Odpowiednie ciuszki dla niemowlaka. Które wybrać i jak o nie dbać?
Delikatna skóra niemowląt i małych dzieci wymaga bezpiecznych ubranek. Podpowiadamy, których ciuszków unikać, na co zwrócić uwagę przy zakupie i jak uniknąć podrażnień delikatnej skóry dziecka.
25.04.2018 | aktual.: 25.04.2018 12:49
Delikatna skóra dziecka wymaga odpowiednich ubranek
Dorosły czlowiek idzie do sklepu, kupuje koszulkę i zakłada ją od razu po powrocie do domu. Z dzieckiem jest inaczej i każda nowa sztuka odzieży musi być najpierw wyprana lub nawet wygotowana. Nie chodzi tu tylko o ewentualne roztocza, bakterie czy zabrudzenia, ale tez o impregnaty, którymi często są pokrywane tkaniny w czasie produkcji. Przy zakupie czytajmy metki, bo może się okazać, że kolorową sukienkę można prać w temperaturze do 30 st. C.
Roztocza i bakterie giną w 60 st. C, więc jest to minimalna temperatura prania ciuszków dla niemowlaka. Jeśli pozwala na to metka – temperatura może być wyższa, ale warto wcześniej namoczyć ubranka i prać je na niższych obrotach. Wskazówki pielęgnacyjne dotyczą też pościeli i akcesoriów dla dzieci:
Jakie ubranka kupować?
Dla dzieci, a w szczególności niemowlaków, najbezpieczniejsze będą ubranka z bawełny i w jasnych kolorach. Kolorystyka nie jest kwestia mody czy upodobań, ale kolorową bawełną prana w wysokiej temperaturze po każdym użyciu, szybciej straci intensywny kolor lub barwny nadruk. Pastelowe kolory można też prać razem, bez segregacji na jasne, ciemne i kolorowe: dzięki temu wszystkie ubranka, które zabrudzą się w tym samym czasie, możemy wrzucić do pralki równocześnie. Dodatkowo bawełniane koszulki i spodenki nie kurczą się w praniu i łatwiej się je prasuje.
Rozsądek w zakupach — ile zapłacić za ciuszki dla niemowlaka?
Nie warto popadać w przesadę, jeśli chodzi o cenę. Ciuszki są prane bardzo często, a dzieci szybko rosną, więc kupowanie drogich ubranek jest zbędnym wydatkiem. Z drugiej strony ubranka za 10 zł z marketów mogą być nietrwałe i zbyt szorstkie dla cienkiej i delikatnej skóry dziecka. W trosce o dobro dzieci sięgamy po produkty reklamowane jako najbezpieczniejsze i których cena jest dość wysoka, ale ubranka nie powinny być droższe niż 20 do 40 zł. Za grubsze body lub ładny, wyjściowy strój możemy zapłacić nieco więcej.
Czyste i pachnące ubranka
Aż do 4 miejsca życia ubranka noworodka powinny być prane osobno. Odpowiedni płyn lub proszek do prania powinniśmy stosować do momentu, kiedy dziecko skończy rok, ale maluchy ze skłonnością do alergii i podrażnień mogą go potrzebować znacznie dłużej. Przed praniem zapnijmy wszytkie zatrzaski i zasuńmy suwaki, aby te elementy nie uszkodziły pozostałych ubranek. Po praniu warto nastawić dodatkowe płukanie, które usunie ewentualne resztki płynu lub proszku.
Unikajmy ubranek, które wymagają ręcznego prania. Niektóre modele są bardzo ładne, ale nawet dokładne pranie w rękach może nie usunąć zabrudzeń. Jeśli już wybraliśmy produkt wymagający takiej pielęgnacji, użyjmy do czyszczenia płatków mydlanych i dokładnie wypłuczmy ubranko pod bieżącą wodą.
Jakich ubranek unikać?
Nie warto wybierać zbyt wymyślnych ubranek. Oczywiście każdy ubierze swoje dziecko w to, co mu się podoba, ale naszyte cekiny i wypukłe aplikacje mogą powodować delikatne zadrapania. Nietrudno zauważyć, że kolorowe sukienki dla kilkumiesięcznych dziewczynek, które pokryto fantazyjnymi dekoracjami, cekinami i tiulowymi falbankami mogą nie przetrwać intensywnego prania. W tym przypadku pod elegancką sukieneczkę trzeba włożyć bawełnianą koszulkę lub całkowicie zrezygnować z wymyślnej kreacji.