Psia wada serca

Psia wada serca

Psia wada serca
16.10.2007 16:44

Mam psa, kundelka, pies ma 3 lata. Zauważyłam, że podczas spacerów i biegania z nim bardzo szybko opada z sił, zaczyna ciężko oddychać. Po
szczegółowych badaniach weterynarz stwierdził, ze ma on wrodzoną wadę serca. Dostaje leki na serce, które znacznie ułatwiają mu życie ale jego kasłanie dalej nie ustępuje. Przyzwyczaiłam się już do faktu, że tak może już być, ale czy musi?

Mam psa, kundelka, pies ma 3 lata. Zauważyłam, że podczas spacerów i biegania z nim bardzo szybko opada z sił, zaczyna ciężko oddychać. Po szczegółowych badaniach weterynarz stwierdził, ze ma on wrodzoną wadę serca. Dostaje leki na serce, które znacznie ułatwiają mu życie ale jego kasłanie dalej nie ustępuje. Przyzwyczaiłam się już do faktu, że tak może już być, ale czy musi? Dostaje również tabletki, które ułatwią pozbycie się wody w płucach! Proszę o radę jak ułatwić mu życie, czy może on dostawać normalnie jedzenie dla psów, jaki powinien mieć tryb życia. Z góry dziękuje ;)

Nie podała Pani z jaką konkretnie wadą serca ma piesek problem. Każda z wad serca oprócz oczywistych objawów, które Pani przytoczyła, będzie objawiać się szmerem słyszalnym w okolicy serca. Ponieważ każdy lekarz osłuchuje serca w taki sam sposób – czyli z lewej strony klatki trzy punkty, a z prawej jeden, to już na podstawie miejsca i charakteru szmeru (skurczowy, rozkurczowy, ciągły) może postawić przybliżone rozpoznanie. Dodatkowym ułatwieniem są dostępne od niedawna słuchawki elektroniczne z analizatorem (fonokardiograf) ,które to co słyszy lekarz zapisują na komputerze w formie wykresu połączonego z zapisem EKG. Ponieważ każda choroba serca przebiegająca ze szmerem ma dość charakterystyczny zapis i dodatkowe skorelowaniem go z zapisem EKG pozwala na wstępne rozpoznanie wady serca nawet bez bardziej szczegółowych badań takich jak RTG , USG (najlepiej z opcją Doplerowską ), EKG. Oczywiście nie można pomijać tych badań , bo tak naprawdę to one dopiero powiedzą jak bardzo zaawansowana jest wada serca i czy
nie są to wady złożone.

Niektóre wady serca jak np. przetrwały przewód tętniczy (PDA) ,który charakteryzuje się typowym szmerem skurczowo-rozkurczowym rosnąco-malejącym (tzw. maszynowym) można korygować chirurgicznie. Najlepiej oczywiście na początku życia pieska, bo wtedy najczęściej nie ma jeszcze problemów wynikających z przeciążenia struktur serca wynikających z nieprawidłowych przepływów. Serce przez parę lat próbuje się adaptować do zaistniałej sytuacji, ale prędzej czy później pojawią się problemy z krążeniem wynikające z przeciążenia. Leki nie wyleczą takiej wady, a tylko mogą usprawnić i poprawić funkcjonowanie serca i poprawić w ten sposób wydolność organizmu. Pozostałe wady przy których może wystąpić kaszel np. zwężenie aorty, dysplazja zastawki 2-dzielnej to wady nie operacyjne na dzień dzisiejszy. Ubytek przegrody międzykomorowej (VSD) możliwy zabieg, ale raczej na razie w teorii. Dlatego umiejętnym ustawieniem leków i częstymi kontrolami możemy przy wadach serca poprawić komfort życia, a dzięki temu wydłużyć je.

Preparaty które można stosować w wielu chorobach serca jako leczenie wspomagające to L-karnityna i koenzym –Q .Usprawniają one przemiany energetyczne w mięśniu sercowym. Dodatkiem do kuracji może też być karma tzw. kardiologiczna z obniżoną zawartością sodu, której zadaniem ma być zmniejszone zatrzymywanie wody w organizmie. Jeśli chodzi o tryb życia, to ograniczyć należy wysiłek wymuszony, bo mogą pojawić się omdlenia. Spokojne spacery są jak najbardziej wskazane.

Aleksander Korzeniowski
Lecznica dla zwierząt "Cztery łapy"
Łódź