Oplątawa
Oplątawa (Tillandsia) to kolejna roślina należąca do ananasowców. Jej sposób
Rodzaj Tillandsia obejmuje około 500 gatunków. Występuje na obszarze od południowych krańców Ameryki Północnej przez Amerykę Środkową, do Ameryki Południowej włącznie. Spotykamy ją zarówno w tropikach, w rejonach pustynnych, na depresjach, jak i w górach do wysokości 4000 m n.p.m.
27.03.2009 | aktual.: 11.05.2009 14:17
Oplątawa (Tillandsia) to kolejna roślina należąca do ananasowców. Jej Rodzaj Tillandsia obejmuje około 500 gatunków. Występuje na obszarze od południowych krańców Ameryki Północnej przez Amerykę Środkową, do Ameryki Południowej włącznie. Spotykamy ją zarówno w tropikach, w rejonach pustynnych, na depresjach, jak i w górach do wysokości 4000 m n.p.m.
Liście oplątawy - wąskie, szerokie lub trawiaste - ułożone są w kształcie rozety. Ich kolor zależy od gatunku - mogą być jasnozielone lub zielone z czerwonymi, fioletowymi, rdzawymi lub szarymi przebarwieniami, gładkie lub pokryte meszkiem chroniącym roślinę przed ostrymi promieniami słońca. Niektóre gatunki mają zgrubiałe podstawy liści i tworzą bulwę, gromadząc wodę w tkankach okrytych grubą skórą (Tillandsia bulbosa).
Oplątawa wytwarza kłosowaty kwiatostan w kształcie płaskiego, zielonkawego lizaka, który, w zależności od gatunku, zmienia kolor w miarę dojrzewania na pomarańczowoczerwony, ciemnoczerwony lub różowy. Wyrasta on ze środka lejka i utrzymuje się przez kilka miesięcy. Kwiaty pojawiające się między przykwiatkami, u jednych gatunków większe - mogą mieć ok. 3 cm długości, a u innych drobniejsze - ledwie zauważalne - mogą mieć barwę białą, żółtą, różową lub fioletową. Bardzo szybko przekwitają.
Gatunki o liściach zielonych mają bardzo słabo rozwinięty system korzeniowy, a u gatunków o szarych liściach można go określić jako szczątkowy. Liście pobierają wodę i składniki pokarmowe z powietrza, a korzonki służą im jedynie do mocowania w podłożu. Oplątawa rosnąć może na starych pniach drzew, skałach, kamieniach, ścianach domów. W naturze wystarcza jej odrobina żyznego podłoża w szczelinie pnia, by pięknie rosnąć i kwitnąć. Czasem znajdziemy ją w miejscach, gdzie nie ma odrobiny ziemi - np. na drutach telegraficznych. Doniczka to dla niej luksus.
W uprawie domowej wymaga stanowiska jasnego, ciepłego i wilgotnego. Gatunki o zielonych liściach preferują światło rozproszone. Gatunki o liściach pokrytych meszkiem mogą być wystawione na silniejsze słońce. W pomieszczeniu, we dnie, optymalna temperatura to 20-24°C, a w nocy może być o kilka stopni niższa (oplątawy o liściach szarych są bardziej odporne i mogą rosnąć w temperaturze 18-20°C). Odpowiednim miejscem będzie południowy lub zachodni parapet, a najlepiej rosnąć będzie w wilgotnej i ciepłej łazience. Trzeba pamiętać, że ananasowce wymagają dużej wilgotności powietrza - min. 60 %. Nie wolno ich przesuszyć. Roślinę podlewamy przegotowaną, wystudzoną wodą do rozety. Przynajmniej 2 razy na tydzień liście zraszamy na całej powierzchni miękką, przegotowaną, letnią wodą, a co 2 tygodnie dodajemy do niej rozcieńczony (w proporcji 1:4) płynny nawóz wieloskładnikowy bez azotu.
Oplątawę przesadzamy, co 3 lata, do lekkiego, przepuszczalnego podłoża (najlepiej mieszaniny torfu i gruboziarnistego piasku) z dodatkiem wapna. Można ją także uprawiać na kawałku gałęzi lub kory.
Tak jak i inne ananasowce, rozmnożyć możemy ją z nowych odrostów, które pojawiają się po kwitnieniu. Wiosną przesadzamy odrosty do osobnych doniczek - dzięki temu szybciej będą przyrastać. Jeśli roślina wytworzy nasiona, to - w czasie, gdy osiągną dojrzałość - możemy je wysiać bezpośrednio na korę, aby nie straciły zdolności kiełkowania.
Gatunki, które można spotkać w uprawie domowej:
Tillandsia argentea - o cienkich szarych liściach, czerwonym kwiatostanie w kształcie drobnego kłosa, z fioletowymi kwiatami.
Tillandsia bulbosa - bulwiasta - o charakterystycznych zielonych, poskręcanych liściach, czerwonym kłosie i fioletowych kwiatach.
Tillandsia cyanea - niebieskawa - o lizakowatym kłosie - zielonkawym z fioletowymi przebarwieniami, który w miarę dojrzewania różowieje, a kwiaty mają kolor niebieskawy.
Tillandsia dyeriana - o zielonych szerokich liściach, pomarańczowoczerwonym kłosie i szczątkowych kwiatach.
Tillandsia ionantha - o szarych liściach, czerwono-różowych przykwiatkach w kształcie jeża i ciemnofioletowych kwiatach.
Tillandsia usneoides - brodaczkowa - szare liście wyglądem przypominają zasłonę o żółtych kwiatach.