Trwa ładowanie...
14-09-2006 15:08

Pokaż mi swoje wnętrze...

... a powiem Ci jaka jesteś. Sposób w jaki aranżujemy nasze wnętrze nie jest przypadkowy. Czy zastanawiałyście się kiedyś, dlaczego w niektórych miejscach czujemy się swobodnie, a w innych zupełnie niekomfortowo? Odpowiedź tkwi w naszej osobowości.

Pokaż mi swoje wnętrze...
d2ldgli
d2ldgli

... a powiem Ci jaka jesteś. Sposób w jaki aranżujemy nasze wnętrze nie jest przypadkowy. Czy zastanawiałyście się kiedyś, dlaczego w niektórych miejscach czujemy się swobodnie, a w innych zupełnie niekomfortowo? Co sprawia, że gdy jedni preferują wolne przestrzenie, inni - miejsca gęsto zastawione sprzętami? Dlaczego niektórym z nas przyjemniej będzie w ciemnym, jedynie dyskretnie oświetlonym wnętrzu, a inni włączają wszystkie możliwe światła? Odpowiedź tkwi w naszej osobowości.

Reagujemy na światło, kolory, kształty, sposób zagospodarowania przestrzeni. Wnętrze, które kreujemy odzwierciedla naszą osobowość i sposób wyrażania emocji. Każda z nas jest niepowtarzalna, ma własne potrzeby i upodobania związane z aranżacją mieszkania. Psycholodzy wnętrz starają się jednak usystematyzować nasze osobowości, a co za tym idzie – potrzeby. Radzą, by przełożyć naszą emocjonalność na sposób urządzenia mieszkania, bo tylko wówczas poczujemy się w nim w pełni komfortowo. Podział osobowości według pór roku: zimowa, jesienna, wiosenna i letnia, znany jest w kosmetologii od dawna, a teraz jest stosowany także w aranżacji wnętrz.

Wiosna o duszy artystki

To osobowość wesoła i kontaktowa. Wiosna kocha radosne, ciepłe kolory. Jest spragniona zwłaszcza zieleni – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ceni kontakt z naturą. Ważne jest dla niej światło i wrażenie przestrzeni, dlatego lubi duże okna w swoim wnętrzu.

d2ldgli

Jej mieszkanie będzie zawsze w lekkim, artystycznym nieładzie. Nie czuje się dobrze w zbyt schematycznym i poukładanym wnętrzu. Wybiera proste sprzęty, delikatne wzorzyste tkaniny, owalne kształty mebli i dodatków, np. wazonów czy świec. W jej domu zawsze czuć wiosnę... Lato jest estetą

Lubi przepych i elegancję, a także wszystko, co jest uporządkowane i symetryczne. Jest prawdziwą estetką, a nawet pedantką. Każdy przedmiot w jej mieszkaniu ma własne, ściśle określone miejsce. Nic nie jest dziełem przypadku. Nie lubi zmian, bo to wprowadza chaos.

Lubi antyki i ekskluzywne tkaniny: jedwab, satynę i koronki. Przychodząc do niej w odwiedziny można być pewnym, że kolację poda w najlepszej, porcelanowej zastawie, a alkohol w kryształach. Jej mieszkanie jest niezwykle wytworne i pełne przepychu. Wnętrze jest przez to bardzo formalne i nie każdy poczuje się w nich dobrze.

Sentymentalna Jesień

Jeśli każdy przedmiot w Twoim mieszkaniu wiąże się z jakimiś wspomnieniami i trudno Ci się rozstać z najmniejszym drobiazgiem to znak, że jesteś Jesienią. To osobowość bardzo emocjonalna i uczuciowa. A także roztrzepana.

d2ldgli

Lubi swoje wnętrze zagracać zarówno potrzebnymi, jak i... zbędnymi przedmiotami. Wówczas czuje się bezpiecznie. Nieustannie gromadzi meble, książki, płyty. Lubi ciepłe, ciemne kolory, zgrzebne tkaniny, chropowate powierzchnie. Nie przepada za jasnym światłem, dobrze czuje się za to światło świec i kominka.

Zima-minimalistka

Zima nie przywiązuje wagi do przedmiotów. Ma upodobanie do minimalizmu – nadmiar sprzętów ją dekoncentruje. Uważa, że wystarczająco bogate jest jej wnętrze... Dom zimy zawsze będzie czysty i uporządkowany.

Wnętrza, które tworzy określane są często przez innych jako „zimne” i nieprzyjazne, lecz ona sama czuje się w nich świetnie. Zima lubi też kontrastowe kolory, proste, geometryczne kształty, skórzane meble i gładkie powierzchnie. Wnętrze w nowoczesnym i bardzo oszczędnym stylu high tech jest wprost stworzone dla niej.

Jak twierdzą psycholodzy, natury oszukać sie nie da. Prawdziwa wiosna nigdy nie poczuje się dobrze we wnętrzu zimowym. Dlatego ważne, aby wnętrze było zbalansowane według zasad odpowiadających naszej porze roku.

d2ldgli
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ldgli