Nagminny błąd z tujami. Zakazane po tym terminie

Tuje to jedne z najpopularniejszych iglaków, które zdobią zarówno parki, jak i prywatne ogrody czy działki Polaków. Zdarza się, że nagle tuja zaczyna brązowieć, a my, chcąc ją ratować, nawozimy ziemię, na której rośnie. Niestety, nie każdy wie, że nawóz z azotem można stosować tylko w określonym terminie.

Tuje to jedne z najpopularniejszych krzewów w ogródkach Polaków
Tuje to jedne z najpopularniejszych krzewów w ogródkach Polaków
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Dariusz Bednarek

Tuje to popularne iglaki, które przez cały rok cieszą oko swoim zielonym kolorem. Nie straszne im mrozy, ale też i upały. Są stosunkowo łatwe w uprawie i mają niewielkie wymagania, co sprawia, że wiele osób decyduje się na zasadzenie ich na swojej posesji. Niestety, tuje często atakowane są przez szkodniki, a także choroby grzybowe, co widocznie odbija się na ich kondycji, a także wyglądzie.

Uprawa tui w pigułce

Tuja, nazywana jest często żywotnikiem, jest prosta w uprawie, jednak żeby cieszyła nasze oczy, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu. Krzew ten będzie rozwijać się w cienistym stanowisku, bowiem potrzebuje dużo światła. Warto więc zasadzić go w słonecznym, ewentualnie - lekko cienistym miejscu.

Tuja jest bardzo wrażliwa na wszelkie podmuchy wiatru, dlatego też powinna wzrastać w miejscu, które jest osłonięte od wiatru, np. przy szczelnym płocie. Poza stanowiskiem trzeba zapewnić jej odpowiednią ziemię. Najlepsza będzie taka, która jest żyzna i przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie. Równie ważne jest nawadnianie rośliny. Tuja powinna być podlewana przynajmniej raz dziennie, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Jesienią i zimą, wystarczy podlewać ją raz na dwa, trzy dni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Twoja tuja brązowieje? Kluczowe jest podlewanie i nawożenie

Brązowienie tui to dość powszechny problem. W ten sposób roślina pokazuje nam, że dostarczamy jej za mało wody. Jeśli zauważysz, że twoja tuja brązowieje, zwiększ częstotliwość jej podlewania. Warto też podsypać ziemię wokół rośliny korą, która sprawi, że wilgoć dłużej utrzyma się w glebie.

Żywotnik to roślina, która wymaga też regularnego odżywiania. Ten zabieg powinno się przeprowadzać regularnie, przynajmniej raz w miesiącu. Pierwsze nawożenie powinno odbyć się już w marcu, a ostatnie w październiku. Nawóz do tui powinien być bogaty w magnez, azot i żelazo, przy czym nawóz z azotem powinno stosować się wyłącznie od kwietnia do lipca. Przy niskim pH gleby, stosujemy nawóz z magnezem, a przy wysokim - z żelazem.

W pozostałych miesiącach można stosować domowe nawozy, które będą naturalnie wspierać rozwój rośliny bez ryzyka przenawożenia. W tym celu można wykorzystać fusy po kawie lub wywar po gotowaniu ziemniaków bądź innych warzyw korzeniowych.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (31)