Powrót do formy po porodzie
Jak wrócić do formy i figury sprzed ciąży?
08.07.2008 | aktual.: 30.05.2010 20:17
Dopiero co urodziłaś dziecko, nie możesz się nacieszyć z cudownego bobasa, ale jednocześnie zaglądasz do szafy, patrzysz w lustro i niestety dobry nastrój mija. Nie możesz nałożyć na siebie żadnych spodni, cała garderoba nadaje się do wymiany. Zamiast się jednak załamywać, pomyśl co zrobić, żeby wrócić do dawnej formy.
Przez dziewięć miesięcy ciąży kobiety najczęściej tyją ok. 11-13 kg, ale jest też wiele ciężarnych, które zdecydowanie ten przedział wagowy przekraczają. Część kobiet z łatwością wraca do dawnej figury, inne muszą naprawdę walczyć o zgubienie każdego grama.
Powrót do sił
Przede wszystkim trzeba pamiętać, żeby nie rozpoczynać radykalnych diet od razu po porodzie. W pierwszym okresie życia naszego maleństwa, gdy karmimy je piersią, musimy dostarczać mu pokarm bogaty we wszystkie wartości odżywcze. Co więcej, po porodzie każda kobieta potrzebuje czasu i odpowiedniej diety, by wzmocnić się, nabrać sił i energii. Jako że zajmowanie się maleństwem pochłania dużo energii, często kobiety zrzucają nadmierne kilogramy w sporów naturalny. Nie wszystkie panie mają jednak to szczęście, dlatego trzeba sobie opracować plan powrotu do formy.
Plan: dwa kilogramy na miesiąc
Dieta kobiety, która niedawno urodziła dziecko, nie może być radykalna. Niezbędna jest cierpliwość i uświadomienie sobie, że zdrowie naszego dziecka jest najważniejsze. Trzeba bardzo uważać na to, co i w jakich ilościach się spożywa. Poniżej kilka wskazówek, co robić, by zgubić dwa kilogramy w miesiącu, jednocześnie dbając o zdrowie swoje i maleństwa. Lepiej nie skupiać się na rygorystycznym liczeniu kalorii. Najważniejsze jest to, by jeść żywność zdrową i wartościową, jednocześnie unikając tłustych produktów oraz tych, które zawierają cukier. Lepiej nie jeść dań smażonych na tłuszczu – zdecydowanie zdrowsze i bardziej przyjazne dla naszej figury będą produkty ugotowane bądź upieczone.
Trzeba jeść regularne posiłki. Nie wolno opuszczać przede wszystkim pożywnego śniadania. Lepiej jeść bardziej obfite dania o wyznaczonych godzinach, niż podjadać przez cały dzień słodycze. Należy zwiększyć liczbę spożywanych owoców i warzyw. Mają one stosunkowo mało kalorii i zawierają bardzo dużo witamin i minerałów, które przydadzą się zarówno mamie jak i dziecku. Po ciąży konieczne jest wzbogacenie diety o wapń. W tym celu należy zwiększyć spożycie produktów mlecznych – na przykład jogurtów czy białych twarogów. Ważne są również wszelkiego rodzaju produkty bogate w błonnik.
W diecie świeżo upieczonej mamy bardzo istotne są proteiny. Średnio ok. 30-40 proc. kobiet po ciąży ma niedobór żelaza – dlatego przede wszystkim ryby oraz mięsa są w tym czasie bardzo mocno zalecane. W każdej diecie, a zwłaszcza w tej dla mam, poleca się picie jak największej ilości płynów. Woda, herbata, zupy warzywne - wszystko to jest bardzo potrzebne młodym mamom. Płyny przede wszystkim zmniejszają apetyt i regulują procesy trawienne.
Po urodzeniu dziecka nie wolno zaniedbywać naszej aktywności fizycznej. Z większym wysiłkiem lepiej poczekać kilka miesięcy, ale ćwiczenia przeznaczone specjalne dla młodych mam są jak najbardziej wskazane. Nie tylko ułatwiają powrót do formy fizycznej, ale również pomagają uporać się z ewentualnymi problemami emocjonalnymi.