Misja: wyprzedaż

Misja: wyprzedaż

Misja: wyprzedaż
Źródło zdjęć: © 123RF
08.01.2013 15:31, aktualizacja: 08.01.2013 15:50

Pojawiają się kilka razy w roku. Choć naprawdę najważniejsze są te, organizowane właśnie teraz, po świętach i sylwestrze, kiedy wyprzedawana jest kolekcja jesienno-zimowa. W naszym klimacie ubrania z tej kolekcji możemy nosić właściwie cały rok. Dlatego ważne jest, aby przygotować idealny plan, wycelować i upolować najlepszą sztukę na całych wyprzedażach.

Pojawiają się kilka razy w roku. Choć tak naprawdę, najważniejsze są te organizowane właśnie teraz, po świętach i sylwestrze, kiedy wyprzedawana jest kolekcja jesienno-zimowa. W naszym klimacie ubrania z tej kolekcji możemy nosić właściwie cały rok. Dlatego ważne jest, aby przygotować idealny plan, wycelować i upolować najlepszą sztukę na całych wyprzedażach.

Wizja 20, 30 i 50 procentowej zniżki działa na wyobraźnię, ale czasem hamuje zdroworozsądkowe myślenie. Otumanieni możliwością nabycia atrakcyjnych produktów w niższej cenie, rzucamy się na przeceny, nie zastanawiając się, czy rzeczywiście potrzebujemy trampek na koturnie, dżinsowej kamizelki i spódnicy wykończonej falbanką. Wytrawny poszukiwacz przecen zachowuje się jak myśliwy, ocenia swoje możliwości, zasobność portfela i oszacowuje realną konieczność posiadania rzeczy tańszej.

Przeceny rozpoczynają się w określonym i zwykle tym samym czasie. Mając to na uwadze możemy się do nich właściwie przygotować. Zwykle sklepy różnych marek ruszają z przecenami w tym samym dniu, ale dobrze wcześniej upewnić się, podpytując sprzedawców, czy warto z konkretnym zakupem poczekać kilka dni. Przecenione towary zwykle znajdują się na drugim planie sklepu. Przy wejściu jesteśmy atakowani przez najnowszą kolekcję, której nie obejmuje zniżka. Rzeczy z obniżonymi cenami są stłoczone w dalszych partiach przestrzeni sklepowej. Ściśnięte na wieszakach, przemieszane rozmiarami, modelami, pogniecione i przybrudzone - wyglądają inaczej niż kilka dni temu. Nie daj jednak się zwieść pozorom i szukaj tego, czego potrzebujesz.

Przygotuj plan, co zamierzasz upolować na tegorocznych wyprzedażach. Zrób przegląd własnej szafy i zastanów się, czegoś potrzebujesz, a co może znajdować się wśród ubrań z przecenionej kolekcji. Nie kupuj sezonowych "hitów", ubrań za dużych i za małych (to samo dotyczy obuwia). Zawsze warto uzupełnić garderobę o klasykę: dobrze skrojone dżinsy, dopasowane marynarki, swetry z kaszmiru, koszulowe bluzki i klasyczne sukienki wieczorowe. W atrakcyjnych cenach jest też bielizna nocna i galanteryjne dodatki. Jeśli szukasz czegoś, co będzie modne w przyszłym sezonie, poluj na kolor szmaragdowy i wszystkie jego odcienie. Wiosną i latem to będzie hit.

Wszyscy wiedzą, że na przecenione zakupy warto wybierać się w poniedziałkowe popołudnie, kiedy w sklepach nie ma ludzi, a nowy towar jest wykładany na półki. Czasem też opłaca się zawitać do centrów handlowych w niedzielny wieczór, kiedy zakupowiczów już nie ma, a sprzedawcy uzupełniają towar na następny dzień. Jeśli wiesz, do jakich sklepów zamierzasz się udać i czego szukasz, zakupy powinny pójść sprawniej. Zakupy w towarzystwie to świetna rozrywka, ale idąc na przeceny z koleżanką, pamiętaj, aby skupić się na własnych potrzebach, szukać okazji, które ciebie interesują - chyba, że idziesz tylko jako osoba towarzysząca.

Zakupy w centrach handlowych jesienią i zimą to niezła sztuka przetrwania. W obiekcie jest duszno, łatwo o podirytowanie i klops zamiast wspaniałej okazji murowany. Jeśli na zakupy przyjechałaś samochodem - zostaw w nim kurtkę lub płaszcz. W innym przypadku, od razu po wejściu zlokalizuj szatnię, w której zostaw wszystko, co zawadza. Potrzebujesz tylko niewielkiej rozmiarów torebki, przewieszonej przez ramię i ubrań, które uławiają przymierzanie - rozpinanej bluzy i wygodnych butów.

Podczas polowania na przeceny, pamiętaj o tym, aby uzupełniać zapasy płynów i kalorii. Wytrawni kupujący, zaopatrują się w butelkę wody, torebkę orzechów lub batonik energetyczny. Dobrze jest też co jakiś czas zrobić sobie przerwę i odpocząć, nabierając sił na następną rundę. Nie chcesz przecież, aby zakupy przerwał ci napad głody, ból głowy lub zniechęcenie, spowodowane spadkiem cukru w organizmie. Siądź na chwilę, złap oddech, oszacuj wydatki i sprawdź listę, czego jeszcze potrzebujesz.

W większości sklepów można zwrócić nietrafione zakupy, nabyte po przecenie. Nie jest to jednak reguła: czasem sklepy zastrzegają, że przecenione towary można tylko wymienić na inne. Sprawdź, jaką politykę zwrotów ma sklep, w którym chcesz wrobić zakupy. Zdarzyć się może, że po powrocie do domu uznasz, że wcale danej rzeczy nie potrzebujesz lub nie pasuje na ciebie idealnie. Jeśli sklep przyjmuje zwroty - nie marnuj czasu na stanie w kolejce do przymierzalni: nie podejmiesz dobrej decyzji w miejscu gdzie jest tłoczno, a kabina ma wymiary kartonu.

Pamiętaj o wyprzedażach internetowych. Zakupy takie sprawdzają się, jeśli w sklepie stacjonarnym, do którego poszłaś został wykupiony model, na który polowałaś, ale na stronie sklepu internetowego jest dostępny. Co prawda musisz doliczyć do zakupów koszty wysyłki, choć czasem jeśli produkt dostarczany jest bezpośrednio do filii sklepu, przesyłka bywa gratis. Upewnij się, jak wygląda procedura zwrotu lub wymiany i ile będziesz czekała na upragnione zakupy.

Aleksandra Pielechaty (alp/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY: