Podwórka kontra pałace. Festiwal Łódź Czterech Kultur
Znamy program kolejnej edycji festiwalu Łódź Czterech Kultur. Między 18 a 21 czerwca 2015 r. łódzkie podwórka i pałace wypełnią spektakle teatralne, koncerty, pokazy filmów, słuchowiska na żywo i wernisaże.
10.05.2015 | aktual.: 10.06.2015 11:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Znamy program kolejnej edycji festiwalu Łódź Czterech Kultur. Między 18 a 21 czerwca 2015 r. łódzkie podwórka i pałace wypełnią spektakle teatralne, koncerty, pokazy filmów, słuchowiska na żywo i wernisaże. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Festiwal Łódź Czterech Kultur 2015 to cztery dni z teatrem, muzyką, street-artem, filmem. I z Łodzią - bo miasto, jego historia i mieszkańcy są zbiorowym bohaterem festiwalu. Program festiwalu akcentuje bogatą historię Łodzi, przede wszystkim Rewolucję 1905 roku i Powstanie Łódzkie, wydarzenia, które pomogły kształtować nowoczesne społeczeństwo obywatelskie.
Festiwal rozpocznie się w czwartek 18 czerwca występem Kayah i Transoriental Orchestra. O godzinie 20:00 na rynku Manufaktury wokalistka wsparta wybitnymi instrumentalistami zabierze słuchaczy w podróż przez świat wielokulturowej muzyki żydowskiej, ukształtowanej przez wpływy bałkańskie, perskie, słowiańskie i afrykańskie.
W piątek 19 czerwca w podwórku przy ul. Traugutta 10 odbędzie się wernisaż instalacji Isaaca Cordala „Sąsiedzi”. Uznany hiszpański rzeźbiarz i fotograf w Łodzi realizuje kolejną część cyklu „Cement Eclipses” – niewielkich figurek, które od lat umieszcza w przestrzeniach miejskich różnych części świata. Efekt jego pracy będzie można zobaczyć w drugi dzień Festiwalu Łódź Czterech Kultur o godzinie 18.
Tego samego dnia w przestrzeni innej instalacji artystycznej, zrealizowanej podczas zeszłorocznej edycji festiwalu – w „Pasażu Róży” Joanny Rajkowskiej, odbędzie się koncert Jozefa van Wissema. Wybitny lutnista w podwórku przy Piotrkowskiej 3 zaprezentuje materiał ze swojej ostatniej płyty „It’s time for you to return”. Po koncercie odbędzie się projekcja filmu Jima Jarmuscha „Tylko kochankowie przeżyją”, do którego soundtrack przygotował Jozef van Wissem (nagroda dla najlepszej ścieżki dźwiękowej w Cannes 2013).
W sobotę na parkingu EC-1 Wschód o godzinie 16 rozegra się plenerowy spektakl słynnego hiszpańskiego teatru ulicznego Carros de Foc. W monumentalnej, odnowionej scenerii jedenastometrowa marionetka o imieniu Angel i towarzyszące jej postaci wyglądać będą jak ożywione zabawki. Nowe miejsce, nie do końca jeszcze oswojone przez mieszkańców miasta, wypełnione zostanie przez gwar, śmiech i energię na miarę dawnej elektrowni przy Targowej. Dwie godziny później, o 18:00 publiczność będzie miała szansę zobaczyć jak w podwórku przy Rewolucji 1905 r. 29 powstaje słuchowisko „Lepka purpura łódzkich kwiatów”, które będzie w tym samym czasie transmitowane przez Radio Łódź. Kanwę opowieści stanowi Powstanie Łódzkie, najważniejsze wydarzenie Rewolucji 1905 roku. Słuchowisko/widowisko reżyseruje Krzysztof Czeczot – wielokrotnie nagradzany twórca teatru radiowego, a wystąpią min. Bronisław Wrocławski i Michał Staszczak.
Tego dnia również nie zabraknie muzyki. O 19 w Kościele pw. Zesłania Ducha Świętego przy Piotrkowskiej 2 odbędzie się koncert Pawła Szamburskiego „Ceatitis Capitata”. Muzyk w swojej grze oraz pracy z instrumentem wykorzystał ekspresję i ornamentykę chórów prawosławnych, muzyki sufickiej, żydowskiej, a także bahaizmu czy chorału gregoriańskiego. O godzinie 20:30 w ogrodzie pałacu Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej 15 będzie można wysłuchać recitalu Ewy Błaszczyk „Pozwól mi spróbować jeszcze raz”. Artystka w bardzo osobistym, niejako autobiograficznym repertuarze zaprezentuje poetyckie utwory śpiewane po polsku, rosyjsku i niemiecku.
Również w sobotę o godzinie 21 w podwórku przy ul. Rewolucji swoją premierę będzie miał spektakl niemieckiego teatru Grotest Maru – „Lodz – Geschichten”. Za sprawą spektaklu publiczność pozna historię podwórka, na którym jeszcze wiek temu w gwarze rozmów mieszały się różne języki. Będzie to opowieść o polsko-niemiecko-żydowskiej robotniczej społeczności toczącej spokojny żywot, zorganizowany wokół pompy na podwórku. Spektakl będzie można zobaczyć również w ostatni dzień festiwalu, w niedzielę 21 czerwca.
Program ostatniego dnia festiwalu rozpocznie się o godzinie 16 w ogrodzie pałacu Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej 15 koncertem znakomitej orkiestry Sinfonia Viva. Będzie to ostatni z cyklu koncertów kameralnych w pałacu i jego ogrodzie, podczas których usłyszeć będzie można muzykę, graną w europejskich salonach za czasów największego rozkwitu fortun łódzkich fabrykantów: pieśni Modesta Musorgskiego, Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, Siergieja Rachmaninowa, Igora Strawińskiego, utwory Piotra Czajkowskiego, Claude'a Debussy’ego, romanse rosyjskie Aleksandra Wertyńskiego czy Eine kleine Nachtmusik W. A. Mozarta. Oprócz orkiestry Sinfonia Viva wystąpią Maciej Grzybowski i Liliana Zalesińska (czwartek, godz. 19), Piotr Lempa (piątek, 21) oraz Meccore String Quartet (sobota, 19).
W niedzielę o godzinie 18 przy ul. Wschodniej 51 odbędzie się finisaż projektu Atelier Fotograficzne Wschodnia 51. W ramach projektu, który trwać będzie od niedzieli 14 czerwca, otwarta zostanie specjalna pracownia fotograficzna, w której dzieci z zaniedbanej społecznie okolicy, pod okiem wybitnych fotografików nauczą się podstaw kompozycji i kadrowania. Poznają też trudny zawód fotoreportera i będą dokumentować festiwalowe koncerty, pokazy i spektakle.
Na zakończenie festiwalu organizator zaprasza na spotkanie z twórcami filmu „Kirkut” w reżyserii Małgorzaty Burzyńskiej-Keller do Muzeum Fabryki w Manufakturze (godzina 19:30) oraz na pokazy spektakli teatralnych, zarejestrowanych w trakcie poprzednich edycji festiwalu („Obywatele Wschodniej 50”, reż. Janusz Opryński; „Lament Łódzki”, reż. Mariusz Grzegorzek; „Zgierska 38” Teatru Ósmego Dnia; „Piotrkowska 37”, reż. Kzysztof Garbaczewski”) w „Pasażu Róży” przy ul. Piotrkowskiej 3 od godziny 22:30.
Organizatorem Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2015 jest Muzeum Miasta Łodzi, patronem honorowym – Prezydent Miasta Łodzi.