Migrena to więcej niż silny ból głowy

Migrena to więcej niż silny ból głowy

Migrena to więcej niż silny ból głowy
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta
23.07.2013 12:08, aktualizacja: 23.07.2013 19:35

Migrena to jedna z najczęściej występujących chorób na świecie. Nie można jej mylić ze zwykłym bólem głowy. Migrenicy bardzo cierpią, a cierpienie to nie ogranicza się jedynie do doczuwania bólu. Dla migreny charakterystyczne są także objawy takie jak nadwrażliwość na dźwięk i światło, nudności i wymioty.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na migrenę, dlatego też nie może odpowiednio radzić sobie z tym schorzeniem. Jest to choroba, której głównymi objawami są silny ból głowy i objawy towarzyszące, takie jak nadwrażliwość na światło, dźwięk, a nawet nudności i wymioty. Migrenicy bardzo cierpią, a cierpienie to nie ogranicza się jedynie do doczuwania bólu. Osoby cierpiące na tę chorobę odczuwają również jej społeczne skutki. Nie mogą pracować, ani korzystać z rozrywek. Podczas ataku, który może trwać do 72 godzin, nie są w stanie czytać książek, oglądać filmów, korzystać z komputera a nawet skupić się na rozmowie. Migrena to jedna z najczęściej występujących chorób na świecie. Nie można jej mylić ze zwykłym bólem głowy.

Czym jest migrena?

Najbardziej charakterystyczne są objawy dodatkowe takie jak nadwrażliwość na światło i dźwięk, nudności i wymioty, które występują wraz z silnym bólem głowy. Migrena jest trzecią z kolei, spośród najbardziej rozpowszechnionych chorób, po anemii i utracie słuchu. WHO szacuje, że z migreną zmaga się około 324 miliony osób na całym świecie, czyli choruje na nią aż 11% dorosłej populacji. W Polsce może to być nawet około 28%. Jest to choroba przewlekła i nawracająca, może zajmować nawet kilka-kilkanaście dni w miesiącu.

Jakie są przyczyny migreny?

Jedna z głównych teorii mówi, że za przyczynę choroby uznaje się zaburzenia przepływu mózgowego krwi, jednak naukowcy nie są co do tego zgodni. Ponadto uznaje się, że migrena jest chorobą dziedziczną. Jako czynniki sprzyjające chorobie wymienia się złą dietę, siedzący tryb życia, silne emocje (złość, stres).

Jak przebiega migrena?

Osoby cierpiące na migrenę często mylą ją ze zwykłym bólem głowy, a objawy towarzyszące ze zwykłym zmęczeniem. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, u których nie zdiagnozowano choroby. Jeśli zdarzają Ci się bóle głowy, może okazać się, że to bóle migrenowe. Te dwie przypadłości łatwo pomylić, jeśli nie ma się podstawowej wiedzy na ten temat. Migrenę, oprócz bólu głowy, charakteryzują objawy dodatkowe, takiej jak światłowstręt, dźwiękowstręt, nudności. Napady choroby mogą wyglądać zupełnie inaczej u każdej z osób. Chory może odczuwać objawy zapowiadające, takie jak: nerwowość, rozdrażnienie, brak koncentracji czy mrowienie rąk lub zaburzenia mowy. W późniejszym etapie pojawiają się wspomniane objawy, takie jak: światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, nudności i wymioty oraz silny ból głowy, które mogą trwać od kilku godzin, do nawet 3 dni. Ostatnia, trzecia faza ataku migreny, nazywana ‘kacem migrenowym’, charakteryzuje się uczuciem zmęczenia, poirytowania i problemami z koncentracją. Czasem chory potrzebuje
całego dnia, aby wrócić do pełnej sprawności.

Migrena wyklucza z życia

Intensywność objawów i nawracanie choroby ogranicza aktywność osób zmagających się z tą dolegliwością. Objawy charakterystyczne dla migreny powodują, że cierpiący izolują się od świata zewnętrznego, rodziny oraz przyjaciół, by w spokoju przetrwać atak choroby. Przebywanie w zaciemnionym i pustym pokoju staje się jedynym sposobem, aby ukryć się przed rażącym światłem, drażniącymi dźwiękami oraz meczącymi nudnościami, które potęgują ból. Taki stan może trwać nawet do 3 dni. Dane Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że prawie 1/3 osób cierpiących na migrenę może w okresie trzech miesięcy opuścić przynajmniej 1 dzień pracy lub zajęć szkolnych. Ponadto 2/3 chorych osób, pomiędzy atakami, czerpie mniej przyjemności z zajęć rekreacyjnych lub aktywności wykonywanych w wolnym czasie. Choroba utrudnia lub całkowicie pozbawia szans na realizację zawodowych aspiracji lub życiowych pasji. Migrena ma również przykre skutki psychologiczne. Jej uciążliwy charakter wywołuje wiele negatywnych emocji tj.: lęk i strach,
pojawiające się przed kolejnym atakiem lub złość oraz frustrację, wywołaną bezradnością wobec choroby. Osoby cierpiące na migrenę często czują się osamotnione, ponieważ nie znajdują zrozumienia w najbliższym otoczeniu.

Jak radzić sobie z chorobą?

Skuteczne w walce z migreną mogą okazać się specjalistyczne leki. Naturalne sposoby, np. chłodne okłady, przebywanie w zaciemnionym miejscu również mogą łagodzić objawy migreny. Jeżeli odczuwasz bóle związane z tą chorobą, najłatwiej i najszybciej możesz skonsultować z farmaceutą. Dzięki posiadanej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu, farmaceuta, nie tylko pomoże rozpoznać objawy migreny, ale również wybrać odpowiedni lek, który szybko przyniesie ulgę. A jeśli będzie taka potrzeba zasugeruje konsultację z lekarzem. Farmaceuta posiada wiedzę na temat nowych leków przeciwbólowych, wyspecjalizowanych do walki z migreną, które zwalczają nie tylko ból głowy, ale i objawy towarzyszące.

MS

Dane statystyczne pochodzą z badania „Migrena w Polsce” przeprowadzonego przez MECGlobal na zlecenie firmy Novartis, próba badawcza 2116 Polaków w wieku 15+ oraz zhttp://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs277/en/ [Stan z: Maj 2012]

Źródło artykułu:WP Kobieta