Pokój z klasą

Obliczono, że dziecko spędza 600 godzin rocznie ucząc się w domu. Dlatego pokój dla ucznia powinien być miejscem starannie przemyślanym i rozsądnie urządzonym. Meble, światło, a nawet kolory – wszystko ma ogromne znaczenie.

Pokój z klasą
Źródło zdjęć: © Meble.pl/Mazurskie Meble

01.12.2006 | aktual.: 02.01.2007 15:18

Obliczono, że dziecko spędza 600 godzin rocznie ucząc się w domu. Dlatego pokój dla ucznia powinien być miejscem starannie przemyślanym i rozsądnie urządzonym. Meble, światło, a nawet kolory – wszystko ma ogromne znaczenie.

Nauka wymaga skupienia – a te łatwiej będzie osiągnąć we wnętrzu uporządkowanym. Aranżując pokój dla ucznia warto przeanalizować punkt po punkcie niezbędne wyposażenie. Idealnie jeśli będzie to pokój przeznaczony wyłącznie dla jednego dziecka. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe – wówczas wystarczy odpowiednio zaaranżować kącik do nauki.

Dziecko w wieku szkolnym potrzebuje przede wszystkim miejsca do odrabiania lekcji. Nie musi być ono typowym biurkiem – może to być również duży stół lub wygodny blat. Bardzo ważne jest również krzesło. Jego wysokość powinna być regulowana, tak aby zapewnić prawidłową postawę podczas siedzenia. Również wysokość siedziska musi być dopasowana do wzrostu dziecka i wysokości biurka. Dzięki temu, że plecy będą podparte we właściwy sposób dziecko uniknie zarówno zmęczenia, jak i – co ważne - deformacji kręgosłupa.

Biurko powinno stać pod oknem, blisko dziennego światła. Dodatkowo powierzchnia biurka powinna być doświetlona oświetleniem sztucznym. Światło lampki powinno padać z lewej strony. Lampka powinna być umiejscowiona ok. 40 cm przed osobą pracującą i ok. 35 cm nad blatem biurka, najlepiej z ruchomym, regulowanym ramieniem. Pomimo dodatkowego oświetlenia, w odrabiania lekcji powinno być włączone również oświetlenie górne. Ważne jest także by odbijające się światło nie rozpraszało ucznia. Dlatego blat biurka powinien być matowy i najlepiej w jasny kolorze. Bardzo ważne są także półki, szafki i szuflady, w których dziecko będzie trzymać książki, zeszyty i przybory szkolne. Dodatkowo drobiazgi można pochować w plastikowych pudłach ustawianych bezpośrednio na podłodze.

W pokoju dla ucznia ważne jest także łóżko. Uczeń musi się przecież porządnie wyspać, aby mieć chęć i siłę zdobywania wiedzy ;) Łóżko czy tapczan musi mieć wygodny materac. Dziecko w wieku szkolnym samo ściele swoje łóżko, dlatego musimy zadbać, by był to mebel łatwy do samodzielnego otwierania i zamykania.

Najważniejsze jest, aby było to miejsce przeznaczone wyłącznie dla dziecka. Wsłuchajmy się w jego potrzeby. Warto szanować nawet te odważne pomysły ( o ile nie utrudnią życia domownikom) na aranżację pokoju, fascynacje kolorystyczne czy hobby. Jeśli dziecko uwielbia kolor różowy – czemu nie użyć go w jakimś miejscu pokoju. Odpowiednio dawkowana barwa nie będzie razić w oczy. Gdy fascynuje się geografią – możemy powiesić na ścianie mapę świata. Dla miłośniczki rysowania wyłóżmy ścianę korkiem, aby mogła tam prezentować swoje dzieła. Fan piłki nożnej będzie szczęśliwy w swoim pokoju, jeśli pozwolimy mu powiesić plakat z ukochaną drużyną albo zafundujemy poduchę-siedzisko w kształcie piłki. Wszystko to ucieszy nasze dziecko i pozwoli mu poczuć się prawdziwym gospodarzem swojego pokoju, odpowiedzialnym za jego wygląd i estetykę.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)