Blisko ludziNiepłodność wtórna

Niepłodność wtórna

Niepłodność wtórna
31.05.2005 10:41, aktualizacja: 31.05.2010 17:07

Jeśli gorąco pragniesz, by Wasza pociecha miała rodzeństwo, a znów - mimo wielu starań - dostałaś okres, nie załamuj się. Działaj!

Gdy kobieta po raz pierwszy zostaje mamą, nie myśli o tym, że zajście w ciążę po raz drugi może łączyć się z jakimikolwiek trudnościami. Tymczasem lekarze szacują, że aż 20% związków starających się o kolejnego malucha ma problemy z wtórną niepłodnością. Można przypuszczać, że dane te są zaniżone, bo przecież wiele par nie podejmuje leczenia i po prostu rezygnuje z powiększenia rodziny. Dlaczego nie możesz zajść w ciążę *Zaburzenia płodności po urodzeniu dziecka mogą być spowodowane przez wiele czynników. Oto niektóre z nich:
- *
wiek
- zdolności rozrodcze z upływem lat po prostu maleją,
- przebyte infekcje narządu rodnego m.in. zapalenia przydatków, a także poporodowe stany zapalne, np. po zabiegach wykonywanych na macicy, a także po usunięciu ciąży,
- zaburzenia hormonalne (takie jak zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy, zaburzenia miesiączkowania), jak również wahania poziomu hormonów po obfitych krwotokach okołoporodowych,
- zrosty po cięciu cesarskim i uszkodzenia szyjki w trakcie porodu,
- endometrioza występująca dość często po 30. roku życia,
- infekcja i zakażenia np. chlamydia, którą można się zarazić podczas
korzystania z publicznych toalet czy też basenów,
- obniżenie parametrów nasienia (zmniejszenie ilości i ruchliwości plemników), którego przyczyną mogą być urazy, stany zapalne czy niezdrowy tryb życia,
- stany zapalne, wady anatomiczne oraz urazy u mężczyzn, np. przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego, czy żylaki powrózka nasiennego,
-* choroby przewlekłe* (cukrzyca, nadciśnienie, choroby nerek, otyłość),
- niezdrowy tryb życia- zażywanie narkotyków, palenie, picie alkoholu i kawy,
- stres, nadużywanie leków, które w niektórych przypadkach mogą prowadzić do kłopotów z erekcją,
- złe warunki pracy- np. u mężczyzn narażenie na nadmierne gorąco i czynniki toksyczne (kierowcy, hutnicy, chemicy, żołnierze pracujący z radarem).

Pod stałą kontrolą *Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku odwiedzać ginekologa. Dzięki kontrolnym badaniom szybko wykrywa się stany zapalne, które bez odpowiedniego leczenia mogą ulec pogłębieniu, a w konsekwencji stać się przyczyną niepłodności. Na wizytę powinnaś umówić się także wtedy, gdy planujesz zajście w kolejną ciążę: Twój lekarz zbada Cię i w razie potrzeby przepisze odpowiednie leki. Potem możecie już starać się o kolejnego potomka.
*
Dopiero jeśli w ciągu 12 miesięcy regularnego współżycia, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcji, nie dojdzie do poczęcia dziecka, można mówić o niepłodności
. Nie warto wówczas słuchać rad koleżanki, która twierdzi, że wystarczy zrobić sobie urlop, a po dziewięciu miesiącach na pewno pojawi się na świecie maluch. Lepiej nie zwlekać, tylko czym prędzej zwrócić się o pomoc do ginekologa, który wykryje przyczyny Waszych trudności.
* Potrzebne badania Wtórna niepłodność może dotyczyć na równi kobiet i mężczyzn. Dlatego do ginekologa musicie iść razem: Ty i Twój partner. Nie trzeba od razu kierować się do specjalistycznej przychodni. Podstawowe badania możesz zrobić u swojego lekarza. Zaoszczędzisz w ten sposób swój cenny czas.
*
Często najpierw przeprowadza się badania męskiego nasienia (w specjalistycznej przychodni): są one prostsze do wykonania i mniej czasochłonne. U kobiety część badań trzeba robić w określonych fazach i powtarzać przez kilka cykli. Jeśli przyczyna niepłodności leży po stronie partnera, Ty już nie będziesz musiała się badać.
Znalezienie przyczyn niepłodności nie zawsze jest proste. Są takie choroby (jak np. endometrioza czy żylaki powrózka nasiennego), co do których z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że to one są odpowiedzialne za niemożność zajścia w ciążę. Ale bywają i takie (np. leczone nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca), które nie zawsze powodują zakłócenia płodności. Dlatego ginekolog zleca szereg badań (m.in. USG, badania hormonalne, badanie nasienia), by dokładnie znać Wasz stan zdrowia i jeśli istnieje potrzeba, rozpocząć leczenie. Kiedy natomiast okaże się, że wyniki badań są prawidłowe, lekarz ustali indywidualne zasady działania. Dopiero jeśli one nie przyniosą rezultatu, skieruje Was do specjalistycznej przychodni zajmującej się leczeniem niepłodności.

Czas robi swoje *Możesz sobie zadawać pytanie, dlaczego czynniki, które jeszcze przed kilkoma laty nie oddziaływały na Waszą płodność, teraz nagle mogą mieć na nią aż tak ogromny wpływ. Przecież zdarza się, że kobiety chorują na cukrzycę już w wieku młodzieńczym, a mężczyźni palą, zanim zostaną ojcami. I mimo to pierwszy maluszek przychodzi na świat bez problemów. Jednak *czas robi swoje: z wiekiem płodność kobiet i mężczyzn po prostu naturalnie się zmniejsza.
W brytyjskim czasopiśmie poświęconym leczeniu niepłodności "Human Reproduction" umieszczono ostatnio raport, z którego wynika, że problemy z poczęciem mogą się rozpocząć już po ukończeniu 27. roku życia (współcześnie w kolejną ciążę kobiety decydują się zajść najczęściej około trzydziestki). Zaś u 35-letniej kobiety - bez względu na to, czy jest już mamą, czy nie - zdolności rozrodcze obniżają się o 50% w porównaniu z płodnością 20-latki!
Gdy dołożymy do tych danych nie najzdrowszy tryb życia partnerów oraz negatywne czynniki środowiska (takie jak np. coraz większe zanieczyszczenie powietrza), nie powinniśmy się dziwić, że coraz częściej tak trudno o kolejnego potomka.

Aleksandra Sokalska
Konsultacja: dr Piotr Lewandowski, ginekolog, kierownik Przychodni Leczenia
Niepłodności Novum w Warszawie

Źródło artykułu:WP Kobieta