Mój przyjaciel szczur

Mają mnóstwo wrogów, przypisuje im się ogrom negatywnych cech. Natomiast są też tacy, choć jest ich zdecydowana mniejszość, dla których szczur to najlepszy przyjaciel, najinteligentniejsze i najsprytniejsze zwierzę.

Mój przyjaciel szczur

09.10.2006 | aktual.: 09.10.2006 15:18

Jednych obrzydzają ich długie ogony, innym kojarzą się z brudem i zarazą. Mają mnóstwo wrogów, przypisuje im się ogrom negatywnych cech, co jeszcze pogłębia symbolika szczura w wielu religiach, gdzie kojarzony był ze złem i demonem. Natomiast są też tacy, choć jest ich zdecydowana mniejszość, dla których szczur to najlepszy przyjaciel, najinteligentniejsze i najsprytniejsze zwierzę.

Oswoić się

Szczury hodowlane nie sprawiają wiele trudu swoim właścicielom, nie są bardzo wymagające, jednak w początkowej fazie, trzeba wykazać się duża cierpliwością. Aby zwierzak poznał w tobie przyjaciela, musisz w momencie przywiezienia go do domu poświęcić trochę czasu na zapoznanie się. Zwierzak musi wyczuć, że w nowym miejscu odnajdzie poczucie bezpieczeństwa. Pierwsze chwile mogą być trudne, gdyż wystraszony szczur potrafi być agresywny. Ze względu na bardzo dobry słuch, ze szczurami trzeba odchodzić się bardzo spokojnie, nie można wykonywać gwałtownych i głośnych ruchów, gdyż mogą się szybko wystraszyć. Jeśli jednak pozwolimy naszemu zwierzakowi stopniowo się do nas przyzwyczajać, po pewnym czasie zaufa on właścicielowi i przyzwyczai się do niego. Trzeba tylko pamiętać, by nie robić niczego wbrew jego woli. Lepiej poczekać, niż zmuszać go do opuszczenia swojej klatki. Pierwsza faza poznania jest też o tyle ważna, że jest to idealny moment, by nauczyć szczura reagowania na własne imię.

Obcowanie

Ważne jest, by nauczyć się, jak prawidłowo obchodzić się ze szczurem. Jeśli wszystkie czynności będziemy wykonywać poprawnie i za zgodą szczura, nie ma ryzyka, że zwierzę nas ugryzie. Natomiast w przypadku, gdy go wystraszymy, bądź nieprawidłowo podniesiemy (należy zawsze obejmować całą dłonią tułów szczura podczas unoszenia), może to wywołać agresywne reakcje. Ważne jest, by wiedzieć, że nieco inaczej niż np. pies, traktuje szczur osobę, która go karmi. W przypadku tego gryzonia karmienie z ręki na początku znajomości nie wpływa na pogłębienie więzi, lecz wręcz na odwrót – szczur zaczyna w pewnym stopniu jak na rywala patrzeć na karmiącego. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zostawianie jedzenia w klatce, a po pewnym czasie, gdy szczur zaprzyjaźni się z właścicielem, można karmić go według własnych upodobań.

Szczur uwielbia się bawić. Najlepiej jeśli ma do tego towarzyszy, z którymi może walczyć, demonstrować siłę. Natomiast jeśli żyje sam, można mu zapewnić rozrywki, przygotowując dla niego różnego rodzaju zabawki w postaci huśtawek, sznurków, dzięki czemu zwierzak będzie mógł się wspinać i biegać.

Gdzie trzymać

Szczur się przywiązuje do swojego właściciela, raczej nie ucieka, ale mimo to za względów bezpieczeństwa lepiej nie pozwalać zwierzakowi biegać swobodnie po mieszkaniu. Jest przez to narażony na przeciągi oraz na przypadkowe nadepnięcie czy uderzenie. Dlatego szczura najlepiej trzymać w klatce. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które są związane z cechami szczurów. Przede wszystkim ich zdolność przechodzenia przez bardzo wąskie szpary powoduje, że kupując klatkę, należy mieć to na uwadze. Kolejną kwestią jest siła i umiejętność przegryzania niemal każdej powierzchni – mieszkanie dla szczura powinno więc być masywne i porządnie wykonane. Klatka musi znajdować się w miejscu o temperaturze pokojowej, z dala od głośnych dźwięków, muzyki i niespodziewanych hałasów. Dobrym rozwiązaniem są też domki – kupione w sklepie zoologicznym lub wykonane samodzielnie. W takich warunkach szczur czuje się bezpiecznie, pod warunkiem, że w czasie gdy tam przebywa, nikt nie ingeruje i nie narusza jego spokoju.

Karmienie

Pokarm nie stanowi większego problemu. Najlepsze są gotowe karmy, które można zakupić w sklepach. Aby urozmaicić pożywienie, można do niego dodać na przykład ser, orzechy czy też pieczywo, pamiętając jednak, by jak najczęściej zmieniać skład pokarmów. Najważniejsze w karmieniu szczurów jest zapewnienie stałego dostępu do jedzenia i napoju, gdyż szczury jedzą mało, ale bardzo często.

Szczury są zwierzętami, wobec których mało kto pozostaje obojętnym - albo się ich bardzo nie lubi, albo jest się ich ogromnym miłośnikiem. Ci ostatni doceniają przede wszystkim szczurzą inteligencję i przywiązanie do właściciela. Niestety nie żyją one zbyt długo – średnia życia wynosi około 3 lat. Jednak wielka zdolność i łatwość rozmnażania może miłośnikom szczurów przysporzyć dużo radości, gdyż w krótkim czasie mogą stać się posiadaczami okazałego stadka.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (1)