Polacy z migreną

Polacy z migreną

Polacy z migreną
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta
23.07.2013 12:01, aktualizacja: 20.09.2013 14:00

Uciążliwy ból głowy to dolegliwość znana na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) migrena jest jedną z najbardziej powszechnych chorób, choruje na nią blisko 11% dorosłych ludzi na całym świecie. Problem nie omija również Polski.

Uciążliwy ból głowy to dolegliwość znana na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) migrena jest jedną z najbardziej powszechnych chorób, choruje na nią blisko 11% dorosłych ludzi na całym świecie. Problem nie omija również Polski.

Ból głowy zna niemal każdy człowiek na świecie. Nie każdy jednak ból głowy oznacza migrenę, dlatego do jej zdiagnozowania potrzebne jest baczne obserwowanie ewentualnych objawów towarzyszących, dobrze jest również zapisywać częstotliwość występowania bólowych ataków oraz czas ich trwania.

Migrena w Polsce

Według badań ”Migrena w Polsce” przeprowadzonych przez MECGlobal aż 92% Polaków skarży się na męczące bóle głowy. Chociaż aż 1/3 badanych obserwuje u siebie charakterystyczne dla migreny objawy takie jak: nudności czy nadwrażliwość na dźwięk i światło, tylko część z nich ma świadomość, że ich dolegliwości mają podłoże migrenowe.

Chorzy odczuwający bóle związane z migreną skarżą się, że ogranicza to ich życiową aktywność. Ból głowy i uciążliwość pozostałych objawów choroby, uniemożliwia im normalne uczestniczenie w życiu rodzinnymi i towarzyskim oraz utrudnia realizację zawodowych aspiracji i pasji. Migrena ma również ogromny wpływ na samopoczucie chorego poza atakimi, często wyzwala negatywne emocje, które w ostateczności mogą prowadzić do stanów lękowych. Narastająca frustracja, złość, osamotnienie i bezradność dotycząca kolejnych ataków mogą prowadzić do depresji, która według statystyk WHO – zbiera trzykrotnie większe żniwo wśród osób zmagających się z migreną niż wśród zdrowych ludzi.

Niedostateczna wiedza Polaków na temat leczenia migreny

Według przeprowadzonych na Polakach badaniach, prawie 70% osób skarżących się na bóle migrenowe stosuje popularne leki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty. 50% z nich zażywa je na samym początku ataku bólu, by osłabić jego siłę. Polacy chętnie również stosują domowe naturalne sposoby walki z bólem takie jak np. okłady na czoło czy napary z ziół. Niestety, jak przyznają sami – nie są one zbyt skuteczne. Wniosek jaki się nasuwa jest jeden – przyczyną nieskutecznego leczenia migreny jest brak dostatecznej wiedzy na jej temat.

By leczenie migreny było efektywne, należy przede wszystkim właściwie ją zdiagnozować, co da szansę na dobranie odpowiedniej, skutecznej terapii. Wiele osób, które choć chorują na migrenę, nadal nie wie, czym tak naprawdę jest ta choroba. Poznanie jej uwarunkowań i przebiegu może im pomóc zrozumieć z czym się mierzą. Edukacja w zakresie ograniczeń i utrudnień, jakie choroba może wywołać w życiu codziennym ma również działanie terapeutyczne.

Patrząc na wyniki badań w zakresie sposobów radzenia sobie z migreną, rodzi się konieczność budowania świadomości także w tym obszarze. Polacy powinni wiedzieć, że istnieją skuteczne metody walki z migreną. Że efektywny lek działa na chorobę kompleksowo, likwidując nie tylko ból, ale i objawy towarzyszące. Że częstotliwość i siłę ataków migrenowych można osłabić działaniami profilaktycznymi. Że istnieją naturalne sposoby uśmierzania bólu. Jednym słowem - dostateczna wiedza o migrenie może pomóc Polakom rozwiązać trapiący ich problem.

AK

Dane statystyczne pochodzą z badania „Migrena w Polsce” przeprowadzonego przez MECGlobal na zlecenie firmy Novartis, próba badawcza 2116 Polaków w wieku 15+ oraz zhttp://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs277/en/ [Stan z: Maj 2012]


Źródło artykułu:WP Kobieta