Pokazała przeszłą i obecną Polskę. "W punkt"

Pokazała przeszłą i obecną Polskę. "W punkt"

Matylda Damięcka opublikowała grafiki na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Matylda Damięcka opublikowała grafiki na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Źródło zdjęć: © AKPA, Instagram | AKPA
01.08.2023 12:01, aktualizacja: 01.08.2023 12:32

Matylda Damięcka opublikowała na Instagramie zestaw grafik, które nawiązują do rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W sieci zawrzało - internauci piszą, że artystka "doskonale opowiada świat".

Symboliczne ilustracje Warszawy, Małego Powstańca i syrenki warszawskiej. To trzy z dziesięciu grafik, które pojawiły się na Instagramie Matyldy Damięckiej. Artystka nie zapomniała o ważnym dniu, jakim jest rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Internauci w komentarzach zachwycają się trafnością prac Damięckiej, która nawiązała nie tylko do przeszłości, lecz także do teraźniejszości.

Kilka grafik wystarczyło. "Jak zawsze w punkt"

Artystka nie tylko upamiętniła Powstanie Warszawskie, lecz również poruszyła problemy, z jakimi współcześnie mierzą się obywatele naszego kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Graficzka w jednym poście zawarła trzy prace odnoszące się do obecnej sytuacji Polek. "Nie dla syren" zastąpione "Tak dla czułości wobec żywych" na tabliczce trzymanej przez Syrenkę Warszawską w tym kontekście ma bardzo wymowny wydźwięk.

Poruszające jest również zobrazowanie za pomocą ilustracji wartości, które znalazły się na stole, przy którym stoi postać z tabliczką "sale" (ang. sprzedaż). Na tej samej grafice widzimy też symboliczne przedstawienie flag: europejskiej, polskiej oraz tej reprezentującej mniejszości seksualne.

Na jednej z dwóch kolorowych ilustracji został zawarty dość kontrowersyjny obraz. Grafika przedstawia pacynkę nałożoną na czyjąś dłoń. Na szyi kukiełki wisi łańcuch z symbolem Powstania Warszawskiego - interpretacje tej pracy Damięckiej mogą być bardzo różne. "Make Poland great again" - brzmi napis na czapce narysowanej przez artystkę na kolejnym slajdzie.

"Dziękuję za te chwile zatrzymania";
"Wspaniale pani opowiada świat swoimi pracami. Dziękuję";
"Poruszające. Mega" - przeczytamy w sekcji komentarzy pod najnowszym wpisem Damięckiej.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (73)
Zobacz także