Blisko ludziPo co te pigułki?

Po co te pigułki?

Po co te pigułki?
02.04.2008 14:33, aktualizacja: 30.05.2010 18:25

Pigułki antykoncepcyjne to nie tylko bezpieczna i pewna, ale również wygodna forma antykoncepcji. Coraz więcej kobiet decyduje się na hormonalne środki, ponieważ uważają, że w ten sposób będą najlepiej zabezpieczone. Jednak po pewnym czasie okazuje się, że do intymnych zbliżeń dochodzi coraz rzadziej...

Pigułki antykoncepcyjne to nie tylko bezpieczna i pewna, ale również wygodna forma antykoncepcji. Coraz więcej kobiet decyduje się na hormonalne środki, ponieważ uważają, że w ten sposób będą najlepiej zabezpieczone. Jednak po pewnym czasie okazuje się, że do intymnych zbliżeń dochodzi coraz rzadziej...

Ech, te hormony

Hormony mają wpływ na cały organizm, nie tylko na wybrane jego partie. Dlatego ich działanie jest szerokie i czasami może nas zaskoczyć. Niektóre panie po dłuższym stosowaniu pigułek zaczynają skarżyć się na uporczywe bóle głowy, inne często popadają w stany depresyjne, a wiele kobiet zaczyna zupełnie tracić zainteresowanie seksem.

Jak w ogóle działają tabletki?

Hormony zawarte w pigułce blokują owulację oraz powodują pogrubienie warstwy śluzowej szyjki macicy, co sprawia, że plemniki nie mogą przedostać się dalej, dzięki czemu nie może dojść do zapłodnienia. Sprawiają także iż cykl miesiączkowy staje się stabilny,. Hamują wzrost dojrzewania błony śluzowej macicy. Wszystko to po to, by nie zajść w niechcianą ciążę i czuć się lepiej. Przy okazji cykl miesięczny jest ustabilizowany, a zespół napięcia przedmiesiączkowego zostaje zminimalizowany. Krwawienia stają się krótsze, mniej uporczywe i prawie całkowicie bezbolesne.

Są i wady

Jednak tabletki mają swoje wady. Źle dobrane mogą powodować bardzo wiele skutków ubocznych. W pierwszych miesiącach brania pigułek mogą wystąpić nudności, bóle głowy, plamienia, lub krwawienia, nabrzmienie piersi, spadek libido. Jeśli jednak te nieprzyjemne objawy utrzymują się dłużej niż ok. trzech cykli, należy zgłosić się do lekarza, gdyż może to oznaczać, że pigułka była źle dobrana.

Skutek uboczny – brak ochoty na seks

Innym skutkiem ubocznym pigułek jest spadek libido. Szczególnie tabletki nowszej generacji mogą powodować, że kobieta, która stosuje hormonalne środki antykoncepcyjne traci ochotę na seks. Wiele pań popada w zły nastrój i zaczyna mieć problemy w związku właśnie ze względu na źle dobrane środku hormonalne. Tabletki, które blokują działanie testosteronu na wiele kobiet mają negatywny wpływ, jeśli chodzi o ich chęć na zbliżenia. Chociaż te pigułki mają dobroczynny wpływ na urodę i stabilizację cyklu miesięcznego, z drugiej strony panie, które je przyjmują mogą się w pewnym momencie zacząć zastanawiać, po co je w ogóle przyjmują, skoro zupełnie przestają mieć ochotę na seks.

Dlaczego?

Winę za to ponoszą najczęściej źle dobrane hormony. Na przykład zbyt duża zawartość gestrogenu może sprawić, że kobieta straci ochotę na seks. Innym problemem może być poczucie suchości w pochwie, co sprawia, że stosunek staje się bolesny i nieprzyjemny. Jednak w tym wypadku wystarczy użyć bezpiecznych żelów nawilżających, które można dostać m.in. w aptekach. Problemem jest brak ochoty na zbliżenia intymne wynikający ze źle dobranych tabletek, ponieważ tego rodzaju skutki uboczne mogą utrzymywać się długo po odstawieniu pigułek, nawet do pół roku.

Co można zrobić?

Odstawić pigułki i spróbować innych. Często dobrym rozwiązaniem są nowoczesne pigułki trójfazowe, które najlepiej naśladują naturalny cykl. Jednak zdarza się, że żadne tabletki nie odpowiadają kobiecie. Wtedy jedynym wyjściem jest, niestety, zmiana rodzaju zabezpieczenia. Na szczęście ten problem nie dotyka wszystkich pań, które przyjmują pigułki i większość dzięki poczuciu bezpieczeństwa, jakie one dają, ma coraz większą ochotę na seks z partnerem.

Źródło artykułu:WP Kobieta