Przyziemna sprawa?
Podłoga to jeden z ważniejszych elementów wnętrza, bo decyduje o jego charakterze i nastroju. Choć wydaje się sprawą przyziemną, w rzeczywistości to podstawa - decyduje o wyglądzie naszego mieszkania. Prezentujemy rozwiązania niekonwencjonalne i bardzo efektowne.
10.11.2006 | aktual.: 13.11.2006 09:28
Podłoga to jeden z ważniejszych elementów wnętrza, bo decyduje o jego charakterze i nastroju. Choć wydaje się sprawą przyziemną, w rzeczywistości to podstawa - decyduje o wyglądzie naszego mieszkania. Płytki ceramiczne, drewniane panele, wykładzina wydają Ci się pomysłem banalnym i oklepanym? Prezentujemy rozwiązania niekonwencjonalne i bardzo efektowne.
Decydując się na rodzaj podłogi zwracamy uwagę na jej trwałość, funkcjonalność, łatwość ułożenia, ale również estetykę i styl. Oto krótki przewodnik po podłogach innych, niż wszystkie ;)
Odrobina egzotyki we wnętrzu
Drewniana podłgoga jest niezastąpiona, to sama natura. Jeśli lubisz drewno, ale znudziły Ci się jego rodzime odmiany, sięgnij po... egzotykę. Najczęściej spotykane gatunki to iroko, akala, koto, merbau czy zebrano. Występują w naturalnych barwach, takich jak biel, kolor miodu, czerwień, różne odcienie brązu. Można je więc bez specjalnego problemu dopasować do kolorystyki wnętrz. Są naprawdę piękne, a przy tym bardzo praktyczne. Twarde i odporne na wilgoć i zarysowania. Co ważne - wcale nie są dużl droższe niż rodzimy buk czy dąb. Za wadę drewba ezgotycznego można uznać jego intensywny zapach.
Podłogę możemy zrobić nawet z... trawy. A konkretnie z bambusa – gatunku trawy szybko rosnącej i drewniejącej. Wykorzystuje się go do wytwarzania parkietu, desek oraz paneli. Bambusowa podłoga jest bardzo trwała, a jednocześnie elastyczna i przyjemna w dotyku.
Surowo i trwale
Odbierając mieszkanie, na podłodze zastajemy betonową wylewkę. Chcemy jak najszybciej wykończyć ją posadzką z płytek, drewna albo wykładziną. Ale możemy z tego zrezygnować i mieć modną podłogę... z betonu.
Jest bardzo odporna na zarysowania, ścieranie, działanie wody i wielu substancji chemicznych, a odpowiednio wykończona – może prezentować się naprawdę ciekawie. Zwłaszcza jeśli preferujemy wnętrza w surowym, minimalistycznym stylu. I to przy minimum nakładów finansowych! Wystarczy pokryć masą samopoziomującą, a gdy wyschnie – pomalować specjalną farbą do betonu. Na koniec pokryć bezbarwnym lakierem utrwalającym. Kora pod stopami
Korek to materiał ekologiczny, pozyskiwany z kory dębu, bez potrzeby jego ścinania. Ze względu na swoje właściwości, jest coraz bardziej ceniony i chętnie wykorzystywany. Korek jest przede wszystkim ciepły, elastyczny i zapewnia komfort chodzenia.
Lekki, nieprzepuszczalny dla cieczy i gazów, odporny na wilgoć, grzyby i pleśń - dzięki temu z powodzeniem można go stosować w takich pomieszczeniach, jak łazienki czy kuchnie. Zda jednak egzamin w każdym pomieszczeniu. Jest uniwersalny i doskonale zastąpi zarówno płytki ceramiczne, drewniane parkiety i panele. Jednocześnie jest bardzo cichy i świetnie izoluje wszelkie dźwięki. To idealny materiał dla alergików – jest antystatyczny, a więc nie przyciąga i nie pochłania kurzu. Dzięki swojej trwałości nie traci właściwości i służy latami.
Korkowe wykładziny podłogowe są łatwe w montażu, trwałe i nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Gama kolorów i wzorów daje ogromne pole do popisu i umożliwia stworzenie ciekawych aranżacji.
Nowe wcielenie kauczuku
Z kauczuku produkuje się nie tylko opony, dętki czy gumowe części obuwia. Może być wykorzystywany również do wyrobu wykładzin i płytek podłogowych. Wykładziny wykonane są z kauczuku z wypełniaczami mineralnymi i pigmentami, nie zawierają szkodliwych substancji.
Kauczuk jest bardzo wytrzymały i odporny na wilgoć oraz działanie kwasów czy rozpuszczalników. Trudno się także zapala. Dzięki tym właściwościom nadaje się szczególnie do pomieszczeń gospodarczych. Ale nie tylko – jest idealny dla osób lubiących chodzić po domu boso. Podłogi kauczukowe są miękkie, ciepłe i sprężyste. Ma właściwości antystatyczne, dzięki czemu świetnie będzie służył alergikom. Dobrze izoluje dźwięki. A do tego – występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Naturalnie kamień
Kamień naturalny ma szereg właściwości, które sprawiają, że jest świetnym materiałem podłogowym. Jest wyjątkowo trwały i odporny na ścieranie, ogień oraz działanie substancji chemicznych, używanych zwyczajowo w domu. Możemy mieć pewność, że kamienna podłoga nie pęknie, nie wyszczerbi się, łatwo utrzymać ją w czystości. Występuje w całej gamie barw, od jasnej po prawie czarną, z łatwością dobierzemy pasujący do charakteru wnętrza. Modnie jest połączyć kamień z innymi materiałami – terakotą, drewnem i kamieniem.
Kamień jest niestety materiałem zimnym, warto zaopatrzyć się w instalację ogrzewania podłogowego albo zwyczajną wykładzinę. Nie ogranicza też hałasu i wymaga odpowiednich warstw izolujących dźwięki.
Szklana podłoga
Do szklanych pustaków na ścianie zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Dostępne są jednak pustaki ze szkła hartowanego, o znacznie większej grubości ( nawet do 40 mm) i wytrzymałości, które z powodzeniem można zastosować na podłodze. Górna warstwa szkła, dla bezpieczeństwa, pokryta jest warstwą antypoślizgową.
Wykonane ze szkła niebarwionego, w rozmaitych kształtach, wzorach, transparentne lub matowe. Wybór przeogromny. Układane są jak kafle. Nadają się do budowy podłóg podwieszanych, schodów, antresoli. Można z nich zbudować nawet strop – to jednak bardziej skomplikowana sprawa i wymaga konsultacji konstruktora i architekta. Szklana podłoga jest bardzo efektowna i elegancka. Daje wrażenie przestronności i czystości. Wady? Na pewno wymaga częstego czyszczenia;)
Blaszane inspiracje
Chciałabyś mięc wnętrze o lekko industrialnym charakterze? Sięgnij po... blachę. Choć wydaje się banalna, przy odrobinie wyobraźni może zaczarować nasze mieszkanie.
Najczęściej do wykańczania podłóg stosuje się stal nierdzewną polerowaną albo matową. Może być gładka, ryflowana, a także o dekoracyjnie wytłoczonej powierzchni. Stosujemy arkusze blachy albo specjalne metalowe płytki podłogowe, które można połączyć z innymi materiałami. Metalowe podłogi są bez wątpienia trwałe, odporne na wodę, uderzenia i wysoką temperaturę, a nawet ogień, ale jednocześnie bardzo podatne na zarysowania.