FitnessPięć sposobów na przedświąteczny stres

Pięć sposobów na przedświąteczny stres

Okres przed - i okołoświąteczny często jest dodatkowym źródłem stresu. Wynika to przede wszystkim z większego obciążenia obowiązkami, takimi jak zakupy, kartki świąteczne, porządki i tym podobne.

10.03.2006 | aktual.: 15.03.2006 16:15

Okres przed - i okołoświąteczny często jest dodatkowym źródłem stresu. Wynika to przede wszystkim z większego obciążenia obowiązkami, takimi jak zakupy, kartki świąteczne, porządki i tym podobne. Z drugiej strony oczekujemy, że przynajmniej trochę powinniśmy w czasie świąt odpocząć, co często staje się zupełnie nierealne.

Kilka prostych rad
Jak wykazały badania psychologów i lekarzy świąteczny wypoczynek jest swego rodzaju sztuką. Niektóre osoby potrafią się bez problemu relaksować prawie w każdych warunkach. Jeśli jednak do tego grona nie należymy - warto zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami radzenia sobie z świątecznym stresem:

1. Uśmiechnij się
Podchodzenie do przeciwności losu z humorem jest zupełnie podstawową sprawą. Powiedziana w odpowiedniej chwili anegdota nie tylko rozładowuje napięcia - ale jak wykazały badania fizjologów wpływa tonizująco na nasz układ krążenia.

2. Spacer = relaks
Zarówno w natłoku spraw przedświątecznych jak i w trakcie samych świąt należy pamiętać, że wskazana jest umiarkowana aktywność fizyczna. Nawet półgodzinny spacer jest skuteczny w redukoaniu stresu.

3. Rozsądek i złoty umiar
Dysponujemy niestety ograniczoną ilością czasu - a potencjalnych zadań do wykonania jest zawsze dużo. Dobre planowanie czasu i wyznaczanie realistycznych celów jest skutecznym sposobem ograniczenia frustracji. Ograniczenia powinny dotyczyć także diety, w tym w szczególności napojów alkoholowych. To nieprawda, że alkohol jest skutecznym środkiem na stres, chociaż oczywiście lampka czerwonego wina do świątecznego obiadu nie tylko poprawi wrażenia smakowe ale i wykazuje działanie ochronne na nasz układ krążenia.

4. Pozytywne emocje
Chwila medytacji i refleksji ukierunkowanych na wewnętrzny świat emocji pozwoli nam na większy dystans do naszych problemów. Związane ze świętami różnego typu akcje charytatywne służą nie tylko potrzebującym. Pomagając innym pomagamy także sobie. Dlatego warto - zachowując oczywiście rozsądek w stosunku do różnych, nie do końca uczciwych inicjatyw - zrobić coś dla innych, nie tylko zresztą w czasie świąt.

5. Muzyka łagodzi obyczaje
Chwila muzyki, jaką lubimy, zmniejsza napięcie, działa rozluźniająco, zmniejsza uczucie zmęczenia i depresji. Pamiętać jednak przy tym należy, że nie wszyscy muszą podzielać nasz muzyczny gust i preferencje, a wtedy działanie muzyki może przynieść skutek odwrotny od zamierzanego, prowadząc do agresji i niepotrzebnych konfliktów. Przedstawione propozycje nie wyczerpują wszystkich możliwości ograniczania stresu. Jeśli jednak walka "ze stresem" przed lub w czasie świąt nie powiedzie się zawsze można przypomnieć sobie "pocieszenie": święta trwają przecież bardzo krótko - co oznacza, że powrót do pracy nie jest wcale odległy...

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)