Praca, małżeństwo i macierzyństwo - recepta na szczęście
Okazało się, że panie, które w życiu sprawdziły się na kilku
polach - w pracy zawodowej, jako matki i żony, cieszą się lepszym
zdrowiem w wieku 54 lat niż ich rówieśniczki, które nie były tak
aktywne.
23.07.2007 | aktual.: 30.05.2010 12:25
Pracujące mamy, które pozostają w stałym stabilnym związku, cieszą się najlepszym zdrowiem ze wszystkich kobiet - wynika z badań brytyjskich naukowców.
Naukowcy wykorzystali na potrzeby swej analizy wyniki długoletniego programu badawczego, który monitoruje stan zdrowia Brytyjczyków urodzonych w 1946 roku. Ci, którzy zdecydowali się na udział w programie, wypełniają co 10 lat szczegółowe ankiety dotyczące ich życia zawodowego i rodzinnego oraz stanu zdrowia.
Matka, żona, pracownica
Z tej bazy danych naukowcy wybrali informacje o 1,2 tys. kobiet. Mieli więc możliwość "prześledzenia" ich życia od 15. do 54. roku życia. Okazało się, że panie, które w życiu sprawdziły się na kilku polach - w pracy zawodowej, jako matki i żony, cieszą się lepszym zdrowiem w wieku 54 lat niż ich rówieśniczki, które nie były tak aktywne. Źle być kurą domową
Panie, które przez większość (lub całe) swoje życie zajmowały się tylko domem, najczęściej określały swój stan zdrowia jako "zły". Na zdrowie i samopoczucie często narzekały także samotne matki oraz kobiety bezdzietne.
Jak wskazują badacze, udane połączenie macierzyństwa, partnerstwa oraz aktywności zawodowej "chroni" też kobiety przed otyłością. Cierpi bowiem na nią tylko ok. 23 proc. z grupy najbardziej aktywnych życiowo kobiet. Wśród "kur domowych" odsetek ten jest znacznie wyższy - sięga 38 procent.
Wysiłek na zdrowie
Pracujące mamy poddane są wprawdzie dużemu stresowi, wynikającemu z konieczności stałego łączenia - często wykluczających się - ról i trudnych wyborów; często nie otrzymują przy tym dostatecznego wsparcia i pomocy ze strony męża lub partnera życiowego. Stres ten ostatecznie, w dłuższej perspektywie czasowej, wychodzi im jednak "na zdrowie" - udowadniają badacze.
Szybkie zmienianie ról życiowych i skuteczne ich łączenie na co dzień, wymusza na kobietach większą dbałość o własne zdrowie. Panie aktywne na kilku polach potrafią lepiej określić swoje codzienne priorytety, a ich tryb życia jest zdecydowani mniej "siedzący" - wymieniają naukowcy. Szczegóły w piśmie "Journal of Epidemiology and Community Health".(PAP) dwo/ mskr/ reo/