Kot z niewydolnością nerek
Mam 11-letnią kotkę, u której, najprawdopodobniej po 3 zabiegach operacyjnych, rozwinęła się niewydolność nerek. Udało się kotkę wyprowadzić z najgorszego stanu. Teraz ma białko, erytrocyty i leukocyty w moczu. Dostaje karmę nerkową. Ale tu mam problem - je tylko karmiona z ręki. Z miski nie bardzo i tylko to, co lubi. A lubi rzeczy, które nie bardzo powinna jeść - rybę, tuńczyka z puszki. Co moge jeszcze dla niej zrobić? Mam preparat Ipakitine. Czy są jeszcze jakieś leki? Sterydy odpadają - kotka jest po 3 operacjach z powodu nowotworu sutka.
20.08.2007 | aktual.: 20.08.2007 12:01
Przy leczeniu chorób nerek u kotów ważna jest oczywiście odpowiednia dieta. Brak apetytu przy tej chorobie wynika z paru przyczyn – nerki są odpowiedzialne za rozkład hormonów odpowiedzialnych z kolei za apetyt oraz wysoki poziom mocznika (wynik niewydolności nerek). Mocznik jest w przewodzie pokarmowym przekształcany przez bakterie do amoniaku, który silnie drażni śluzówki, co znów powoduje silny stan zapalny na całej długości przewodu pokarmowego. Stąd u kotów z wysokim poziomem mocznika mamy do czynienia z brzydkim zapachem z jamy ustnej i nadżerkami na śluzówkach .
W tym przypadku możemy pomóc kotu stosując odpowiednie leki (najczęściej zawiesiny ) z grupy leków p-wrzodowych. Mają one jeszcze dodatkowe zadanie i łącząc się z fosforem usuwają jego nadmiar. Oczywiście niektórzy mówią, że dla kota ważniejsze jest żeby cokolwiek jadł niż żeby go głodzić. Można spróbować jedzenie uatrakcyjnić np. pokarm z saszetek można podgrzać lub suchy pokarm polać sosem z tuńczyka. Czasem niestety trzeba kota żywić na siłę (wyjątkiem są oczywiście silne wymioty ). Są też leki, które mogą stymulować apetyt np. relanium lub peritol. O zastosowaniu tych leków musi zdecydować lekarz.
Sterydy jedyne jakie można stosować to anaboliczne. Ważne jest, aby kontrolować krew – sprawdzać poziomy mocznika, kreatyniny oraz potasu. Przy przewlekłej niewydolności nerek może dojść również do anemii. W nerkach jest produkowana erytropoetyna - hormon odpowiedzialny za wytwarzanie krwinek czerwonych w szpiku. Można oczywiście stosować gotowy preparat zastępujący ten hormon, ale leczenie jest bardzo drogie. W skrajnych przypadkach można rozważyć transfuzję krwi pełnej. Nerki są też odpowiedzialne za ciśnienie krwi i stąd często są wskazania do stosowania leków z grup obniżających ciśnienie. Są jeszcze leki ziołowe, które przez delikatne działanie moczopędne mają za zadanie ułatwiać oczyszczanie organizmu z produktów przemiany materii (Lespevet , Phytophale). Inne leki są stosowane już wg. uznania lekarza prowadzącego np. kroplówki w celu nawadniania czy antybiotyki.
Pozdrawiam serdecznie
Aleksander Korzeniowski
Lecznica dla zwierząt "Cztery łapy"
Łódź