Trwa ładowanie...
d2krqwp

Przysiad bułgarski. Jak prawidłowo wykonać ćwiczenie? Odkryj jego niezwykłe zalety

Jeśli chcesz zacząć trening, pomyśl o ćwiczeniu nazywanym przysiadem bułgarskim. Nie jest trudne do wykonania, a za to przynosi wiele świetnych efektów, a jednym z nich są wymodelowane nogi. Przysiad bułgarski możesz także wykonać z niewielkim obciążeniem. Jak go zrobić? Instrukcja znajduje się poniżej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przysiad bułgarski pozwala na pięknie wymodelowanie sylwetki.
Przysiad bułgarski pozwala na pięknie wymodelowanie sylwetki. (Getty Images)
d2krqwp

Przysiad bułgarski najczęściej wykonuje się na siłowni, ale przy znajomości odpowiedniej techniki możesz z powodzeniem ćwiczyć go w domu. Ten nietypowy rodzaj przysiadu na jednej nodze bardzo często trenują biegacze i skoczkowie, ponieważ jest to jedno z najlepszych ćwiczeń na wzmocnienie nóg. Przy okazji angażowane są mięśnie pośladkowe oraz czworogłowy.

Przysiad bułgarski – instrukcja wykonania

Przysiad bułgarski możesz spokojnie wykonać w domu, ponieważ nie jest do niego potrzebny specjalistyczny sprzęt. Nogę możesz podeprzeć na krześle opartym o ścianę albo zaprzeć się stopą o ścianę.

d2krqwp

Przysiad bułgarski krok po kroku:

1. Na początku stań w wykroku, a nogę z tyłu podeprzyj na stabilnym krześle (lub zaprzyj się stopą o ścianę).
2. Stopę nogi z tyłu ustaw na palcach, z kolei piętę ustaw ku górze.
3. Twoje stopy muszą być ustawione równolegle do siebie.
4. Napnij pośladki, miednica powinna znajdować się w pozycji neutralnej. Ściągnij łopatki, a głowę utrzymuj w przedłużeniu kręgosłupa.
5. Złap głęboki oddech i napnij mięśnie brzucha.
6. Wykonaj przysiad.
7. Pamiętaj, że kolano nogi z przodu nie może przekraczać linii kostki.
8. Razem z wydechem podnieś się do pozycji wyjściowej.

Wykonuj 3 serie przysiadów bułgarskich po 15 powtórzeń.

Można również wykonać przysiad bułgarski z obciążeniem, np. z hantlami w dłoniach. Jednak jest to znacznie trudniejszy wariant ćwiczenia, ponieważ mięśnie pracują znacznie mocniej. W domu zamiast hantli możesz sięgnąć po butelki z wodą.

d2krqwp

Zobacz także: Koronawirus. Trener personalny poleca ćwiczenia w domu dla każdego. Wykonasz je przed telewizorem

Przysiad bułgarski – dlaczego warto spróbować?

Ćwiczenia z przysiadami bułgarskimi angażują do pracy wiele partii mięśniowych. Do niewątpliwych zalet tego typu ćwiczenia należy praca nad równowagą, ponieważ to ćwiczenie doskonale stabilizuje postawę, a w przypadku pań pomaga w redukcji cellulitu. Oprócz tego przysiad bułgarski wzmacnia mobilność w stawie biodrowym oraz modeluje mięśnie przedramion i ramion (w przypadku ćwiczeń z obciążeniem). Dla początkujących zalecane są treningi bez hantl.

d2krqwp

Przysiad bułgarski – dla kogo?

Przysiady bułgarskie polecane są osobom, którym zależy na uzyskaniu kształtnych pośladków i zgrabnych nóg. Mogą również być urozmaiceniem dla treningów przy klasycznych przysiadach. Forma tych przysiadów pozwala także na wyrównanie dysproporcji w umięśnieniu nóg i pośladków. Ze względu na to, że przysiady bułgarskie nie obciążają stawu kolanowego, biodrowego czy kręgosłupa, okazują się świetną alternatywą dla osób, które z różnych powodów nie mogą ćwiczyć klasycznych przysiadów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2krqwp

Podziel się opinią

Share

d2krqwp

d2krqwp