Najpopularniejsze defekty skórne

Najpopularniejsze defekty skórne

Najpopularniejsze defekty skórne
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta
03.05.2013 11:46, aktualizacja: 15.05.2013 13:43

Najważniejsze czynniki, bez których niemożliwe jest utrzymanie skóry w dobrej kondycji.

Kto z nas nie marzy o pięknej i nieskazitelnej cerze? Niestety, nie jest to takie proste. Większość ludzi boryka się z drobnymi defektami skóry twarzy, które nie tylko nie dodają uroku, ale wręcz przysparzają problemów i rodzą kompleksy. Warto poznać przyczyny ich powstawania oraz skuteczne metody likwidacji.

Rozszerzone naczynka krwionośne

Pojawiają się przeważnie na nosie i policzkach; uwidaczniają się przy nagłej zmianie temperatury, zimnie, wilgoci, a także przy spożywaniu gorących potraw i napojów, wina lub w momentach silnych emocji. Rozszerzone naczynka występują najczęściej na skórze suchej, wrażliwej, zbyt intensywnie opalonej, choć i przy cerze tłustej może pokazać się ich siateczka, zwłaszcza przy trądziku różowatym.

Kurację należy rozpocząć się od narzucenia sobie ograniczeń dietetycznych. Alkohol, kawa, mocna herbata, czekolada i mocno przyprawione potrawy są zabronione. Warto codziennie łykać witaminę C albo pić wyciągi z miłorzębu, czy z dzikiej róży, które uszczelniają naczynka krwionośne. Dozwolone są również delikatne masaże szorstką rękawicą. Należy także zadbać o odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu i unikać zbyt intensywnego opalania, częstych wizyt w saunie oraz gorących kąpieli.

Prosaki

Wyglądają jak małe krostki, zakończone białą główką, jednak w przeciwieństwie do nich nie zawierają treści ropnej, pozostając zmianą niezapalną. Najczęściej tworzą większe skupiska, gromadząc się w okolicy powiek (lub bezpośrednio na nich). Prosaki pojawiają się na skórze w następstwie nagromadzenia wydzieliny gruczołów łojowych w ujściu mieszka włosowego. Ponieważ jednak ujście to zablokowane jest warstwą naskórka, nie można go swobodnie usunąć. Jedynymi skutecznymi metodami jest zwalczanie ich za pomocą igły lub specjalistycznego sprzętu w gabinetach dermatologicznym lub salonach kosmetycznych. Żadna metoda nie gwarantuje jednak, że prosaki nie pojawią się ponownie. Mają one bowiem tendencje do odrastania.

Przebarwienia pigmentacyjne

Są to większe od piegów plamy o dość nieregularnym zarysie, jasnożółte lub brązowe i niezależnie od pory roku, stale utrzymujące się na skórze. Najczęściej umiejscawiają się na czole, skroniach, nad wargą górną oraz na brodzie. Mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, chorobami wątroby czy ciążą. Jednak największy wpływ na ich powstawanie ma słońce, dlatego należy przed wyjściem na dwór zawsze pamiętać o nałożeniu kremu z wysokim filtrem.

Do usunięcia niewielkich przebarwień wystarczą domowe sposoby. Warto regularne stosować maseczki lub toniki na bazie cytryny, która w widoczny sposób rozjaśnia skórę. W drogeriach jest duży wybór kremów do twarzy przeznaczonych specjalnie dla skóry z przebarwieniami. Najczęściej w ich składzie znajduje się kwas mlekowy, który przyśpiesza złuszczanie naskórka, likwidując też powierzchowne plamy. W usunięciu większych plam pomóc może tylko dermatolog.

Brodawki

Wywołują je wirusy brodawczaka ludzkiego. Można się nimi zarazić dość łatwo, np. poprzez zwykły uścisk dłoni lub na basenie. Są to zgrubienia warstwy rogowej naskórka wielkości ziarna soczewicy, sięgające też skóry właściwej. Zazwyczaj nie powodują powikłań, ale nieusunięte mogą stanowić ognisko zakaźne i doprowadzać do rozsiewania się na wolne od nich okolice.

Większość zmian skórnych nadaje się do usunięcia, ale o tym zadecydować musi tylko lekarz dermatolog.

Źródło artykułu:WP Kobieta