Patroni zakochanych i miłosne zwyczaje ludowe

Patroni zakochanych i miłosne zwyczaje ludowe

Patroni zakochanych i miłosne zwyczaje ludowe
Źródło zdjęć: © AFP
12.02.2007 11:04, aktualizacja: 25.06.2010 19:06

Patronów miłości, historie ich życia, a także przedmioty i akcesoria związane z Dniem św. Walentego będzie można poznać dzięki wystawie "Patroni miłości. Opowieść o miłości ludowej" dostępnej od 14 lutego w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Wystawa ma na celu zapoznanie zwiedzających z patronami miłości, ukazanie istoty tego uczucia oraz jego miejsca w polskiej kulturze ludowej - powiedziała komisarz wystawy, Aleksandra Twardowska.

Na wystawie znajdą się wizerunki patronów, wykonane różnymi technikami, m.in. drzeworyty, grafiki, obrazy olejne i na szkle. Historie ich życia mają dać odpowiedź, dlaczego zostali opiekunami panien, zakochanych i młodych małżeństw. Myślę, że niektórzy święci zaskoczą oglądających - powiedziała Twardowska.

Według tradycji ludowej prośby o powodzenie w miłości zanoszono głównie do: św. Genowefy, św. Agnieszki, św. Mikołaja, św. Katarzyny, św. Andrzeja (w Polsce) i św. Walentego (w krajach romańskich, Anglii i w Stanach Zjednoczonych).

Drugim wątkiem wystawy ma być opowieść o miłości ludowej, na którą, w codziennym życiu wsi, było mało czasu - powiedziała Twardowska. Okres młodości szybko kończył się małżeństwem, a przy jego kojarzeniu kierowano się głównie względami ekonomicznymi. Stąd polski folklor bogaty w pieśni miłosne, wyrażające tęsknotę za niczym nieskrępowanym uczuciem - zaznaczyła Twardowska.

Tym, którzy nie weszli w związki małżeńskie groziło napiętnowanie, zwłaszcza starym pannom, które ośmieszano przypinając im do ubrań śledzie łby, królicze uszy, kawałki wstążek, nitek i skorupek jaj.

Wystawa będzie dostępna do 15 kwietnia.

Źródło artykułu:PAP