Blisko ludziNauka pod wpływem stresu

Nauka pod wpływem stresu

Nauka pod wpływem stresu
Źródło zdjęć: © kobieta+WP
03.10.2007 09:17, aktualizacja: 01.06.2010 00:01

Jak się uczysz pod wpływem stresu? To zależy od pewnego rejonu mózgu, odpowiedzialnego za
naukę pod wpływem stresu - nawet jeżeli nie bierze udziału w
zapamiętywaniu jakiegoś zadania w normalnych warunkach - informują
naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Neuroscience".

Hipokamp to rejon mózgu odpowiedzialny za naukę pod wpływem stresu, nawet jeżeli nie bierze udziału w zapamiętywaniu jakiegoś zadania w normalnych warunkach - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Neuroscience".

Hipokamp pośredniczy w powstawaniu niektórych rodzajów pamięci, ale nie we wszystkich. Jednym z odruchów powstających bez udziału hipokampa jest mruganie okiem pod wpływem szoku. Zwierzęta poddane działaniu szoku reagują mruganiem oczu, jeśli ten sam bodziec powtarza się kilkukrotnie jednocześnie z jakimś dźwiękiem (hałasem), zwierzęta zaczynają reagować na sam dźwięk mruganiem oczu, niezależnie od obecności drugiego bodźca.

Tracey Shors wraz z zespołem z Rutgers University dowiedli wcześniej, że u szczurów pod wpływem stresu zmienia się wykształcenie odruchu mrugania - nauka tej reakcji jest wzmożona u samców a zredukowana u samic. Stres modyfikuje zapamiętywanie związku pomiędzy szokiem a hałasem.

W swojej najnowszej pracy ta sama grupa badawcza odkryła, że uszkodzenie hipokampa powoduje, że różnice w nauce wywołane stresem zanikają. Samce z uszkodzonym hipokampem nie uczą się mrugania szybciej pod wpływem stresu, a samice nie uczą się wtedy wolniej. Nie poddane działaniu stresu szczury z uszkodzonym hipokampem zapamiętują tak samo jak normalne, zdrowe zwierzęta.

Takie wyniki wskazują, że aktywność neuronów w hipokampie wpływa na naukę pod wpływem stresu, nawet jeżeli hipokamp nie jest zaangażowany w dany sposób uczenia się w normalnych warunkach. (PAP) kdo/ tot/

Źródło artykułu:PAP