ModaNadchodzą ostatki 2020. Kiedy kończy się karnawał?

Nadchodzą ostatki 2020. Kiedy kończy się karnawał?

Zgodnie z tradycją, karnawał rozpoczyna się 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli. W tym roku zabawa karnawałowa trwa wyjątkowo długo, ponieważ dopiero pod koniec lutego będzie zarówno tłusty czwartek, jak i następujące po nim ostatki. Karnawał w 2020 roku obejmuje aż 51 dni, co daje łącznie blisko 7 weekendów, podczas których można śmiało bawić się oraz szaleć. Czym w takim razie są ostatki?

Nadchodzą ostatki 2020. Kiedy kończy się karnawał?
Źródło zdjęć: © iStock.com

20.01.2020 11:30

Mianem ostatków zwyczajowo określa się dni od tłustego czwartku do wtorku (ludowo nazywanego niegdyś „śledzikiem”). Następnie wypada Środa Popielcowa, która wyznacza czas Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc. Biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności, karnawał trwa łącznie do 25 lutego. Jak widzisz, został jeszcze miesiąc beztroskiej zabawy, więc wykorzystaj ten moment najlepiej, jak umiesz.

Karnawał i ostatni weekend

Karnawał jest przyjętym czasem pomiędzy Świętem Trzech Króli a Środą Popielcową. Termin ten nie jest ściśle określony, ponieważ ustalenie daty zależy wyłącznie od tego, kiedy wypada Wielkanoc w danym roku. W 2020 roku karnawał kończy się 25 lutego, co łączy się bezpośrednio z ostatkami wypadającymi też tego dnia. Ostatnim weekendem karnawału jest zatem 22-23 lutego – na pewno wtedy będą organizowane huczne imprezy "żegnające" okres beztroskiej zabawy. Ostatki podobnie jak karnawał łączą się z tradycją, która dzisiaj bywa podtrzymywana wyłącznie w niektórych regionach kraju.

Karnawał 2020 i ostatki

Zgodnie ze starym zwyczajem, ostatki wyznaczające koniec karnawału, mają szczególne znaczenie we wtorek przed Popielcem. Ów dzień nazywany był "śledzikiem", ponieważ w ostatni dzień zabaw, każda gospodyni dokładnie czyściła patelnię z wszelkich oznak tłuszczu, po czym wieszała ją w najbardziej widocznym miejscu – każdy mógł zobaczyć, że niczego nie można smażyć na tłuszczu w czasie nadchodzącego Wielkiego Postu. Ostatki były czasem, gdy organizowano najhuczniejsze zabawy, w tym także wesela, na których tańczyło się do białego rana. W ostatnie dni karnawału, oprócz beztroskich uciech, jednym z punktów było najadanie się do syta, ze względu na nadchodzący czas poszczenia od potraw mięsnych i tłustych.

Zobacz także: Oponki serowe. Nie tylko na tłusty czwartek

Karnawał – skąd wziął się zwyczaj?

Nie ma jednej definicji określającej faktyczne znaczenie samego słowa "karnawał". Najczęściej jednak wspomina się, że pochodzi z języka łacińskiego carnem levare, czyli "usuwać mięso". Dzięki temu wiemy, że karnawał to nic innego jak czas, gdy żegnamy się z mięsem przed zbliżającym się Wielkim Postem. Z kolei sama tradycja świętowania karnawału wzięła się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich, czyli kultów płodności oraz kultów agrarnych. Wierzono, że im wyższe były skoki uczestników zabaw i tańców, tym bardziej obfite będą plony w danym roku. W Polce natomiast karnawał zwany zapustami, obfitował w wiele zwyczajów. Do najpopularniejszych należały przebieranki młodych chłopców za zwierzęta, a także tworzenie kukieł kozy czy konia. Przebrani i wyposażeni w podobne kukły mężczyźni wędrowali od wsi do wsi, aby zbierać "wykup". Jeżeli nic nie dostali, wówczas zabierali gospodarza i przetrzymywali go, aż nie wykupił się w karczmie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)