Koniec nauki, czas laby i... pracy

Koniec nauki, czas laby i... pracy

Koniec nauki, czas laby i... pracy
Źródło zdjęć: © sxc.hu
18.06.2009 12:42, aktualizacja: 31.05.2010 19:43

Dla około 5,7 mln dzieci i młodzieży zaczęły się wakacje. Niestety tak jak w latach ubiegłych, większość z nich spędzi je w domu i w pracy.

Rok szkolny 2008-2009 dobiegł końca, dla około 5,7 mln dzieci i młodzieży zaczynają się wakacje. Prawdopodobnie, jak w latach ubiegłych, większość z nich spędzi je w domu. Z przeprowadzanych co roku przez CBOS sondaży wynika, że na wakacje wyjeżdża mniej niż połowa dzieci.

W zeszłym roku mniej niż połowa badanych z gospodarstw domowych, w których są uczniowie (46 proc.) zadeklarowała, że była w stanie zapewnić wszystkim swoim dzieciom co najmniej tygodniowy wypoczynek poza miejscem zamieszkania. W co siódmym gospodarstwie domowym (14 proc.) na wakacje wyjechała tylko część dzieci. Natomiast dwie piąte badanych (40 proc.) przyznało, że żaden uczeń z ich gospodarstwa domowego nie wypoczywał przez tydzień lub dłużej poza miejscem zamieszkania.

Z badania wynika, że im lepsza sytuacja materialna i poziom wykształcenia rodziny, tym większe szanse na wakacje dla dziecka. Częściej wyjeżdżają też dzieci z wielkich miast. Najczęstszym powodem spędzania przez dzieci wakacji w domu jest brak pieniędzy. Z sondaży CBOS wynika też, że z roku na rok latem pracuje coraz więcej dzieci i młodzieży. Podczas ostatnich wakacji pracę zarobkową podjęli uczniowie z co trzeciego gospodarstwa domowego. Pracowali przede wszystkim uczniowie szkół średnich - aprobuje to ponad 80 proc. ankietowanych.

W mijającym roku szkolnym wprowadzono wiele zmian do prawa oświatowego. Jednak wejdą one w życie dopiero w nowym roku i w latach następnych. Zmieniono podstawy programowe nauczania (w nowym roku obowiązywać będą w I klasie szkoły podstawowej i I klasie gimnazjum), dostosowano je m.in. do młodszego wieku dzieci rozpoczynających naukę (w nowym roku rozpocznie się stopniowe wprowadzanie do szkół dzieci 6-letnich, na początek tylko chętnych). Po wakacjach zmienione zostaną zasady prowadzenia lekcji wychowania fizycznego w szkołach: na części zajęć uczniowie będą mogli ćwiczyć zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i możliwościami szkoły, np. chodzić na lekcje tańca, grać w badmintona lub hokeja na trawie.

Źródło artykułu:PAP