Pachnący dom

Pachnący dom

Pachnący dom
26.09.2005 13:56, aktualizacja: 06.03.2006 12:09

Czy wiesz, co decyduje o pierwszym wrażeniu po wejściu do nieznanego mieszkania? Zapach!

Wykorzystaj moc aromatów do stworzenia niezwykłej atmosfery także i w twoim domu. *
*
W salonie

– podkreśli wystrój, upiększy
Działający na zmysły zapach dobierz do stylu wnętrza, a pokój wyda się piękniejszy, pełen harmonii i smaku. Ty będziesz się dobrze czuła we własnym mieszkaniu, a goście ocenią wizytę u ciebie jako wyjątkowo udaną.
Jeśli w twoim salonie dominują jasne kolory, sporo w nim oryginalnych bibelotów i w ogóle lubisz nowoczesne wnętrza, zdecyduj się na woń zielonej herbaty, kwiatów pomarańczy lub mandarynki z nutą piżma. Do mieszkań urządzonych tradycyjnie, z ciemniejszymi meblami, akcentami rustykalnymi, ścianami w intensywnych, nasyconych kolorach bardziej będzie pasowała woń lawendy i wanilii. *
*
W pokoju

– poprawi nastrój, wyostrzy zmysły
Dobrze dobrany aromat pomoże tobie i twojej rodzinie wypocząć lub doda energii do pracy. W sypialni zaś wzmocni miłosne uniesienia.
Zapach rozmarynowy unoszący się w pokoju wzmocni cię i uspokoi. Cytrynowy, paczuli lub pomarańczowy – poprawi nastrój. Jednak gdy musisz popracować, otocz się aromatem jaśminu, mięty lub goździków, które pobudzają szare komórki. Zadziała lepiej niż filiżanka mocnej kawy. Moc tych woni wykorzystaj także wtedy, gdy twoje dziecko odrabia lekcje. Natomiast jeśli planujesz romantyczny wieczór, spryskaj pościel i firanki w sypialni ciężkim zapachem róży, drzewa sandałowego czy mirry.

W kuchni _ _– zneutralizuje przykre wonie
Sprawdzone sztuczki ułatwią ci walkę z nieprzyjemnymi zapachami, które są nieuniknionym efektem gotowania, smażenia i przygotowywania niektórych potraw.
Niemiłe kuchenne zapachy, np. kalafiora, kapusty czy smażonej ryby, szybko zneutralizują gotowane na wolnym ogniu cynamon i goździki z niewielkim dodatkiem cukru. Podobnie zadziała odrobina zmielonej kawy wysypana na płytę kuchenki.Jeśli nieprzyjemny zapach zagnieździł ci się w lodówce, wstaw do niej pojemnik z sodą oczyszczoną, węglem drzewnym lub specjalny pochłaniacz zapachów (kupisz w sklepach chemicznych). Z kolei niemiły zapach w zmywarce usunie wyciśnięta cytryna włożona do koszyczka na sztućce.

W łazience
– spotęguje wrażenie czystości
Pachnąca łazienka, nawet jeśli nie jest idealnie posprzątana, wyda się czysta. Przyjemny zapach pomoże też odprężyć się po całym dniu pracy np. w kąpieli.
Niemal wszystkie kosmetyki i środki czystości pachną, dlatego przy ich kompletowaniu trzymaj się jednej linii zapachowej. Mieszanka wielu aromatów jest nieznośna! Nieprzyjemną woń z sedesu zneutralizujesz, wlewając do niego podgrzany ocet (przy okazji pozbędziesz się również kamienia). Przykrą woń usunie także węgiel drzewny w pastylkach (kupisz go w aptece). Cztery pastylki rozkrusz, wsyp do litra ciepłej wody, wlej do muszli i pozostaw na 2–3 godziny.

* Pachnące doniczki Kwitnące rośliny to naturalne źródło pięknych aromatów.
Ich kwiaty potrafią stłumić nawet zapach papierosowego dymu. *
Szczególnie mocno – zwłaszcza nocą – pachnie hoja, która wydziela miodowy aromat. Innymi roślinami mogącymi konkurować ze sztucznymi zapachami są białe kwiaty cytryny i rurkowate kwiatki stefanotisa. *
*
Kwiatowe mieszanki

Miseczki z mieszankami suszonych kwiatów i przypraw (potpourri) wypełnią pokój delikatnym zapachem. Przygotuj 1 litr suszonych kwiatów, 1 łyżeczkę mielonych goździków, gałki muszkatołowej i cynamonu, 1 łyżkę całych goździków, kory cynamonu, kminu, ziela angielskiego, 10 kropli dowolnego olejku. Kwiaty posyp przyprawami i skrop olejkiem.

Aromaty na zamówienie W aerozolu *- bardzo duży wybór zapachów, dość wydajne
- działają krótko, trzeba je często rozpylać
- od 8 zł
*
Kadzidełka

- powoli się spalają, wydzielają wonny dym
- przeważnie roztaczają bardzo silne, ciężkie, orientalne zapachy, które nie każdy lubi
- ok. 3 zł
Elektryczne
- bardzo wygodne, wystarczy włożyć je do kontaktu, równomiernie uwalniają subtelny zapach, wydajne
- dość drogie
- ok. 20 zł
*Świecowe *- paląc się pachną, można je stosować zamiast świec
- dość drogie
- ok. 20 zł
*Żelowe *- wygodne w stosowaniu, stale uwalniają zapach
- szybko się zużywają, pod koniec słabo pachną
- ok. 10 zł
*Olejki *- duży wybór aromatów, wydajne, można je stosować na wiele sposobów
- dosyć drogie
- ok. 20 zł