Pokoik dla niepełnosprawnego męża

Pokoik dla niepełnosprawnego męża

Pokoik dla niepełnosprawnego męża
05.08.2008 16:23

Pani Agnieszka mieszka z mężem poruszającym się na wózku inwalidzkim oraz 2 synami (zajmują mniejszy pokój). Prosi o pomoc w odpowiednim rozplanowaniu mieszkania.

Pani Agnieszka mieszka z mężem poruszającym się na wózku inwalidzkim oraz 2 synami (zajmują mniejszy pokój). Prosi o pomoc w odpowiednim rozplanowaniu mieszkania. Są Państwo po jednym remoncie, w trakcie którego wstawili Państwo ściankę w dużym pokoju, aby mąż mógł odpocząć w czasie dnia. A na ścianie nośnej w korytarzu wstawili szafę zabudowaną. W skrócie problemem jest to, że mąż nie ma odizolowania od reszty domowników w czasie odpoczynku, a także brak mu miejsca do pracy w domu.

Po głębokiej analizie nadesłanego rzutu wpadłam na pomysł, który byłby najsensowniejszy w tym mieszkaniu i w zaistniałej sytuacji.

Mianowicie wygospodarowałam pokoik dla męża w części kuchni od strony okien. Długa kuchnia na szczęście jest na tyle duża, że będzie to tylko z korzyścią dla Państwa jak i przestrzeniw mieszkaniu.

Pokój mieści leżankę szerokości ok. 90 cm. na której pan domu może się położyć w ciągu dnia oraz stół do pracy na wprost wejścia, które powinno mieć minimum 100 cm. szerokości. Tak, aby mąż swobodnie mógł wjechac wózkiem inwalidzkim. Drzwi są przesuwane, dzięki czemu zajmują niewiele miejsca. Dobre drzwi przesuwne są na tyle szczelne, że spokojnie wyciszą pokoik i mąż będzie miał nareszcie właściwe odizolowanie od reszty mieszkania. Niestety kuchnia nie będzie miała okna. Ewentualnie można w ściance oddzielającej kuchnię od pokoju męża zostawić miejsce na przeszklenie, które za dnia doświetli kuchnię.

Wyrzucam prawie wszystkie ściany, dzięki czemu pomieszczenia są bardziej przestrzenne. Pokój dzieci i łazienka pozostają bez zmian, więc nie ma ich na rysunku. Kawałek ścianki zostawiam tylko od strony wejścia, odzielając nią kuchnię. Przy tej ściance można, dużo bardziej wygodnie niż poprzednio, umieścić lodówkę, a obok piekarnik w słupku. Płyta grzewcza przy ścianie nośnej, natomiast zlewozmywak i zmywarka przy ścianie sąsiadującej z pokojem męża. Ścianę można dodatkowo doizolować przeciw hałasom. Wiele z takich rozwiązań jest dostępnych na rynku.

Salon zyskał na przestrzeni, a dzięki wyrzuconym ściankom mąż poruszający się na wózku inwalidzkim ma łatwiejszy dostęp do wszystkiego w salonie. Przy oknie zmieści się nieduży stół, natomiast na ściance powstałej poprzez utworzenie pokoju do pracy i odpoczynku dla Pani męża – można umieścić telewizor. Pod ścianą naprzeciwko spore rozkładane łóżko oraz fotel. Szafa pod ścianą nośną w korytarzu morze zostać. Jeśli jest zbyt przytłaczająca, jak Pani Agnieszka uważa, można część drzwiczek wyłożyć lustrami.

Mam nadzieję, że dzięki tym zmianom wygodziej będzie się mieszkało wszystkim członkom rodziny.

Architekt wnętrz
Joanna Rzepińska