Pielęgnuj główkę

Między włoskami pojawiły się strupki, których nie potrafisz usunąć? Prawdopodobnie masz do czynienia z ciemieniuchą.

Pielęgnuj główkę

27.03.2006 | aktual.: 30.05.2010 21:06

*Codziennie kąpiesz swoje dziecko, myjesz mu głowę i pielęgnujesz delikatną skórkę. Włoski czeszesz specjalną szczotką dla niemowląt. Któregoś dnia jednak stwierdzasz, że pomimo tych zabiegów na maleńkiej główce pojawiły się niewielkie żółtawe strupki. Nie ma powodów do niepokoju. Ciemieniucha to dość częsta przypadłość niemowlaków, a stosując się do naszych wskazówek, szybko uda Ci się pozbyć "intruza". Skąd te łuski? *Maleństwo dopiero przystosowuje się do życia na świecie i potrzeba na to czasu. Wszystkie narządy noworodka (w tym także skóra)
uczą się prawidłowego funkcjonowania, ale czasami dochodzi jeszcze do pewnych anomalii w ich pracy. Jedną z nich jest zaburzenie działania gruczołów na skórze głowy: zaczynają wydzielać za dużą ilość łoju, który zasycha i podrażnia skórę. W ten sposób powstają tłuste łuski zwane ciemieniuchą.
Strupki nie są wynikiem złej pielęgnacji. Nie zagrażają zdrowiu, a usunąć je bardzo prosto.

*Dobre sposoby *Zanim rozpoczniesz kąpiel, wsmaruj w główkę maleństwa oliwkę kosmetyczną i poczekaj, aż strupki zrobią się miękkie. Potem umyj włoski szamponem przeznaczonym dla niemowląt. W ten sposób łuski i resztki oliwki zostaną wypłukane. Przypadki bardziej uporczywe, kiedy łuski pojawiają się obficie, można leczyć za pomocą specjalnego szamponu czy maści. Przed użyciem profesjonalnych preparatów zasięgnij jednak porady pediatry.
Pamiętaj również, że rozwojowi ciemieniuchy sprzyja pot. Jeżeli maleństwo ma skłonność do pocenia się, zakładaj mu czapeczkę z naturalnej bawełny, która przepuszcza powietrze. Zwracaj także uwagę, by w pomieszczeniach zamkniętych, np. w samochodzie czy sklepie, zawsze zdejmować dziecku nakrycie głowy.
* Czy to alergia *Czasami rodzice myślą, że ciemieniucha to objaw alergii. Należy jednak pamiętać, że wynikiem uczulenia jest atopowe zapalenie skóry, tymczasem ciemieniucha to zapalenie skóry typu łojotokowego.
Z drugiej strony faktycznie małych alergików znacznie częściej dotyka ciemieniucha, a jej przebieg może być nasilony. Jeśli zatem zauważyłaś, że zmiany skórne na głowie maleństwa są bardzo intensywne i trudno się ich pozbyć, koniecznie skontaktuj się z pediatrą, który oceni stopień nasilenia objawów i dokładnie obejrzy całą skórę dziecka.

Tego nigdy nie rób *Pewnymi zabiegami można bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Dlatego nigdy:
*
- Nie zdrapuj strupków na sucho
. Skóra maleństwa jest delikatna i usuwając łuski bez namoczenia, możesz ją podrażnić, a nawet niechcący zadrapać.
- Nie myj główki dziecka szamponem dla dorosłych. Niemowlęce włosy i skóra są wrażliwe na substancje dodawane do takich kosmetyków. Dlatego do mycia używaj jedynie produktów dla dzieci.
- Nie czekaj, aż ciemieniucha przejdzie. Nie jest to groźna choroba, ale lepiej szybko jej się pozbyć. Ciemieniucha nie pozwala skórze oddychać.

Aleksandra Sokalska
Konsultacja: dr Katarzyna Nowicka, specjalista pediatra, IMiDz

Komentarze (0)