Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego
Źródło zdjęć: © sxc.hu
25.05.2009 14:01, aktualizacja: 31.05.2010 19:55

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień
Dziecka Zaginionego. Spośród ok. 16 tys. osób, które zaginęły w Polsce w ubiegłym roku, ponad 4 tys. to dzieci.

Spośród ok. 16 tys. osób, które zaginęły w Polsce w ubiegłym roku, ponad 4 tys. to dzieci. Większość zaginionych nieletnich odnalazła się. Najczęstszą przyczyną zaginięć są ucieczki, do których dochodzi zwykle po zakończeniu roku szkolnego oraz w czasie wakacji

Konferencję zorganizowała fundacja Itaka oraz Komenda Główna Policji z okazji obchodzonego 25 maja Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego. Najczęstszą przyczyną zaginięć - jak podkreślali uczestnicy konferencji - są ucieczki, do których dochodzi zwykle po zakończeniu roku szkolnego oraz w czasie wakacji. "Z kolei przyczyną zaginięć małych dzieci jest niewłaściwa opieka ze strony rodziców lub jej brak" - powiedział prezes fundacji Itaka Wojciech Tochman.

W ubiegłym roku wśród dzieci zaginionych najwięcej było nastolatków w wieku 14-17 lat - prawie 3,5 tys. Większość zaginionych zostaje odnaleziona w ciągu pierwszych 14 dni po zaginięciu z czego 95 proc. w ciągu 7 dni.

Komendant główny policji gen. insp. Andrzej Matejuk wyjaśnił, że głównym celem Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego jest zwrócenie uwagi na problem zaginionych dzieci. Jak dodał, policja oraz fundacja Itaka chcą także przypominać o potrzebie działań profilaktycznych.

W marcu 2009 r. dla rodziców zaginionych dzieci oraz wszystkich, którzy mają o nich jakiekolwiek informacje, uruchomiono w Polsce bezpłatny telefon 116 000 czynny przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Numer ten należy do grupy numerów 116, ogólnoeuropejskich bezpłatnych linii telefonicznych o charakterze społecznym, stworzonych z inicjatywy Komisji Europejskiej.

25 maja 1979 r. w Nowym Jorku sześcioletni Etan Patz zaginął w drodze do szkoły. Mimo błyskawicznej akcji poszukiwawczej chłopiec do dziś nie został odnaleziony. W 1983 r. prezydent USA ogłosił 25 maja Dniem Dziecka Zaginionego. Od 1986 r. obchody nabrały międzynarodowego charakteru - zorganizowane je w Kanadzie, a następnie w krajach wspólnot europejskich. Symbolem pamięci o zaginionych dzieciach jest kwiat niezapominajki. Fundacja Itaka powstała w 1999 roku i zajmuje się poszukiwaniem ludzi zaginionych, prowadzi antydepresyjny telefon zaufania oraz bazę danych ludzi zaginionych - www.zaginieni.pl.

Źródło artykułu:PAP