Problemy z jamą ustną

Problemy z jamą ustną

Problemy z jamą ustną
30.01.2008 09:03, aktualizacja: 11.04.2012 15:32

Od dwóch miesięcy posiadam sukę, dorosłą ok. 3 letnią wziętą ze schroniska. Psisko chowa się dobrze, natomiast zauważyłam u niej problem. Otóż mam wrażenie, że psa bolą dziąsła lub zęby.

Od dwóch miesięcy posiadam sukę, dorosłą ok. 3 letnią wziętą ze schroniska. Psisko chowa się dobrze, natomiast zauważyłam u niej problem. Otóż mam wrażenie, że psa bolą zęby lub dziąsła. Karmię ją karmą suchą dla psów, zjada ją niezbyt chętnie, poza tym jak się bawi zabawką, tzn. jak złapie zabawkę, którą jej rzucę to zaraz wypuszcza i zaczyna dziwnie przewracać językiem tak jakby jej w pysku coś przeszkadzało. Czy to możliwe żeby pies miał popsute zęby lub chore dziąsła? Jak można to sprawdzić? Dodam, że to bardzo duży pies, waży kilkadziesiąt kg i niezbyt chętnie daje sobie otworzyć pysk.

Duże psy w tym wieku znacznie rzadziej mają problemy z kamieniem nazębnym , który bardzo często prowadzi do infekcji w obrębie jamy ustnej i często doprowadza do psucia się zębów, zapalenia dziąseł i nawet w konsekwencji wypadania zębów. U takiej dużej 3-letniej suczki raczej bym szukał innej przyczyny. Oczywiście bez zajrzenia do pyszczka nie da się nic więcej powiedzieć. Przede wszystkim trzeba obejrzeć czy wszystkie zęby są całe. Mogło się zdarzyć, że któryś się ułamał i on jest przyczyną jakiegoś stanu zapalnego lub infekcji. Dodatkowo taki ząb może kaleczyć język lub dziąsło. Obejrzenie jest również konieczne,bo czasem przyczyna może być bardzo prozaiczna – mogło się coś wbić.

Miałem przypadki,że między łuki szczęki wklinowywała się kość (najczęściej z żeberek) lub patyk i piesek nie był wstanie sobie z tym poradzić. Zdarzają się w tym rejonie również problemy znacznie poważniejsze czyli procesy nowotworowe i przewlekłe zapalne, ale to już musi ustalić lekarz prowadzący. Jeśli piesek niechętnie otwiera pyszczek, to lekarz poda mu środek uspokajający i wszystko bez problemu będzie można dokładnie obejrzeć i ustalić dalszy tok postępowania.

Aleksander Korzeniowski
Lecznica dla zwierząt "Cztery łapy"
Łódź