Ogrodowe porządki
Późnym latem i jesienią w ogrodzie mamy stosy odpadków roślinnych, które możemy wykorzystać jako nawóz. Potrzebny nam do tego jest tylko kompostownik. Możemy kupić gotowe pojemniki lub utworzyć naturalną pryzmę.
01.10.2007 14:30
Późnym latem i jesienią w ogrodzie mamy stosy odpadków roślinnych, które możemy wykorzystać jako nawóz. Potrzebny nam do tego jest tylko kompostownik. Możemy kupić gotowe pojemniki (ich ceny wahają się w granicach 200 - 500 zł) lub utworzyć naturalną pryzmę.
Zakładając kompostownik musimy pamiętać, że nie może być umiejscowiony bliżej niż 100 cm od granicy działki (płotu). Powinien też być łatwo dostępny, ale niewidoczny - najłatwiej ukryć go za szybko rosnącym żywopłotem lub drewnianymi drabinkami.
Najpierw przygotowujemy teren (np. 1,50 m x 1,50 m) stosując ok. 15 cm podsypkę, stanowiącą drenaż. W wypadku ziemi gliniastej sypiemy warstwę piasku, w wypadku ziemi piaszczystej - warstwę gliny. Obudowę kompostownika (skrzynię) możemy zrobić z desek, wikliny, bali, zostawiając między nimi przerwy wentylacyjne.
Na spodzie pryzmy układamy duże odpady (np. rozdrobnione drewno, sieczkę, drobne gałązki), a następnie - na zmianę - 20-25 cm warstwę odpadów zielonych, chrustu i cienką warstwę obornika (zawierającego azot) oraz niewielkie ilości wapna. Jeżeli na pryzmę składamy drewno lub gałązki iglaste musimy dodać więcej wapna, gdyż silnie zakwaszają kompost. Można także użyć przyspieszacza do kompostowania (Kompostin, Activin, Radivit, Humobak itp.) – i na to cienką warstwę ziemi lub kompostu z zeszłego roku. Pryzma kompostowa powinna zwężać się ku górze i nie powinna być wyższa niż 1,50 m. Na wierzchu układamy warstwę ochronną z liści, słomy lub ściętej trawy.
Wewnątrz pryzmy kompostowej musimy zapewnić odpowiednią temperaturę, wentylację i wilgotność. Lokujemy ją w półcieniu, chroniąc przed nadmiarem słońca i wiatru, żeby zbyt szybko nie wysychała. Zbyt mokra pryzma jest zagrożona gniciem. Pryzmę należy wtedy przewietrzyć i przesypać. Jeżeli jest za sucha, kompost wytwarza zbyt dużo ciepła i może nastąpić samozapłon. Podczas suszy należy podlewać pryzmę kompostową, a przy ciągłych opadach - przykryć. W przypadku małych pryzm przesypywanie nie jest konieczne, duże najlepiej przesypywać wiosną. Podczas przesypywania materiał z brzegu przenosimy do środka.
Po roku kompost nadaje się do nawożenia. Można go rozsypać w ogrodzie i lekko zagrabić - nie przekopywać !!!
Do kompostowania nadają się:
- przekwitłe kwiaty jednoroczne i byliny,
- ścięta trawa,
- liście bez zmian chorobowych,
- pocięte gałęzie i drewno (rozdrobnione, ewentualnie posiekane) drzew liściastych i iglastych,
- skorupki jajek,
- odpady z owoców i warzyw,
- fusy z kawy i herbaty,
- słoma, siano, trociny.
Nie należy kompostować:
- resztek pożywienia i produktów spożywczych,
- chwastów zawierających nasiona,
- chwastów korzeniowych,
- odpadków roślinnych z objawami chorobowymi,
- roślin opryskiwanych insektydami.