Przepis na napar z pokrzywy, który odżywi włosy. Pokrzywa na włosy
Pokrzywa znana jest jako pospolity chwast, który można spotkać wszędzie, ale nie zapominajmy, że ma ona wiele praktycznych zastosowań. Sprawdza się jako dodatek to sałatek i zup, a do tego na sklepowych półkach znajdziemy popularną herbatę z pokrzywy. My jednak skupimy się na innym wykorzystaniu pokrzywy, a mianowicie na jej korzystnym wpływie na włosy.
29.05.2018 | aktual.: 30.06.2018 14:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Działanie pokrzywy na włosy
O korzystnym wpływie pokrzywy na włosy i skórę głowy świadczy chociażby jej obecność w wielu kosmetykach i preparatach do włosów. Napar z pokrzywy nanoszony bezpośrednio na skórę głowy jest dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy problem z przetłuszczającymi się włosami. Pokrzywa reguluje pracę gruczołów łojowych, działa przeciwzapalnie, zmniejsza przetłuszczanie się włosów, a także pomaga w walce z łupieżem. Odżywiające działanie pokrzywy wiąże się z zawartą w jej liściach krzemionką, która pobudza wzrost włosów. W związku z tym, że pokrzywa wzmacnia włosy i korzystnie wpływa na proces ich odrastania, pojawia się ona w składzie preparatów mających przeciwdziałać wypadaniu włosów.
Napar z pokrzywy na włosy – przepis
Naszą propozycją jest napar z suszonej pokrzywy. Możemy go przygotować z pokrzywy zerwanej i ususzonej samodzielnie, ale równie dobrze sprawdzi się suszona pokrzywa ze sklepu lub herbata z pokrzywy w torebkach. Pożądany napar z pokrzywy uzyskamy, zalewając suszoną pokrzywę wrzątkiem w proporcji łyżka pokrzywy na 250 ml wody. Weźmy pod uwagę długość i gęstość włosów, a następnie przygotujmy taką ilość suszu, by wystarczył do przygotowania porcji naparu na jedno staranne spłukanie włosów.
Przygotowaną pokrzywę zalewamy odpowiednią ilością wrzątku i zostawiamy do zaparzenia pod przykryciem na 15 minut. Z gotowego naparu odcedzamy pokrzywę i odstawiamy go do ostygnięcia. Myjemy włosy szamponem, spłukujemy go wodą, a następnie wykorzystujemy nasz napar z pokrzywy do drugiego płukania. Esencji nie zmywamy, ale pozostawiamy na włosach, które owijamy ręcznikiem. Po ok. 10 minutach możemy przejść do naszego standardowego procesu dalszej pielęgnacji włosów, a więc suszenia, czesania i układania.
Pokrzywa nie tylko na włosy
W liściach pokrzywy znajdziemy liczne sole mineralne oraz witaminy (z grupy B, a także witaminy C, E i K), dlatego herbaty z tej rośliny wykorzystywane są nie tylko do włosów. Dzięki bogactwu składników herbata z pokrzywy działa również od wewnątrz, korzystnie wpływając na cały organizm, a przy okazji na włosy i paznokcie. Pokrzywa zawiera też żelazo, zalecana jest więc dla osób cierpiących na anemię lub ogólne osłabienie organizmu. Herbata z pokrzywy wspomaga układ trawienny, możemy więc pić ją przy problemach z jelitami czy w nieżytach żołądka. Ze względu na działanie moczopędne pokrzywa zalecana jest również dla osób z kamicą nerkową.
Teraz na WP radarOkazji znajdziesz szampony, odżywki, maseczki i wiele innych kosmetyków do pielęgnacji włosów w niskich cenach.
Pokrzywę możemy spożywać w formie naparu – taka klasyczna herbata z pokrzywy to praktycznie taki sam wywar jak ten przeznaczony na płukankę do włosów z naszego przepisu powyżej. Alternatywą jest jedzenie pokrzywy na surowo – w niektórych krajach liście młodej pokrzywy to popularny dodatek do sałatek. Ciekawą propozycją, która urozmaici nasze codzienne menu, może być również zupa z pokrzywy.