Plastry na blizny – czy to działa?

Blizny nie dodają uroku, wręcz przeciwnie – najczęściej szpecą, a przy tym mogą dodatkowo powodować ból i dyskomfort.

Plastry na blizny – czy to działa?
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta

04.05.2013 | aktual.: 15.05.2013 13:42

Blizny nie dodają uroku, wręcz przeciwnie – najczęściej szpecą, a przy tym mogą dodatkowo powodować ból i dyskomfort. Pozbycie się blizny lub poprawienie jej wyglądu nie należy do rzeczy łatwych, mimo tego nawet w przypadku starszych blizn zaleca się stosowanie silikonowych plastrów. Czy są skuteczne?

Z każdym rokiem apteki powiększają swoją ofertę środków przeznaczonych do pielęgnacji blizn. Alternatywą dla maści i kremów na blizny stają się wygodniejsze w stosowaniu plastry, które nie tylko poprawiają wygląd blizny, ale stosowane na świeżo powstałe rany, zmniejszają ryzyko ich nieprawidłowego bliznowacenia. Nowoczesnym produktem tego typu są silikonowe plastry na blizny Sutricon, polecane zarówno w przypadku blizn pooperacyjnych (np. cesarskie cięcie), po oparzeniach, jak i pourazowych.

Plastry na blizny – sposób działania

Innowacyjnością zastosowaną w silikonowych plastrach na blizny jest ich unikalna struktura, opracowana przez francuskie laboratorium. Plastry Sutricon składają się z trzech warstw (siatka poliuretanowa, warstwa właściwa i usuwalna powłoka). Warstwa właściwa to część, która jest przeznaczona do bezpośredniego oddziaływania na bliznę. Dzięki temu, że jej właściwości są zbliżone do właściwości zdrowej skóry, plaster jest niemal jej integralną częścią. Zawarty w warstwie żel silikonowy pokrywając ranę lub bliznę delikatną i cienką błoną, zapewnia skórze możliwie najszybszą regenerację, a jednocześnie likwiduje bolesność i dyskomfort.

Plastry silikonowe mogą być nadzieją nie tylko dla osób świeżo po urazach lub operacjach, ale także tych, którzy żyją ze szpecącą blizną już kilka lat. W przypadku świeżych ran, głównym zadaniem plastrów jest zabezpieczanie skóry przed przerostem blizny. Nie dopuszczając do napływania do rany komórek zwanych fibroblastami, plastry normalizują wytwarzanie w skórze kolagenu, którego nadmiar powodowałby powstawanie przerośniętych blizn. Trochę inne działanie charakteryzuje silikonowe plastry naklejone na stare blizny. Plastry sprzyjają wytwarzaniu się limfocytów, które pośrednio oddziaływają na szpecącą bliznę czyniąc ją bardziej miękką, jaśniejszą i płaską.

Plastry na blizny a maści

To, co plastry czyni lepszymi np. od maści czy kremów to przede wszystkim wygoda stosowania. Formuła plastrów sprawia, że rana, na którą zostaną naklejone jest właściwie zabezpieczona przed działaniem bakterii i czynników zewnętrznych. Plastry są wygodniejsze w użyciu, wystarczy je nakleić w dowolnym miejscu , a tym samym mieć pewność, że działanie plastra na całą bliznę będzie jednakowo intensywne. Elastyczność plastrów i możliwość ich przycinania sprawiają, że niemal nie ma miejsc na skórze, na które nie można by ich naklejać. Warto tutaj wspomnieć jeszcze o estetyce, na której tle plastry też wyglądają lepiej. Na przykład plastry Sutricon to plastry przezroczyste i bardzo cienkie, dzięki czemu są bardzo dyskretne. Jednocześnie forma plastra chroni ubranie przed pobrudzeniem, czego w przypadku smarowania maścią nie można być pewnym.

Plastry na blizny – skuteczność

Skuteczność plastrów Sutricon została potwierdzona badaniami naukowymi. Międzynarodowy Zespół Ekspertów ds. Leczenia Blizn uznał, że plastry to najbardziej skuteczna metoda profilaktyczna jak i lecznicza dla wszystkich odmian blizn. W przeprowadzonych badaniach potwierdzono skuteczność plastrów w poprawianiu wyglądu blizn, neutralizowaniu ich i nadawaniu bliznom elastyczności. Do plastrów przekonało się również środowisko lekarskie, które dziś często poleca ten produkt swoim pacjentom, jako np. środek wspomagający leczenie pooperacyjne.

Plastry silikonowe to nadzieja dla wielu ludzi, którzy cierpią fizycznie i psychicznie przez swoje szpecące blizny. Wygoda użytkowania, a przede wszystkim skuteczność czyni plastry atrakcyjną alternatywą dla innych środków, w tym maści leczniczych i domowych specyfików.

Anna Kuliberda

Źródło artykułu:WP Kobieta