Przystanek Woodstock już za tydzień
28 lipca rozpocznie się w Kostrzynie nad Odrą XII Przystanek Woodstock - największa rockowa impreza w kraju, na którą od lat ściągają setki tysięcy ludzi z Polski, a także z innych krajów Europy. Część uczestników imprezy już od ponad tygodnia czeka pod namiotami na początek wielkiego grania. W tegorocznej imprezie wystąpi 750 zespołów.
24.07.2006 | aktual.: 25.06.2010 20:33
Podczas dwudniowej imprezy zaprezentują się muzycy z Polski, Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Stanów Zjednoczonych, Słowacji i Senegalu.
Nowością w br. jest Akademia Sztuk Przepięknych, czyli wioska artystyczna z dużym cyrkowym namiotem, gdzie codziennie, od 26 lipca, prowadzone będą warsztaty teatralne, plastyczne, muzyczne i filmowe.
Warsztaty teatralne prowadzone będą przez Wiktora Wiktorczyka, lidera grupy Klinika Lalek, a udział w nich wezmą również teatry Pławna 9, Teatr Życie oraz Teatr Uliczny z Ukrainy. Zajęcia z plastyki prowadzić będą m.in. Dariusz Miliński i Lothar Meartins. Muzyką zajmować się będą Zbigniew Hołdys, Wojciech Morawski, Marek Raduli. W warsztatach filmowych udział zapowiedzieli - Janusz Głowacki, Piotr Łazarkiewicz, w fotograficznych - Dariusz Gontarski.
W ramach cyklu "Spotkania z religią" odbędą się dyskusje z udziałem przedstawicieli Kościoła Katolickiego, Islamu i Judaizmu. Zaplanowano np. spotkanie z księdzem Wojciechem Drozdowiczem, który wystawia w swojej parafii sztuki teatralne, a wiele lat temu, był autorem telewizyjnego programu "Ziarno".
O kulturze hipisów opowie Marek Garztecki. Z woodstockową młodzieżą spotkają się także dziennikarze - Kazimiera Szczuka i Monika Olejnik.
Na kostrzyńskim polu dobiegają końca prace związane z postawieniem wielkiej sceny (waga: 50 ton, wysokość: 20 m), rozstawieniem toalet (będzie ich 650, w tym toalety dla niepełnosprawnych, 450 kranów z wodą). Do Przystanku Woodstock przygotowały się także PKP, które wystawią na trasy dodatkowe 52 składy.
Nad zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku uczestników imprezy czuwać będą policjanci, strażacy, pogranicznicy, służby sanitarne, ABW, lekarze. Całością działań kieruje Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego.