FitnessPraca na zmiany niebezpieczna dla kobiet

Praca na zmiany niebezpieczna dla kobiet

Praca na zmiany niebezpieczna dla kobiet
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

01.11.2011 18:47, aktual.: 01.11.2011 23:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Praca na zmiany jest dla kobiet związana ze zwiększonym ryzykiem chorób serca – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na kanadyjskim Queen’s University w Kingston.

Praca na zmiany jest dla kobiet związana ze zwiększonym ryzykiem chorób serca – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na kanadyjskim Queen’s University w Kingston. Jak podała telewizja CBC, prawie 20 proc. kobiet w średnim wieku, wykonujących pracę w systemie zmianowym, jest już dotkniętych trzema czynnikami zwiększającymi ryzyko chorób serca. Te trzy czynniki to niski poziom tzw. dobrego cholesterolu (HDL), wysokie ciśnienie i otyłość brzuszna.

Autorzy badania nie mają pewności, co w pracy zmianowej przyczynia się do wzrostu częstotliwości występowania czynników ryzyka, ale przypuszczają, że chodzi o zakłócenia rytmu biologicznego, wynikające z pracy na zmiany.

Badania prowadzono w dwóch szpitalach w prowincji Ontario, wśród pielęgniarek, pracowników administracji, laboratoriów i techników. Poza 20 proc. kobiet najbardziej zagrożonych zespołem trzech równoczesnych czynników ryzyka, inne panie pracujące na zmiany też miały problemy. Aż 60 proc. badanych miało za duży obwód w pasie, a 40 proc. – wysokie ciśnienie.

Wcześniejsze badania na Queen’s University wykazały z kolei, że praca na nocną zmianę, czyli wtedy, kiedy powinno się spać, obniża produkcję melatoniny, chroniącej przed rakiem.

(PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także