Mały stolik, wielkie możliwości

Mały stolik, wielkie możliwości

Mały stolik, wielkie możliwości
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
09.07.2008 15:25, aktualizacja: 10.07.2008 13:56

Nie sposób wyobrazić sobie bez nich naszych domów i mieszkań. Wszelkie stoliki nie tylko ułatwiają nam życie, ale również dekorują nasze wnętrza.

Nie sposób wyobrazić sobie bez nich naszych domów i mieszkań. Wszelkie stoliki nie tylko ułatwiają nam życie, ale również dekorują nasze wnętrza.

W naszych domach obok tradycyjnych wysokich stołów, typowo jadalnych, coraz częściej pojawiają się małe stoliki tzw. kawowe, które są znacznie niższe, mniejsze i tylko z pozoru mniej praktyczne.

Duży rodzinny stół wymaga dużo miejsca, specjalnych wysokich krzeseł i odpowiednich obrusów, serwet i bieżników. Tymczasem małe podręczne stoliki są znacznie mniej oficjalne, bardziej ustawne i co najważniejsze – mobilne. Dzięki nim można zmieniać aranżację przestrzeni w kilka minut i ustawiać je dokładnie tam, gdzie są akurat potrzebne. Dlatego właśnie warto je mieć w swoich salonach, pokojach do pracy, a nawet sypialniach, bo świetnie się sprawdzają w codziennym życiu domowników, jak i podczas wszelkich mniej oficjalnych przyjęć i spotkań rodzinnych.

Kawowy czy nocny

Mały podręczny stolik, w zależności od przeznaczenia, nazywany nocnym lub kawowym, zwykle znajduje swoje miejsce w salonach w części wypoczynkowej. Tego typu stoliki są najczęściej niskie (ich wysokość najczęściej sięga 0,5 metra), dlatego idealnie się prezentują przed kanapami czy fotelami. Czasem stawiamy je tuż obok sofy, by mieć pod ręką miejsce na kawę, małą lampkę, czy pilota do telewizora. Zdarza się, że kupując cały zestaw małych stolików, rozstawiamy je w kilku miejscach pokoju, nadając im inny charakter. Stoliki odsunięte nieco na bok głównej przestrzeni mogą pełnić funkcje dekoracyjne, a tylko czasowo, być „angażowane” do wszelkich imprez.

Jeśli przestrzeń naszego wnętrza stwarza takie warunki, możemy sobie „pozwolić” na stoliki, które nie pełnią żadnych praktycznych funkcji, poza tym, że po prostu zdobią mieszkania i podkreślają jego styl. Zwykły stolik będzie pięknie się prezentował, jeśli wyeksponujemy na nim doniczkę z kwiatem, ozdobny wazon, czy nawet rodzinne fotografie. W takim niepozornym domowym stoliku wiele zależy od materiału, z jakiego jest wykonany i tego, jakie ma... nogi. Czasem zwykły ascetyczny blat połączony z pięknie zdobionymi nogami tworzy sam w sobie nie tylko mebel, ale i dekorację salonu.

Jednak sam materiał naszego stolika, jak i jego formę należy dostosować do charakteru wnętrza oraz potrzeb i zwyczajów mieszkańców. Ostrożnie należy kupować na przykład stoliki z blatami ze szkła hartowanego, gdyż nawet uszkodzona krawędź czy drobne zarysowanie powierzchni może spowodować popękanie szkła. Szczególnie przy małych dzieciach warto się dwa razy zastanowić nad stolikami ze szklanym blatem oraz z ostrymi krawędziami i geometrycznymi wykończeniami. Na czas nauki chodzenia i dorastania naszych brzdąców należy rogi stolików, które zwykle są na wysokości głowy dziecka, zabezpieczyć osłonkami.

Niezależnie od tego, czy mamy dzieci, czy nie, nasz stolik powinien być przede wszystkim stabilny i dopasowany swoim rozmiarem do naszych potrzeb. Zbyt mały okaże się tylko niepraktycznym meblem, a za duży zabierze nam cenną przestrzeń mieszkania. Kształt naszego stolik również może wpłynąć na jego praktyczność, ale i ergonomię. Stoliki o okrągłych blatach są bowiem zwykle trudniej ustawne, niż to o kształcie prostokąta czy kwadratu. Do małych wnętrz idealne są stoliki trójkątne, które wstawione w kąt pokoju świetnie wykorzystują każdy centymetr pokoju.

Mały może więcej

Typowe kawowe stoliki tylko na pierwszy rzut oka są małe i niepozorne. Dzięki wszelkim praktycznym rozwiązaniom meblarskim, zyskują bowiem wiele dodatkowych funkcji, schowków i możliwości. Im mniejsze jest Twoje mieszkanie i im bardziej wielofunkcyjnego mebla potrzebujesz, tym bardziej szukaj stolika, który ma nie tylko ozdobny blat i nogi, ale potrafi dużo więcej. Czym może zaskoczyć Cię mały stolik kawowy? Świetne są wszelkie praktyczne schowki, szufladki i półki pod głównym blatem, na których można przechowywać gazety czy piloty do sprzętu RTV, dzięki czemu na stoliku zawsze panuje porządek.

Bardzo przydatne są również stoliki z opuszczanymi blatami, które w dowolnej chwili służą nam znacznie większą powierzchnią blatu, na których możemy więcej przechowywać.
Aby stoliki były bardziej mobilne, można pomyśleć i zamontowaniu do nóg małych kółek, które pozwolą na lekkie i niemal bezszelestne przesuwanie mebla w dowolne miejsce.
Stoły mogą mieć również formę dużych skrzyń czy kufrów z otwieranym blatem, wnętrza których możemy wykorzystywać do przechowywania. Wówczas jednak taki blat należy odpowiednio zabezpieczyć przed nieumyślnym otwarciem.

Stoliki własnej roboty

Jeśli włożymy w to trochę fantazji i zaangażowania, własną pracą uda nam się stworzyć niecodzienny stolik, który będzie zupełnie niepowtarzalny. Zrobienie takiego stolika jest prostsze niż nam się wydaje, do jego wykonanie bowiem nie potrzebujemy typowych stolarskich materiałów. Zróbmy stolik z przedmiotów, które do tej pory używaliśmy, a ich przeznaczenie nieco się nam znudziło. Aby powstał stolik potrzebny jest przecież tylko blat i coś, na czym można go stabilnie oprzeć. Jako „nogi” do blatu możemy wykorzystać stare drewniane skrzynki po owocach, ozdobne nogi po maszynie do szycia, czy duże metalowe puszki po farbie. Na tak przygotowanej podstawie stabilnie montujemy blat, który również możemy ozdobić w niepowtarzalny sposób. Pod warstwą szkła czy pleksy możemy włożyć pamiątkowe zdjęcia, rysunki naszych dzieci czy strony ze starych gazet czy map.

Bez podręcznego stolika szybko przekonalibyśmy się, że naszemu salonowi czegoś brakuje. Stoliki kawowe są bowiem trochę jak szare eminencje. Na co dzień nawet nie zauważamy, jak często z nich korzystamy, gdyby jednak ich zabrakło, okazałoby się, że nie ma gdzie postawić filiżanki z kawą, książki czy okularów.