Mały, modny ogródek
Pani Dominika zaispirowała mnie swoim pytaniem do zajęcia się tematem małych ogródków.
02.06.2009 | aktual.: 02.06.2009 21:42
Zadaje Pani sporo szczegółowych pytań. Niestety projektowanie ogrodów to temat dla mnie obcy. Poza tym, z tego co wiem, zaprojektowanie ogrodu wymaga znacznie więcej informacji, niż Pani mi dostarczyła w pytaniu. Z tych właśnie względów niestety nie wykonałam szczegółowego rysunku. Mam jednak nadzieję, że fotografie, które poniżej zamieściłam, posłużą Pani za inspirację oraz pomogą w odpowiedzi na zadane przez Panią pytania. Jedna tylko uwaga ze strony architekta wnętrz. Zmieniłabym proponowany przez Panią kształt podestu w ten sposób, że brzeg podestu od strony trawy przesunęłabym w kierunku ogródka o około metr. Łatwiej będzie Pani umieścić tam kącik na stolik, krzesła i grilla. Obecnie zaproponowane rozwiązanie niestety na to nie pozwala. Zachęcam Panią przy okazji do konsultacji u projektanta ogrodów, jesli chodzi o rozmieszczenie roślin. Wiele bowiem zależy od stron świata, gleby oraz zacienienia. Oczywiście przykładów ciekawie zaprojektowanych ogrodów można znaleźć sporo, ja jednak skupiam sie na tym,
co obecnie jest w modzie, jeśli chodzi o projektowanie niewielkich ogrodów. Poza tym podane poniżej przykłady wybrałam specjalnie pod kątem ogródka Pani Dominiki.
W modzie są teraz ogrody modułowe, nowoczesne. Bardzo uporządkowane. Ukształtowane geometrycznie. Takie, w których połączono szereg rozmaitych faktur. Jeśli chodzi o małą architekturę, łączy się kamień z betonem, drewnem oraz metalem. Roślin w takich miejscach jest w zasadzie niewiele a każda z nich jest podkreślona tą architekturą. Oto przykłady, które moga Panią zainspirować:
1.(Fot. 1 – www.modulargarden.wordpress.com) Widzimy tutaj mały ogródek, w całości otoczony wysokim drewnianym płotkiem. Dzięki czemu uzyskano zaciszny kącik, odgrodzony od sąsiadów i ciekawskich. Cały układ zaaranżowany jest geometrycznie w skosach. Połączono tutaj drewno w podeście pod miejscem do siedzenia z płytami betonowymi, przeplatającymi sie z zielenią trawy. Wokół trawnika, również w skośnych, trójkątnych poletkach rozmieszczono rośliny ozdobne.
2.(fot. 2 – www.flickr.com) Podest z drewna egzotycznego w połączeniu z zielenią pnączy, które z powodzeniem odgradzają od sąsiadów. Zejście prowadzi na niższy poziom z płyt, w Pani przypadku jednak może to być trawa. Po obu stronach schodków ciekawie zakomponowana roślinność.
3.(fot. 3 – www.flickr.com) Przykład architektury mogącej znaleźć zastosowanie zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie. Zgrabnie zakomponowane fragmenty płaszczyzn kamiennych oraz z drewna, wśród nich piękne okazy roślin.
4.(fot. 4 – www.flickr.com) Widok z drewnianego tarasu na ogród. Jest on również geometryczny, prawie symetryczny, z placem trawy pośrodku, otoczonym pasem z kamieni. Wokół obramowanie z roślinności. W głębi oddzielone miejsce wypoczynkowe. Płot stanowi połączenie płotu z cegły z parkanem drewnianym powyżej. Dzięki temu ogrodzenie wydaje się nieco lżejsze i mniej przytłaczające.
Arch. wnętrz
Joanna Rzepińska