Prognoza na życie

Zdobywca nagrody Akademii, Nicolas Cage, wciela się w postać Davida Spritza, popularnego prezentera pogody w jednej ze stacji telewizyjnych Chicago, który przeżywa chwile triumfu, kiedy ogólnokrajowy poranny program telewizyjny „Hello America” zaprasza go na przesłuchanie. Odnoszący sukcesy zawodowe David musi stawić czoła zbliżającej się z szybkością błyskawicy rodzinnej katastrofie. Bolesny rozwód, choroba ojca i problemy z dziećmi sprawiają, że stabilna dotychczas pozycja Davida staje się mocno zagrożona. Usiłując odzyskać kontrolę nad swoim życiem, David z każdym kolejnym dniem zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że tak jak pogoda, jego życie jest zupełnie nieprzewidywalne.
Dla wielu mieszkańców Chicago, David jest kimś więcej niż facetem zapowiadającym słońce, deszcz czy śnieg - jest ruchomym celem. Regularnie oblewany napojami gazowanymi i obrzucany kawałkami hamburgerów przez zazdrosnych fanów David nie pragnie niczego więcej niż szacunku... szczególnie od ojca, nagrodzonego pisarza Roberta Spritzela (Michael Caine). Chciałby też, żeby pozostająca z nim w separacji żona (Hope Davis) znowu go pokochała, córka była szczęśliwa, a syn nie wdawał się w kłopoty. Przede wszystkim jednak David nie miałby nic przeciwko temu, żeby podszkolić się w łucznictwie.
Chociaż w środku mężczyzna cały się gotuje, jego widzowie dostrzegają tylko zwycięski uśmiech i ekranowy urok, które sprawiają wrażenie, że David ma wszystko pod kontrolą. Dzięki temu, nawet producenci prestiżowego, nadawanego z Nowego Jorku programu „Hello America” prowadzonego przez Bryanta Gumbela (gra samego siebie), zauważają jego pracę i wzywają go na przesłuchanie do ogólnokrajowego show. Niestety, osobiste życie Davida znajduje się o włos od wpadnięcia w niekontrolowany poślizg, i tak jak zapowiadane przez niego tornado, może wkrótce zmieść wszystko, co napotka na swojej drodze.
Zaskakujące sytuacje pojawiające się w scenariuszu i bardzo realne emocje głównych bohaterów sprawiły, że Nicolas Cage natychmiast zainteresował się projektem. - Po przeczytaniu scenariusza od razu pomyślałem o tym, jak bardzo jest on uczciwy - wspomina Cage. - Jest w nim tyle niespodzianek, że często zupełnie nie wiedziałem, jaki zwrot przyjmie akcja. Jeśli chodzi o rolę Davida Spritza daje mi ona możliwość wyrażenia prawdziwych emocji i wcielenia się w kogoś, kogo wcześniej nigdy nie udało mi się zagrać. Olbrzymie wrażenie zrobiła na Cage’u elektryzująca obecność na planie dwukrotnego zdobywcy nagrody Akademii Michaela Caine’a.
Film „Prognoza na życie” przyciągnął nie tylko świetnych aktorów, ale także osobowości z życia publicznego, które pojawiają się na ekranie w epizodycznych rolach. Aby dodać autentyczności filmowemu programowi „Hello America”, na ekranie pojawił się m.in. gospodarz jednego z programów telewizyjnych Bryant Gumbel, a także znany kalifornijski mistrz kuchni Wolfgang Puck. Co więcej, niewielką rolę w filmie zagrał główny meteorolog telewizji w Chicago oraz Chicago Tribune, Tom Skilling. Był on także technicznym konsultantem na planie.
Tak jak wymagał tego scenariusz, filmowcy zdecydowali się na Chicago z jednego zasadniczego powodu - pogody.
- Przez większą część roku w Chicago występują znaczące wahania temperatur i ludzie naprawdę przywiązują znaczenie do prognoz pogody - mówi scenarzysta Steven Conrad. - W Chicago ludzie często znają prezenterów pogody po imieniu, ponieważ kontaktują się z nimi, aby w ciągu dnia na bieżąco kontrolować warunki atmosferyczne.
Nicolas Cage zgadza się z tym: - Prezenterzy pogody w Chicago cieszą się dużą popularnością i estymą - polega na nich każdy mieszkaniec tego miasta. Jeśli ich prognozy się nie sprawdzą, często są w stanie zrujnować cały dzień. Pogoda i jej zmiany są tutaj bardzo intensywne. Jednego dnia może być np. nieco poniżej zera, a następnego +25 st. C. Facet od pogody z Chicago to zupełnie ktoś inny niż ten z Los Angeles - żartuje Cage. - Prezenter pogody z Los Angeles, tak naprawdę nie ma o czym opowiadać. Trzęsienie ziemi, pożary, ale pogoda? Przecież ciągle jest taka sama.

Prognoza na życie

03.03.2006 | aktual.: 30.06.2010 02:05

ms

"Prognoza na życie", reż. Gore Verbinski, prod USA 2005, dystrybucja UIP

Konkurs! Konkurs! Konkurs!
Dla naszych Internautek mamy po 20 jednoosobowych zaproszeń do Multikina na obcasach w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Szczecinie. Pokazy odbędą się 7 marca około godziny 20. Osoby zaproszone powiadomimy e-mailem
Aby otrzymać zaproszenie wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

Jak brzmi nazwisko znanej filmowej rodziny, z którą spokrewniony jest Nicolas Cage?

Prosimy sprawdzić skrzynki mailowe. Osoby, które wygrały zaproszenia otrzymały maila z informacją.

Pokazy są otwarte i dostępne wprawdzie tylko dla kobiet, ale za to dla wszystkich, nie tylko dla tych, które wygrają u nas zaproszenia.

Komentarze (0)