo piercer poda szczegółowe informacje związane z dalszą pielęgnacją świeżego przekłucia.

Nos przekłuwany jest zazwyczaj specjalną igłą iniekcyjną. Wyznaczone miejsce zostaje zdezynfekowane, po czym piercer wbija w się w skórę. Zabieg trwa zaledwie kilkanaście/kilkadziesiąt sekund. Co do bólu, zazwyczaj jest on uwarunkowany od indywidualnych cech danej osoby.

Kolczyk w nosie – jakie są rodzaje przekłuć?

Piercing w nosie ma kilka wariantów. Tym samym oznacza to, że w obrębie nosa kolczyk może być wykonany w kilku obszarach:

  • nostril – przekłucie płatka nosa. Najczęściej wybierany rodzaj kolczyka w nosie i najmniej bolesny.
  • septum – przekłucie chrząstki między nozdrzami albo skóry pod przegrodą. Bolesny zabieg, zazwyczaj musi być podana maść znieczulająca.
  • bridge – nietypowe przekłucie nosa, ponieważ wykonane na skórze na wysokości oczu. Ze względu na specyfikę, miejsce przekłucia mocno krwawi. W tym przypadku bardzo często zdarza się odrzucenie kolczyka przez organizm.

Kolczyk w nosie – jakie rodzaje ozdób?

W miejsce przekłucia nosa trzeba założyć przeznaczony do tego kolczyk. Nie używa się ani biżuterii srebrnej ani złotej, ponieważ może wywołać ona reakcję alergiczną. W piercingu stosuje się kolczyki wykonane z bioplastu czy tytanu – te materiały mają atesty i przede wszystkim są hipoalergiczne.

W przekłuciach nosa stosuje się kilka rodzajów kolczyków:

  • labret – po jednej stronie ma tzw. stopkę, a druga jest ruchoma. Kolczyk ten zazwyczaj zakręca się kulką. Labret sprawdza się przy nostril piercing.
  • podkowa – kolczyk w kształcie litery U. Po obu stronach ma zakręcane kulki, najczęściej stosowany do septum.
  • sztanga/banan – w obu przypadkach kolczyki mają odkręcane kulki z obu stron. Stosowane do septum i bridge.
  • lobe – okrągły kolczyk, przy czym jedna z jego części jest ruchoma, dzięki czemu można łatwo go wprowadzić w miejsce przekłucia. Sprawdzi się w nostril i septum.

Kolczyk w nosie – pielęgnacja po zabiegu i higiena

Świeże przekłucie w nosie jest raną i należy odpowiednio o nią zadbać, aby szybko się zagoiła. Po zabiegu trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ przekłucie nosa goi się nawet 6 miesięcy. W trakcie procesu zabliźniania, należy kilka razy w ciągu dnia przemywać to miejsce solą fizjologiczną. Czasami piercer może zasugerować oczyszczanie przekłucia mydłem antybakteryjnym, ale nie może być na bazie alkoholu. Wszystkie higieniczne rytuały powinny być wykonane jednorazowym patyczkiem kosmetycznym.

Źródło artykułu:WP Kobieta