Kto ponosi koszty utrzymania domu?

Kto ponosi koszty utrzymania domu?

Kto ponosi koszty utrzymania domu?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
10.08.2018 14:17

Na mocy prawa małżonkowie zobowiązani są do wspólnego pokrywania kosztów utrzymania domu. Ze szczególnym przypadkiem mamy do czynienia wówczas, gdy jedno z małżonków nie jest aktywne zawodowo. W takiej sytuacji zadośćuczynieniem może być dbanie o gospodarstwo domowe i wychowywanie dzieci.

Koszty utrzymania domu

Koszty utrzymania domu, w szczególności w przypadku rodziny wieloosobowej, mogą być bardzo wysokie. Uzależnione są one od wielu czynników m.in. od zużycia mediów, zastosowanych rozwiązań technologicznych, metrażu domu i mieszkania, a także preferencji żywieniowych. Duży wpływ na koszt utrzymania domu ma również lokalizacja i posiadanie kredytu hipotecznego, który w znaczący sposób może obciążyć budżet domowy.

Łożenie na utrzymanie domu

Powszechnie przyjmuje się, że obowiązek partycypowania w kosztach utrzymania domu ciąży na obojgu małżonkach, z wyraźnym wskazaniem na mężczyznę, któremu stereotypowo przypisywana jest rola żywiciela rodziny. Podstawowe prawa i obowiązki małżonków uregulowane są w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Z przepisów tych wynika, że małżonkowie według swoich możliwości zarobkowych i majątkowych, powinni ponosić koszty utrzymania domu. W wyjątkowych przypadkach dopuszcza się, by zadośćuczynieniem dla wkładu finansowego jednego z małżonków były starania włożone w dbanie o gospodarstwo domowe i wychowanie dzieci.

Co zrobić, gdy jedno z małżonków nie łoży na utrzymanie domu?

Większość małżeństw toczy ze sobą nieustanne spory o pieniądze, a dokładniej o udział w kosztach utrzymania domu. Niekiedy zdarza się tak, że jedno z małżonków uchyla się od obowiązku partycypowania w kosztach utrzymania domu. Istnieje kilka niezawodnych sposobów na to, by zmusić swojego męża do tego, by ponosił koszty związane z utrzymaniem domu.

  1. Rozmowa z mężem o budżecie domowym. Dyskusje na temat pieniędzy w związku są zazwyczaj bardzo trudne, ale nie należy ich unikać, ponieważ może to doprowadzić do wielu nieporozumień na tym tle. Rozmowę ze swoim partnerem na temat pieniędzy warto odbyć jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Jeśli jednak doszło do tego, że nasz mąż nie dokłada się do budżetu domowego i całe wynagrodzenie przeznacza na swoje przyjemności, to warto przygotować się na poważną rozmowę. Kluczową kwestią w takiej dyskusji jest cierpliwość i dobra argumentacja.
  2. Mediacja. Skorzystanie z oferty mediatora wyspecjalizowanego w sprawach rodzinnych polecane jest małżonkom, którzy mimo licznych prób i starań nie mogą dojść do porozumienia.
  3. Wniosek do sądu. Jednym z dwóch radykalnych rozwiązań jest włożenie do sądu wniosku o przejęcie wynagrodzenia męża. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ konieczne jest wykazanie przed sądem, że mąż nie dokłada się do budżetu domowego mimo tego, że ma takie możliwości finansowe.
  4. Pozew o alimenty na zaspokajanie potrzeb rodziny. Tego typu pozew należy złożyć do sądu rejonowego. Przed tym jednak warto skonsultować się z prawnikiem lub radcą prawnym i zapytać, czy zachodzi ku temu podstawa prawna.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także