Metody usuwania włosków

Metody usuwania włosków

Metody usuwania włosków
Źródło zdjęć: © WP.PL
08.07.2011 17:20, aktualizacja: 15.07.2011 13:50

Metody usuwania włosków można podzielić na powierzchniowe i głębokie. Metody powierzchniowe polegają na przycięciu włoska jak najbliżej skóry, a metody głębokie - na usunięciu włoska przy cebulce. Która metoda jest najszybsza, a która daje najbardziej długotrwały efekt?

Specjalista dermatolog dr Jennifer Jones przedstawia najważniejsze informacje na temat metod usuwania włosków, spośród których mogą wybierać współczesne kobiety.

Głębokie metody usuwania włosków:
Depilacja

Działanie:

Przesuwanie po powierzchni skóry trzymanego w ręku urządzenia wyposażonego w obracające się pęsety, które usuwają włoski.

Najlepsze zastosowanie:

Wszystkie części ciała - nogi, okolice pach i bikini oraz twarz.

Zalety:

Niezwykła gładkość nawet przez cztery tygodnie. Metoda ta jest bardzo czysta, a nowe modele depilatorów posiadają specjalne nasadki umożliwiające usuwanie włosków z określonych części ciała, na przykład z twarzy.

Wady:

Możliwy dyskomfort w bardziej wrażliwych miejscach.

Ocena kosmetyczna:

Depilatory mogą usuwać nawet włoski o długości 0,5 mm, w przeciwieństwie do golarek, które osiągają najlepsze rezultaty przy włoskach o długości 2 mm - dzięki temu w przypadku depilatorów nie trzeba czekać, aż pojawią się brzydkie odrosty.

Uwaga dermatologa:

„Ponieważ depilacja polega na usunięciu włosków przy cebulce, odrastające włoski mają zwężone końcówki i przez to wyglądają na cieńsze. Ponadto regularna depilacja może ograniczyć liczbę włosków wrastających w skórę.”

Woskowanie

Działanie:

Nałożenie gorącego lub zimnego wosku na skórę w kierunku wzrostu włosków. Po zastygnięciu wosku nałożone na niego paski materiału należy szybko zerwać w kierunku przeciwnym do wzrostu włosków, wyrywając je. Inna możliwość to zastosowanie gotowych pasków z woskiem.

Najlepsze zastosowanie:

Nogi, bikini, brwi, pachy i górna warga.

Zalety:

Po woskowaniu włoski mogą nie odrastać przez wiele tygodni, więc przez jakiś czas nie trzeba martwić się o ich usuwanie.

Wady:

Metoda ta może być bolesna. Ponadto przed ponownym zabiegiem woskowania trzeba odczekać, aż włoski osiągną odpowiednią długość, co może być problemem dla osób, które chcą odsłaniać nogi lub nie znoszą odrastających włosków. Samodzielnie wykonane woskowanie może być mało schludne, a woskowanie w salonie - drogie. Może się też zdarzyć, że bardzo krótkie włoski zostaną podczas zabiegu pominięte. Ocena kosmetyczna: Doskonała metoda dla osób, uważających codzienne usuwanie włosków za stratę czasu, które są gotowe zapłacić za profesjonalny zabieg.

Uwaga dermatologa:

„Podczas woskowania dochodzi do usunięcia komórek naskórka, w związku z czym po zabiegu skóra może być sucha. Należy wklepać w nią balsam łagodzący, najlepiej z zawartością aloesu.”

Nitkowanie

Działanie:

Za pomocą cienkich bawełnianych nici oplata się i usuwa każdy włosek z osobna.

Najlepsze zastosowanie:

Niewielkie delikatne obszary skóry, takie jak brwi i górna warga.

Zalety:

Włoski są usuwane z cebulek, przez co odrastają wolno i nie są kujące.

Wady:

Proces jest dość powolny, bo włoski są usuwane pojedynczo. Jest to także dość specjalistyczny zabieg, dlatego powinien go wykonywać dobrze przeszkolony profesjonalista. Ocena kosmetyczna: Doskonała metoda regulacji brwi - większość kobiet, która jej spróbowała, pozostaje przy niej.

Uwaga dermatologa:

Nitkowanie nie uszkadza zbytnio skóry, dlatego dobrze jest je stosować szczególnie w delikatnych miejscach, takich jak górna warga czy brwi.

Depilacja przy użyciu fal świetlnych - laserowa/ IPL

Działanie:

Skierowanie wiązki skoncentrowanego światła na niewielki obszar skóry. Światło zostaje wchłonięte przez barwnik w mieszku włosowym pod powierzchnią skóry, co powoduje rozgrzanie mieszka włosowego i zatrzymanie wzrostu włosków w zależności od fazy wzrostu (tylko anagen). Im jaśniejsza karnacja i ciemniejsze włoski, tym lepszy rezultat zabiegu.

Najlepsze zastosowanie:

Bikini, pachy, górna warga.

