Łazienka po raz pierwszy

W trzech kolejnych odsłonach zaprezentujemy pomysły na zaprojektowanie i wykończenie łazienki w zależności od różnych priorytetów.

Łazienka po raz pierwszy

02.06.2005 | aktual.: 06.03.2006 11:53

*Dziś pierwszy z trzech projektów. Stawiamy na przestrzeń a dokładnie na optyczne jej powiększenie. Co się będzie liczyło? Duże jednorodne płaszczyzny, bez detali i zbędnych ozdobników. Po to, by łazienka była bardziej przestronna. Założenie *Średniej wielkości łazienka (8 m2) miała sprawiać wrażenie większej. Celem wszystkich zabiegów było więc dodanie jej przestronności. Sprzęty nie przytłaczają, ponieważ nie stoją na podłodze – sanitariaty są podwieszane, umywalka montowana w blacie, zamiast wanny – prysznic.
Najważniejsza jest tu „druga” przestrzeń, odbijająca się w wielkiej lustrzanej tafli. Wydaje się, że drewniana ściana znajduje kontynuację po drugiej stronie lustra.

*Układ *Konstrukcja ze stali nierdzewnej utrzymuje trawertynowy blat i zamontowaną w nim dużą, płaską umywalkę. Jednocześnie jest szyną, po której przesuwają się szklane drzwiczki szafki – drewnianego kubika ustawionego po prawej stronie pod blatem. Z drugiej strony, we wnęce, która powstała po obudowie przewodu kominowego, zamontowano szklane półki na przybory toaletowe. Inne potrzebne rzeczy schowane są w dużej wnękowej szafie przy drzwiach. Prysznic jest ukryty w wydzielonej części łazienki i zamknięty szklanymi drzwiami.

*Materiały *Efekt przestronności budują także duże płaszczyzny ścian i podłóg, wykończone dwoma materiałami: trawertynem (blat, podłoga, wnętrze prysznica) oraz drewnem wenge (jedna ściana). Farba na pozostałych ścianach i okleina na drzwiach są tłem i nawiązują do koloru trawertynu.

*Efekty specjalne *W ścianie nad bidetem znajduje się oświetlenie punktowe. To gadżet, minimalistyczna ozdoba w minimalistycznej łazience.
Listwy podłogowe zrobione są z aluminiowego ceownika. Praktyczne i dekoracyjne – stalowy rowek, który biegnie dookoła łazienki.

  1. Jedyny duży mebel – blat z trawertynu utrzymujący umywalkę. Stalowa szyna jest jednocześnie stelażem blatu i prowadnicą szklanych drzwiczek szafki
  1. Płaszczyzna lustra odbija wnętrze łazienki sprawiając, że wydaje się ona większa
  1. Jedyne, proste i nowoczesne, ozdoby w łazience: mała kwadratowa lampka nad bidetem i stalowy ceownik – nietypowa listwa przypodłogowa
  1. Wejście do prysznica ze szklanymi drzwiami

Projektanci Pracownia MWH Architekci – Wojciech Hermanowicz, Piotr Majewski, Andrzej Wyszyński

tekst Marta Suchodolska
zdjęcia Rafał Lipski
stylizacja Dorota Karpińska

Komentarze (0)