Mówią, na co patrzą. Ginekolodzy o owłosieniu pacjentek

Mówią, na co patrzą. Ginekolodzy o owłosieniu pacjentek

Regularnie odwiedzaj ginekologa
Regularnie odwiedzaj ginekologa
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
03.08.2023 09:20, aktualizacja: 06.08.2023 09:20

Wiele kobiet przyznaje, że wizyta u ginekologa jest dla nich wyjątkowo stresującym przeżyciem. Nie powinno i wcale nie musi tak być. Wyjaśniamy, jak przygotować się do badania, żeby czuć się komfortowo. Lekarzy nie interesuje np. owłosienie łonowe pacjentek. Skupiają się na tym, co dzieje się wewnątrz układu rozrodczego.

Ginekolog to lekarz jak każdy inny. Z jednym, małym "ale" -  musimy rozebrać się od pasa w dół, co dla wielu z nas jest bardzo stresującym przeżyciem, przełamującym granice intymności. Podpowiadamy, jak przygotować się do badania ginekologicznego, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu.

W co ubrać się do ginekologa, żeby czuć się komfortowo?

W większości gabinetów ginekologicznych znajdują się łazienki, w których możesz przygotować się do wizyty. Specjaliści często umieszczają w nich jednorazowe spódniczki, które zakrywają strefę intymną.

Znajdziesz w nich także papierowe ręczniki czy płyn do higieny intymnej, dzięki którym odświeżysz się bezpośrednio przed badaniem. Dzięki temu będziesz musiała stresować się nagością czy nieświeżym zapachem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niestety, takiego komfortu możesz nie uświadczyć w starszych poradniach, bowiem łazienki najczęściej znajdują się poza gabinetem. W dniu planowanej wizyty ginekologicznej najlepiej włóż na siebie sukienkę lub spódniczkę. Wystarczy unieść ją w trakcie badania. Zaoszczędzi ci to sporo nerwów i ułatwi przemieszczanie się z gabinetu na fotel ginekologiczny.

Wizyta u ginekologa a depilacja

Wiele kobiet zastanawia się, czy golenie się przed wizytą u specjalisty jest konieczne. Prawda jest taka, że owłosienie czy też jego brak nie ma żadnego związku z badaniem. Ginekolodzy kompletnie nie zwracają na to uwagi. Interesuje ich jedynie to, co dzieje się w środku naszego układu rozrodczego, a nie na zewnątrz.

Jeżeli depilacja miałaby sprawić, że czułabyś się bardziej komfortowo, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś się ogoliła. Pamiętaj, że nie jest to konieczne czy też wymagane.

A co z miesiączką? Może utrudnić lekarzowi pobranie wymazu, np. do cytologii, a nas wprawia w jeszcze większy dyskomfort. Zaleca się, aby badanie odbyło się pomiędzy 5 a 20 dniem cyklu. Chyba że planujesz włożenie wkładki domacicznej. Zabieg powinien odbyć się w trakcie miesiączki. Miej to na uwadze, umawiając się do ginekologa. Menstruacja nigdy nie jest przeciwskazaniem do wizyty.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (165)
Zobacz także