Zalety:

Metoda dużo szybsza i mniej bolesna niż kiedyś, ponieważ możliwe jest jednoczesne usuwanie włosków z dużych fragmentów skóry. W wielu przypadkach włoski nigdy nie odrastają, a jeśli odrastają, to są dużo delikatniejsze i cieńsze.

Wady:

Wymaga golenia skóry przed każdym zabiegiem. Rezultaty nie są trwałe. Konieczne jest więc wielokrotne powtarzanie zabiegów, co może być kosztowne. Na sześć tygodni przed i po zabiegu należy też zachować ostrożność podczas przebywania na słońcu, ponieważ zmiany barwnika skóry mogą zwiększać ryzyko oparzeń słonecznych. Zmiany hormonalne, takie jak ciąża lub menopauza również mogą spowodować ponowne odrastanie włosków. Ocena kosmetyczna: Doskonała metoda usuwania włosków w najbardziej niepożądanych miejscach, takich jak górna warga, ale dość ekstremalna jako zwykły sposób depilacji.

Uwaga dermatologa:

"Laser jest 'naprowadzany' na barwnik we włoskach - dlatego im bardziej kolor włosków jest zbliżony do karnacji skóry, tym większe ryzyko poparzeń i blizn. Dlatego idealna kombinacja to ciemne włoski i jasna skóra. Osoby o ciemnej karnacji powinny dobrze rozważyć decyzję o zastosowaniu tej techniki."

Powierzchniowe metody usuwanie włosków:
Golenie na mokro

Działanie:

Ostrze przesuwane po wilgotnej skórze ścina włoski na jej powierzchni.

Najlepsze zastosowanie:

Nogi, pachy, okolice bikini.

Zalety:

Szybka, skuteczna i bezbolesna metoda, która jednocześnie łagodnie złuszcza suchy naskórek na nogach, nadając im niezwykłą gładkość.

Wady:

Golenie odsłania co prawda idealnie gładką skórę, ale aby zachować tę gładkość, trzeba często powtarzać zabieg.

Ocena kosmetyczna:

Wspaniała metoda dla zapracowanych kobiet.

Uwaga dermatologa:

„Golenie to wygodna metoda – ważne jednak, aby wykonywać je prawidłowo. Stosowanie samej wody z mydłem nie jest idealnym rozwiązaniem, bo często wysusza skórę i sprawia, że zaczyna się ona łuszczyć. Lepiej używać nawilżającego żelu do golenia.”

Golenie maszynką elektryczną

Działanie:

Przesuwanie po powierzchni skóry i wychwytywanie włosków z pomocą niewielkiej maszynki elektrycznej z cienką siateczką na końcu. Ostrza poruszają się w poziomie i ścinają włoski przy krawędzi siateczki.

Najlepsze zastosowanie:

Nogi, okolice bikini, pachy.

Zalety:

Szybka i bezpieczna metoda - ponieważ jest stosowana na sucho, można ją wykonywać 'w biegu'. Dobry wybór dla osób o bardzo wrażliwej skórze.

Wady:

Efekt idealnie gładkiej skóry nie utrzymuje się tak długo, jak w przypadku golenia na mokro. Ostrze wymaga też odpowiedniej pielęgnacji - regularnego czyszczenia, a raz na rok - wymiany.

Ocena kosmetyczna:

Wspaniała metoda, aby delikatnie i szybko usunąć włoski.

Uwaga dermatologa:

„Ta wygodna metoda usuwania włosków jest na tyle łagodna, że może ją stosować większość ludzi. Nie należy jej jednak stosować, gdy skóra jest podrażniona, czyli na przykład w przypadku skaleczeń lub wysypki.”

Kremy depilujące

Działanie:

Chemiczne rozpuszczenie włosa na powierzchni skóry. Po nałożeniu krem pozostawia się na skórze przez maksymalnie 10 minut, a potem delikatnie usuwa wraz z włoskami.

Najlepsze zastosowanie:

Górna warga, okolice bikini i pachy.

Zalety:
Metoda bezbolesna i niedroga.

Wady:

Metoda mało schludna, czasem mogą wystąpić trudności z nałożeniem kremu. Produkty te mają zwykle nieprzyjemny zapach, choć nie wszystkie w tym samym stopniu. Problemem mogą być też podrażnienia skóry, dlatego najlepiej przeprowadzić test, nakładając odrobinę kremu na fragment skóry na 24 godziny przed zastosowaniem.

Ocena kosmetyczna:

Najlepiej stosować na niewielkich obszarach skóry, takich jak twarz czy pachy.

Uwaga dermatologa:

Dla osób o wrażliwej skórze kremy depilujące mogą nie być najlepszą metodą, ponieważ substancje chemiczne zawarte w kremach mogą powodować podrażnienia i reakcje alergiczne. Przed zastosowaniem kremu na całych nogach lub twarzy należy zawsze przeprowadzić test na fragmencie skóry, najlepiej po wewnętrznej stronie ramienia. Jeszcze lepiej wykonać taki test dwukrotnie.