Blisko ludziOjcowie w sutannach

Ojcowie w sutannach

Ojcowie w sutannach
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
27.07.2010 14:55, aktualizacja: 27.07.2010 15:22

- O tym, że jestem synem katolickiego księdza, dowiedziałem się od ojca. "Nie rozumiesz głupi gnojku, że jesteś moim synem" - powiedział mi. Nie wiedziałem, czy się obrazić i wyjść, czy paść mu w ramiona.

- O tym, że jestem synem katolickiego księdza, dowiedziałem się od ojca. "Nie rozumiesz głupi gnojku, że jesteś moim synem" - powiedział mi. Nie wiedziałem, czy się obrazić i wyjść, czy paść mu w ramiona. Absurdalność tej sytuacji przerosła mnie - zwierza się w "Newsweeku" ksiądz Bartłomiej, syn księdza. Prawdopodobnie 10-15% księży w Polsce ma dzieci.

Większość księży nie akceptuje celibatu, czego dowodem są ich związki z kobietami, trwałe lub przelotne - tłumaczy w dzienniku socjolog religii prof. Józef Baniak. Księża dostają od Kościoła nakaz życia w samotności. Tymczasem człowiek jest w swojej istocie bytem społecznym. Eliminowanie księży z życia w małżeństwie i rodzinie powoduje u wielu z nich zaburzenia osobowości - uważa prof. Baniak.

Zdaniem socjologa, kościelny nakaz bezżeństwa jest niewykonalny. - Są księża, którzy chcą mieć trwały związek z kobietą, dzieci, rodzinę. W konsekwencji żyją w konkubinatach, w nieformalnych małżeństwach - wyjaśnia profesor. Z jego badań wynika, że dzieci może mieć 10-15% księży.

Bardzo często młodzi mężczyźni, którzy idąc do seminarium, wiedzą, że nie będą przestrzegać celibatu. Postanowili zostać księżmi i żyć w miarę dostatnio - to ich idea - tłumaczy prof. Józef Baniak.

Więcej w "Newsweek"

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także