Kolektory słoneczne – odnawialna energia

Kolektory słoneczne – odnawialna energia

Kolektory słoneczne – odnawialna energia
Źródło zdjęć: © www.sxc.hu
01.06.2009 15:00

W dobie stale rosnących cen nośników energii typu gaz, olej opałowy, węgiel niezbędne staje się sięganie do jej odnawialnych źródeł. Jakkolwiek jest to efekt ekonomicznej kalkulacji, nie bez znaczenia w wyborze tego rodzaju rozwiązań są względy mody na wszelkiego rodzaju proekologiczne rozwiązania.

W dobie stale rosnących cen nośników energii typu gaz, olej opałowy, węgiel niezbędne staje się sięganie do jej odnawialnych źródeł. Jakkolwiek jest to efekt ekonomicznej kalkulacji, nie bez znaczenia w wyborze tego rodzaju rozwiązań są względy mody na wszelkiego rodzaju proekologiczne rozwiązania.

Największym źródłem nieograniczonej, czystej, darmowej energii nadal pozostaje słońce. Systemy instalacyjne wykorzystujące jego zasoby są z powodzeniem stosowane do produkcji ciepłej wody, wspomagania ogrzewania niskotemperaturowego (podłogowego i ściennego) czy podgrzewania wody w basenach.

Wbrew powszechnym opiniom systemy te skutecznie działają przez cały rok, również w porach ograniczonego nasłonecznienia. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu przez nie promieniowania rozproszonego, przenikającego przez chmury oraz obojętności i dużej tolerancji na wychładzający wpływ wiatru i niskiej temperatury.

Wśród korzyści wypływających z inwestycji w tego typu nowoczesne technologie to obok wykorzystywania energii w pełni ekologicznej bez emisji CO2 do atmosfery, wzrost wartości nieruchomości zaopatrzonych w kolektory.
Montowane w naszej strefie klimatycznej kolektory posiadają największą wydajność od kwietnia do października. W przypadku wariantu kolektorów próżniowych możemy osiągnąć zwiększoną wydajność w stosunku do analogicznych pod względem rozmiaru kolektorów płaskich. Pierwsze ze wspomnianych działają przy promieniowaniu rozproszonym nawet w okresie zimy. Ich specyfika to: budowa z wykorzystaniem próżni izolującej absorber od otoczenia ograniczając a tym samym ilość ciepła, które może być wypromieniowane na zewnątrz.

Alternatywne kolektory płaskie to absorpcja promieni słonecznych przez absorber zbudowany z blachy miedzianej pokrytej warstwą absorbującą: czarnym chromem bądź tlenkiem tytanu. Wysokoselektywne pokrycie absorbera tlenkiem tytanu pozwala na osiągnięcie maksymalnych osiągów instalacji. Tego typu kolektory charakteryzują się bowiem wysokim zaawansowaniem technologicznym.

Aby system spełniał oczekiwania należy już na etapie planowania uwzględnij interesujące nas czynniki takie jak: dzienne zużycie ciepłej wody, nasłonecznienie. Przyjmuje się, że średnio na osobę powinien przypadać 1 m kwadratowy powierzchni kolektora. Jeżeli instalacja ma również wspomagać ogrzewanie, to stosuje się przelicznik 1 m kwadratowy powierzchni kolektora na 10 m kwadratowych powierzchni mieszkalnej. Kolektory można zamontować prawie wszędzie pod warunkiem, że będą skierowane w kierunku południowym, w stronę niezacienionych miejsc. Przy czym największą ich sprawność uzyskuje się gdy promienie słoneczne padają prostopadle do powierzchni absorbera. W naszych szerokościach geograficznych optymalne nachylenia kolektora wynosi 30-60 stopni, przy czym należy wybierać ten kąt nachylenia, który jest większy.

Szukając odpowiedzi na pytanie: jakie są możliwości wykorzystania energii słonecznej w naszym klimacie, często pojawia się odpowiedź będąca przekłamaniem. Twierdząc, że w Polsce nie ma słońca, lekceważymy fakt, że Polska posiada jedne z najlepszych warunków do wykorzystania tego typu energii w naszej części Europy. Kolektory słoneczne już dawno podbiły świat. Doceniono ich cenę, a także walory estetyczne, są bowiem elementem infrastruktury doskonale komponującym się z domem. Nie zapominajmy, że energia słoneczna jest również wykorzystywana w motoryzacji, przez samochody z napędem hybrydowym.