GwiazdyPoczucie własnej wartości – co to takiego?

Poczucie własnej wartości – co to takiego?

Poczucie własnej wartości – co to takiego?
Źródło zdjęć: © -sxc.hu
09.07.2009 12:46, aktualizacja: 21.06.2010 13:46

Czym jest pewność siebie? Zadufaniem w sobie? Zarozumialstwem? Fanaberią? A może jest sposobem na walkę z kompleksami?

Czym jest pewność siebie? Zadufaniem w sobie? Zarozumialstwem? Fanaberią? A może jest sposobem na walkę z kompleksami?

Człowiek pewny siebie, zna swoją wartość, szanuje swoje prawa oraz szanuje innych ludzi. Nie jest zarozumiały, pyszny i niemiły. Człowiek pewny siebie to taki człowiek z którym z chętnie się przyjaźnimy, z przyjemnością robimy interesy i z ochotą współpracujemy. Pisząc o pewności siebie, nie mam na myśli chorego egoizmu, próżności, czy wyniosłości wobec innych. To nie jest pewność siebie. Tak zachowują się ludzie, którzy się boją i tak naprawdę nie lubią samych siebie i nie wierzą w siebie. To nie pewność siebie lecz strach, wewnętrzne rozdarcie i brak akceptacji własnej osoby wyzwala takie zachowania.

Wiele osób, oburza się na pytanie: Kochasz siebie? odpowiada: Jakże mogę kochać samego siebie? To niemożliwe, to egoizm. A dlaczego, nie można kochać siebie? Czy my jesteśmy gorsi, od innych ludzi? Jak możemy kochać innych, skoro sami siebie nie darzymy miłością? ”Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”. Kto z nas nie zna tej sentencji? Powtarzamy ją często, ale rzadko zastanawiamy się nad głębszym sensem tych słów. Kochanie siebie, to podstawa zdrowia psychicznego, rozwoju duchowości i relacji z innymi ludźmi. Miłość do samego siebie, oznacza szacunek do własnej osoby, zaakceptowanie swoich wad, cieszenie się ze swoich talentów, pragnienie samorealizacji oraz darzenie szacunkiem innych ludzi. Fundamentem wielu koncepcji psychoterapeutycznych jest założenie, że aby być pewnym siebie człowiekiem, najpierw należy nauczyć się kochać i akceptować samego siebie. Jeśli autentycznie, bez sztuczności czy nadmiernej egzaltacji, kochamy i akceptujemy siebie takimi, jakimi jesteśmy to również nasze życie
zaczyna być dla nas satysfakcjonujące. Częściej się uśmiechamy, z ochotą realizujemy nasze cele życiowe, nasze związki partnerskie są bardziej wartościowe, zaczynamy działać twórczo i robimy w życiu to co dla nas, jest najważniejsze. Ludzie, którzy kochają siebie i akceptują swoje wady (co nie oznacza ze nad nimi nie pracują ) są mniej konfliktowi. Nie muszą innym na silę pokazywać jacy są wspaniali i udowadniać zaciekle swoje racje poprzez krzyki i awantury. Ludzie pewni siebie, są też bardziej wyrozumiali dla słabości innych ludzi, bowiem sami wiedzą że posiadają różne słabości i wady. Tak więc jeśli, jesteśmy pogodzeni sami ze sobą, to nie będziemy potrzebowali walczyć z innymi. Jeśli natomiast targają nami wewnętrzne konflikty to będziemy mieli tendencje to ich przenoszenia na zewnątrz, na innych ludzi. Ciągle pretensje do innych, świata, losu, tak naprawdę odzwierciedla nasze wewnętrzne nie lubienie się i brak samoakceptacji.

Czy pewności siebie można się nauczyć?

Większość ludzi nie docenia samych siebie i zaniża swoją wartość oraz swoje umiejętności . Ludzie nie wierzą w siłę swoich możliwości. Są przekonani, że tylko zmieniając siebie mogą coś w życiu osiągnąć. Rzadko uświadamiają sobie jaki potencjał mają w sobie, ponieważ ich uwaga skierowana jest na tym, jakim chcieli by być, a nie na tym kim są. Psychologia podkreśla, że każdy z nas ma wewnętrzną siłę do kierowania swoim życiem ale najpierw musimy docenić i zaakceptować swoje JA a nie je odrzucać i ciągle zmieniać.

Pewność siebie, nie oznacza jednocześnie nic nie robienia i nie pracowania nad sobą. Zaakceptowanie siebie oznacza bowiem brak walki ze sobą oraz samooskarżania się w stylu: „Jestem do niczego”, „Nie uda mi się” , „Nie dam sobie rady”, itd. Jeśli zaakceptujemy nas samych i przestaniemy walczyć sami ze sobą, wtedy łatwiej nam będzie podjąć walkę z przeciwnościami w życiu.

Pewność siebie oznacza wiarę w swoje możliwości i przekonanie że poradzimy sobie z tym co nas w życiu spotyka. Zaakceptowanie siebie takim jakim się jest oznacza tak naprawdę obdarzenie miłością samego siebie oraz ufność w to, że osiągnięcie sukcesów, jest dla nas dostępne.

Człowiek pewny siebie akceptuje swoje wady i zalety oraz przyznaje sobie prawo do popełniania błędów i ponoszenia porażek. Akceptuje siebie, takim jaki jest i wie, że gorsze momenty w życiu są wpisane w ludzki los. Energię, zaś wkłada w rozwiązywanie problemów „ tu i teraz", zamiast rozpamiętywać przeszłość czy obawiać się przyszłości. Nie rozpamiętuje niepowodzeń, traktuje je jako cenne doświadczenie a nie jako klęskę.