ModaNajważniejsze są dodatki

Najważniejsze są dodatki

W biżuterii dominują dwa nurty: proste i zgeometryzowane formy inspirowane latami siedemdziesiątymi oraz bogata lecz pełna szyku biżuteria przypominająca ozdoby z lat czterdziestych.

Najważniejsze są dodatki

22.05.2006 | aktual.: 29.05.2010 12:28

W biżuterii dominują dwa nurty: proste i zgeometryzowane formy inspirowane latami siedemdziesiątymi oraz bogata lecz pełna szyku biżuteria przypominająca ozdoby z lat czterdziestych.

Co jest modne:

  1. wyroby z białego złota;
  2. matowe oksydowane srebro, w szerokiej gamie kolorystycznej - od białego, poprzez róże, szarości, błękity, zielenie aż po brąz, czerwień i czerń;
  3. połączenie srebra ze złotem lub stalą (jest ciemniejsza od srebra);
  4. połączenia powierzchni matowych i błyszczących;
  5. ozdoby z hebanu, mosiądzu, szlifowanego i sklejanego kamienia;
  6. oszczędne oprawy, podkreślające jedynie formę kamieni naturalnych (najczęściej rubinów, szmaragdów, opali, brylantów i szafirów) lub wyrafinowany rysunek ozdób z ceramiki, emalii, syntetycznych żywic;
  7. bursztyny o niabanalnych kolorach i kształtach, gładko oprawiane;
  8. naszyjniki i kolie zawieszone na kilku sznurkach lub łańcuszkach, grubszym jedwabnym sznurze, rzemyku lub kauczukowej nitce (nawet te najdroższe!);
  9. kompletowanie biżuterii - w wielu galeriach można kupić pojedyncze ozdoby i zestawiać je w komplety, dobierając formą, kolorem lub wzorem;
    1. noszenie dobrych imitacji - i tak wiadomo, że prawdziwą biżuterię trzyma się w sejfie. Kobiety wybierają dziś ozdoby, które nie tylko podkreślą ich piękno, ale w których będą czuły się bezpiecznie. Poza tym, modne, doskonale wykonane imitacje kosztują ułamek ceny prawdziwej biżuterii. Co, gdzie, kiedy
    2. Zimą zakładamy wisiory lub grube łańcuchy, które dobrze komponują się ze swetrami, golfami i bluzką typu męska koszula. Wybieramy formy, w których przeważają płaskie powierzchnie, polerowane lub matowe.
    3. Latem nosimy biżuterię delikatną i optycznie lekką, np. kolie o motywych roślinnych, zawieszone na cienkim druciku. Wykonana z ceramiki, emalii lub barwnych koralików, często inspirowana motywami etnicznymi Indii lub Afryki, jest bardziej kolorowa niż ta noszona zimą.
  1. Na co dzień wybieramy biżuterię określaną "mode schmuck" (modne ozdoby), nie rażącą bogactwem, ale przykuwającą wzrok niebanalną formą - np. miniatury zwierzątek, przedmiotów codziennego użytku - lub doskonałym skomponowaniem naszyjnika z broszką, bransolety z pierścionkiem.
    1. Wieczorem elegancję kreacji podkreśli naszyjnik, kolczyki, bransoletka i pierścionek, skompletowane formą i wzorem.
    2. Do pracy ozdabiamy się skromniej: wystarczą klipsy lub kolczyki (ale nie długie, wiszące) wraz z broszką lub sznurek pereł czy niewielki naszyjnik.
    3. Młodzież chętnie sięgnie po biżuterię o prostych, zaskakujących pomysłem formach: np. ogromny pierścionek, który nosi się na rękawiczce, kolczyki-sprężynki lub broszki-obrazki - najczęściej z kolorowego metalu lub oksydowanego srebra.
    4. Mężczyźni tradycyjnie wybierają spinki do krawatów lub mankietów koszuli. Na nadgarstku, zamiast klasycznego łańcuszka, noszą dziś wyszukane formy inspirowane śrubami, łożyskami, w kolorze szarym lub czarnym. Kolczyki wychodzą z mody!
    5. Modne obrączki ślubne powinny być szerokie, ozdobione szlachetnymi kamieniami. Jak czyścić? Perły: specjalnym płynem do czyszczenia pereł (np. Hagerty); zanurzamy je w naczyniu z płynem, po wyjęciu polerujemy.

Srebro, złoto, mosiądz i miedź o prostych formach:
uniwersalnym preparatem (np. Record), odpowiednią do rodzaju metalu pastą, pianką lub mleczkiem (np. Hagerty, Kiwi) - nakładamy je na szmatkę i polerujemy do skutku - lub płynem w aerozolu (świetny również do kandelabrów).

Biżuterię o bardziej wyszukanych formach:
zanurzamy w czyszczącym płynie (np. Foam Hagerty, w komplecie szczoteczka do usunięcia zabrudzeń np. pod oczkiem), najlepiej w specjalnym koszyczku; po paru sekundach precjoza płuczemy w wodzie i lekko polerujemy szmatką.

Biżuterię z bursztynem, perłami, malahitem i koralem (surowce organiczne):
tylko w ciepłej wodzie z delikatnym mydłem; nigdy preparatami do czyszczenia metali!

Uwaga na perfumy: skropiona nimi biżuteria (szczególnie sztuczna) może się trwale odbarwić lub zostawić ślady na skórze.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)