Blisko ludziKto się boi seksuologa?

Kto się boi seksuologa?

Kto się boi seksuologa?
27.07.2006 15:35, aktualizacja: 27.06.2010 01:46

Wydawać by się mogło, że jesteśmy na tyle otwarci, że wizyta u seksuologa i opowiadanie o swoich problemach w sypialni nie powinno wywoływać zażenowania, a jednak ciągle czujemy wstyd, kiedy musimy zwrócić się o pomoc w intymnej sprawie.

Wydawać by się mogło, że jesteśmy na tyle otwarci, że wizyta u seksuologa i opowiadanie o swoich problemach w sypialni nie powinno wywoływać zażenowania. Niestety, okazuje się, że mimo tego iż na każdym kroku jesteśmy niemalże bombardowani nagością, ciągle mamy kłopot ze sferą erotyki wtedy, kiedy dotyczy bezpośrednio naszego życia. Niejednokrotnie czujemy wstyd, czasami boimy się ośmieszyć. W konsekwencji zostajemy sami z problemem, z którym nie poradzimy sobie bez fachowej pomocy.

Kiedy do seksuologa?

Wizyta u seksuologa jest zwykle długo odkładana. Dla wielu par stanowi ostateczność i udają się one do lekarza dopiero wtedy, gdy zdadzą sobie sprawę, że problemy z seksem tak mocno rzutują na pozostałe sfery ich życia i relacje między nimi, iż mogą doprowadzić do rozpadu związku.

Czasami najtrudniej do zaburzeń w tej sferze życia przyznać się przed samym sobą, pojawia się bowiem pytanie: czy już naprawdę jest aż tak źle, że musimy korzystać z pomocy lekarza? Daje o sobie znać poczucie winy, że nie umiemy sami rozwiązać swych intymnych kłopotów i cieszyć się nieskrępowanym seksem. Tymczasem wizyta w gabinecie seksuologa nie powinna być traktowana jako ostateczność. Do lekarza powinniśmy udać się za każdym razem, kiedy współżycie przestaje być satysfakcjonujące. Nie warto udawać na przykład, iż długotrwały brak orgazmu, impotencja albo niechęć do seksu nie ma dla nas żadnego znaczenia.

Jak wygląda wizyta?

Nieważne, które z was bardziej cierpi na tym, że w waszej sypialni wieje chłodem – do lekarza powinniście pójść razem. Tylko w ten sposób dacie mu szansę spojrzeć na problem z obu punktów widzenia. Dobrze jest wcześniej zastanowić się nad tym, o co chcecie zapytać lekarza i dokładnie określić to, co macie zamiar mu powiedzieć o istocie naszego problemu.

Na początku seksuolog przeprowadza dość długi wywiad – zapyta was, kiedy zaczęły się wasze intymne kłopoty, na czym polegają, postara się dowiedzieć jak najwięcej o waszych aktualnych problemach. Potem będzie chciał z każdym z was porozmawiać w cztery oczy. Taka rozmowa może dotyczyć także problematyki z dzieciństwa, okresu dojrzewania aż do teraźniejszości.

Seksuolog będzie chciał uzyskać informacje na temat twoich życiowych doświadczeń seksualnych, relacji interpersonalnych, układów z poprzednimi partnerami. Najwięcej miejsca – co oczywiste – poświęci jednak na zdiagnozowanie twojego obecnego problemu. Będzie nakłaniał cię, byś opowiedziała mu o tym, co się zmieniło w waszym współżyciu, co ci najbardziej przeszkadza – np. suchość w pochwie, ból przy stosunku, lęk przed niechcianą ciążą. Dobrze jest wcześniej zastanowić się nad tym, co stanowi największy kłopot.

Pamiętaj, że u lekarza-seksuologa nie będziesz się rozbierać i że jest on zobowiązany do zachowania tajemnicy – możesz więc bez obaw zwierzyć się ze swoich problemów.

Jak to powiedzieć?

Niejednokrotnie podczas wizyty pojawia się problem natury czysto werbalnej - jakich słów użyć, by powiedzieć, o co dokładnie chodzi? Często przychodzą na myśl sformułowania potoczne, bardzo ogólne albo takie, które zarezerwowane są tylko dla kontaktów z partnerem. Zwykle kobietom łatwiej niż mężczyznom przychodzi prezycyjne wyrażenie swoich myśli, lepiej też znają one swoje ciała.

Jeśli czujesz się bardzo skrępowana, po prostu o tym powiedz - lekarz powinien ci pomóc, zadając pytania. Jeżeli zaś język, którego używa seksuolog, jest zbytnio przeładowany terminologią medyczną - proś o wyjaśnienie.

Co potem?

Od seksuologa zwykle dostaniesz skierowanie na takie badania jak morfologia, cholesterol, poziom hormonów oraz cukier. Zaburzenia seksualne mogą być bowiem sygnałem wielu chorób. Jeśli zaś wcześniej (w ciągu ostatnich kilku miesięcy) robiłaś już badania, zabierz wyniki ze sobą.

Jeżeli badania wykażą jakieś nieprawidłowości, wówczas dostaniecie kolejne skierowania. Natomiast gdy lekarz ustali, że wasz problem ma przyczyny emocjonalne, to pomocne mogą okazać się spotkania z terapeutą.

W niektórych przypadkach rozwiązanie bywa bardzo proste – czasami, np. jeśli odczuwasz ból, kochając się z partnerem, seksuolog może doradzić, jakie pozycje będą dla was najlepsze. Wiele może też zmienić między wami samo podjęcie decyzji o wizycie u specjalisty i szczera rozmowa

W dobrym i otwartym związku nie ma tematów tabu. Nie warto zatem udawać i oszukiwać partnera, że wszystko jest w porządku, bo nic tak nie oddala od siebie dwojga ludzi jak sekrety i nic tak nie zbliża jak rozmowa i udany seks.