Psie problemy z sercem

Psie problemy z sercem

Psie problemy z sercem
25.04.2007 10:46, aktualizacja: 25.04.2007 11:01

Mam 14-letniego pieska kundelka, który od roku kaszle. Brał różne leki, które nic nie pomagały. Ostatnio postawiono diagnozę, że kaszel jest spowodowany przez problemy z sercem. Mój piesek bardzo się stresuje u lekarze, więc wykonanie EKG jest praktycznie niemożliwe. Czy warto w tym wieku próbować leczyć psa na serce, zwłaszcza, że każda wizyta u weterynarza jest dla niego okropnym przeżyciem?

Mam 14-letniego pieska kundelka, który od roku kaszle. Brał różne leki, które nic nie pomagały. Ostatnio postawiono diagnozę, że kaszel jest spowodowany przez problemy z sercem. Mój piesek bardzo się stresuje u lekarze, więc wykonanie EKG jest praktycznie niemożliwe. Czy warto w tym wieku próbować leczyć psa na serce, zwłaszcza, że każda wizyta u weterynarza jest dla niego okropnym przeżyciem? Dziękuje za odpowiedź. Monika.

Niestety kaszel to częsta przyczyna wizyt starszych psów w lecznicach. Niestety, mam za mało danych, żeby postawić choćby wstępną diagnozę. Bez badań dodatkowych, z których podstawowym jest badanie RTG w dwóch projekcjach – na prawym boku i AP (w ułożeniu na mostku gdzie widać lewe i prawe płaty płuc ), potem ewentualnie USG serca i na końcu EKG.

Nad kolejnością tych badań można dyskutować, ale u starszych psów kaszlących tak długo, najczęściej największym problemem jest "przewlekle chory układ oddechowy". Jest to najczęściej spowodowane przewlekłymi infekcjami, których jedną z przyczyn może być np. kamień nazębny, a co za tym idzie - psujące się zęby. Trzeba też oczywiście wykluczyć pochodzenie kaszlu na tle choroby nowotworowej. Piesek kaszlący tak długo może mieć współistniejącą chorobę serca np. niedomykalność zastawki 2-dzielnej (częsta choroba u małych ras psów ), ale często nie wymaga ona żadnego leczenia, tylko monitorowania stanu zaawansowania choroby (fonokardiografia). Dlatego potrzebnych jest tyle badań, bo na ich podstawie określa się, czy mimo stwierdzonych nieprawidłowości w sercu, problem jest w danym momencie tzw. sercowy czy płucny. Jest to o tyle ważne ,że jeśli piesek będzie dostawał leki nasercowe, a problem jest płucny to nie będzie żadnych efektów lub krótkotrwałe. Problemy sercowe natomiast, bez szybkiego leczenia w bardzo
krótkim czasie – nawet w parę godzin mogą doprowadzić do śmierci naszego pupila.

Jeśli piesek się bardzo denerwuje podczas badań w lecznicy, trzeba będzie podać środki delikatnie uspokajające, które spowodują zmniejszenie stresu i to, że wyniki badań będą miarodajne. Myślę, że w każdym wieku warto leczyć psa, bo mimo, że często nie jesteśmy w stanie choroby wyleczyć zupełnie, to poprawiamy komfort życie i dajemy radość z życia, a to jest przecież najważniejsze.

Pozdrawiam
Aleksander Korzeniowski
Lecznica dla zwierząt "Cztery łapy"
Łódź