Łazienka z dobrym klimatem
Drewno, dzięki swoim niezwykłym właściwościom jest wciąż bardzo modne i chętnie stosowane. Jest ciepłe, lekkie i plastyczne. Jego naturalne piękno nadaje wnętrzu wyjątkowy charakter, czyniąc je eleganckim i przytulnym.
03.11.2006 | aktual.: 22.11.2018 07:57
Jeśli poznamy podstawowe zasady, z powodzeniem możemy wykorzystać je również w wilgotnej łazience.
Drewno w łazience nie jest niczym nowym. Wystarczy wspomnieć wielowiekową tradycję sauny, która przecież bazuje na tym materiale. Drewno w łazience chętnie widzą Hiszpanie i Francuzi, którzy wykorzystują je maksymalnie, obudowując nim wanny, umywalki, a nawet wnętrza kabiny prysznicowej. Mimo to wielu Polaków wciąż podchodzi do drewna w łazience bardzo sceptycznie i podaje szereg argumentów przeciw: jest trudne do ułożenia, mało odporne na wilgoć, z czasem wypacza się i zmienia barwę. Te argumenty bardzo łatwo jednak obalić, a lista powodów „za” jest znacznie dłuższa.
Drewno to sama natura. Jest materiałem ciepłym w dotyku, dzięki czemu przełamuje chłód łazienkowej ceramiki i baterii. Ponadto nikt nie ma chyba wątpliwości, że stąpanie po drewnianej podłodze jest znacznie przyjemniejsze niż po zimnych kaflach..;) Jest uniwersalne i doskonale komponuje się z wnętrzem w każdym stylu. Jego bogactwo kolorów i wzorów sprawia, że mamy nieograniczone możliwości aranżacji i łączenia z innymi materiałami.
Za użyciem drewna w łazience przemawiają także jego właściwości. Drewno jest lżejsze niż tradycyjnie stosowane w łazience materiały. Jego plastyczność sprawia, że łatwo poddaje się obróbce i można z niego uzyskać dowolne kształty. Jest miękkie, dzięki czemu lepiej amortyzuje upadki niż tradycyjne materiały. Nie bez znaczenia jest też fakt, że jest łatwe do konserwacji.
Drewno w łazience jest bardziej higieniczne i łatwiejsze w pielęgnacji niż tworzywa sztuczne, takie jak ceramika, szkło albo emalia.
Drewno możemy zastosować niemal wszędzie. Jednak w zależności od miejsca i stopnia narażenie na działanie szkodliwych czynników, dobieramy odpowiedni rodzaj drewna.
Podłoga
Na łazienkową posadzkę najlepiej wybrać drewno lite w dużych elementach (np. deski lub wielkoformatowy parkiet). Drewno możemy łączyć z innymi materiałami, np. przepleść je płytkami ceramicznymi czy kamieniem. Raczej unikajmy drewna w tzw. mokrej strefie, w sąsiedztwie wanny czy brodzika. Jeśli jednak chcemy położyć je na całej powierzchni podłogi, koniecznie wybierzmy gatunek bardziej odporny na wilgoć. Najlepiej sprawdza się drewno egzotyczne: merbau, jatoba, bambus, ipe, iroko, doussie, tek, bangkirai, heban, cedr oraz niektóre gatunki drewna krajowego: buk, wiąz, dąb, modrzew, jesion. W miejscach nienarażonych na częsty kontakt z wodą, czyli w strefie suchej łazienki - można stosować większość gatunków drewna egzotycznego, a także bardziej wrażliwe na wilgoć drewno krajowe: sosnę, świerk, czereśnię, gruszę.
Ściany
Możemy zastosować tradycyjną boazerię. Popularne są także płyty z wodoodpornej sklejki fornirowane naturalnym drewnem. Występują w postaci płyt różnej wielkości. Można je przyklejać lub przykręcać do ścian.
Meble łazienkowe
To najpopularniejszy sposób zastosowania drewna w łazience. Używa się zarówno drewna litego, jak i sklejek fornirowanych naturalnym drewnem. Często wykorzystuje się tworzywa drewnopochodne, powstałe ze zmielonego, a następnie sklejonego żywicą drewna. Są bardziej wytrzymałe, a przede wszystkim odporne na wodę.
Wanny i umywalki
Nowatorskim rozwiązaniem są drewniane wanny i umywalki. Najczęściej wykorzystuje się drewno modrzewiowe, ale także buk, klon, orzech, wiśnia i drewno egzotyczne. Nie jest to tanie rozwiązanie, ale na pewno oryginalne, ciekawe, a przede wszystkim - trwałe i długowieczne.
Warto pamiętać również o tym, by rodzaj drewna dopasować do stylu, w jakim planujemy zaaranżować łazienkę. W nowoczesne wnętrze, zdominowane przez stal, szkło, kamień i gres, najlepiej wkomponuje się drewno egzotyczne. Gładkie i różnokolorowe. Łazienka rustykalna wymaga drewna jasnego, w odcieniu złocistym lub brązowym. Niezależnie jednak od tego, co wybierzemy, jednego możemy być pewni - drewniana łazienka to łazienka z duszą i dobrym klimatem.